Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan nyerhetném vissza az...

Hogyan nyerhetném vissza az önbizalmamat?

Figyelt kérdés

Apám és anyám két ellentétes pólus. Apám volt mindig is a domináns, meg néha jobban átlátta a dolgokat, de hajlamos volt mindig mindenért engem hibáztatni. Anyum törődő, csak iszonyat túlgondoló típus. A lényeg, hogy mire felnőttem, semmi önbizalmam nem lett, mert hatalmas szigorban kellett élnem. Apám egy irányításmániás kényszeres rögeszmés maximalista, minden az ő elképzelései szerint történhetett, mindig mindenbe beleszólt, még abba is, hogy mikor szerezzek pasit, meg hogy ideje lenne lefogynom, stb. A legrosszabb viszont a teljesítménykényszer volt, ha túl kedves voltam, akkor az volt a baj, ha szervezettebb, takarítottam magam után, akkor meg az volt a baj, hogy nem tudok ellazulni. Soha nem vett komolyan, majd amikor serdülőként lázadtam, akkor nagyon nehezen viselte, hogy nem tud irányítani, fenyegetett, és állandó bűntudatot keltett, hogy csak rosszat okozok magamnak. Anyum hagyta, hogy kibontakozzak, és sokszor ő ellensúlyozta ezeket a bántásokat, viszont mindig azt éreztem, hogy nincs igaza, meg apám jobban tudja. Mindenért bűntudatom volt. Amikor betartottam a szigorú elvárásait, akkor ideig óráig jó voltam a szemében, de utána megint talált valamit, vagy kiforgatta a dolgokat, megvádolt, és nem tudta elviselni a függetlenedésemet. Akkor lett igazán gonosz, amikor végre elköltöztem, és nem már nem tudott irányítani, azóta is azt várja, mikor fogok a fejemre esni.


Semmi önbizalmam nincs, talán stabil személyiségem sem, mert mindig irányítva voltam és ha valami önálló kezdeményezést indítottam, akkor az neki soha nem volt jó, plusz soha nem dicsért meg.

Akik hasonló dolgot tapasztaltak, hogyan küzdöttek meg vele? Hogyan építették újra az önbizalmukat?


2021. máj. 21. 13:05
 1/3 anonim ***** válasza:
86%
Az ilyen "apának" tudnám szívből kívánni azt, hogy dögöljön meg COVIDban.
2021. máj. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Az én apám is hasonló csak szerencsére az én szüleim akkor elváltak mikor általános sulis voltam. Ő meg kb minden apró hibámra emlékszik, de a jó dolgokra pl sikerült egy vizsgám arra nem mond semmit. Régen pl mikor kicsi voltam mentem be az uncsijaimmal játszani és elfelejtettem köszönni a nagy nénémnek. Ez volt 4 éves koromba most 24 leszek és még mindig ezen lovagol, ha megyek valahova kis előadást tart a köszönési szabályokról. Meg minden ami szabály, etikett 50 szer elmond. Bezzeg ha sikerül valamit elérnem akkor az nem nagyon foglalkoztatja.
2021. máj. 21. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Sajnálom, mert tudom, miről beszélsz, ugyanezen mentem keresztül.

Sajnos még azóta sem sikerült teljesen visszanyernem az önbizalmam, mert mikor elköltöztem, sikerült egy olyan srác karjaiba futnom, aki hasonlóan viselkedett, mint az apám (érzelmi zsarolás, felülbírálás, stb.). Nem volt semmi, de semmi önbizalmam, konkrétan azt nem tudtam eldönteni, hogy én mit szeretek.

Mikor erre sikerült rájönnöm, akkor számoltam fel az addigi életem és próbáltam rájönni, ki vagyok, mit akarok, mi jó nekem. 31 éves vagyok, és még csak botorkálok ezen az úton, de legalább már elkezdtem.

Az egyetlen segítségem ebben az volt, hogy megerőltettem magam, hogy ne kérjem ki más véleményét, kis dolgokban elkezdtem határozottabbá válni, majd már komolyabb dolgokban is próbáltam a magam útját járni.

Kitartást!

2021. máj. 21. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!