Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez a viselkedés utalhat...

Ez a viselkedés utalhat pszichopátiára?

Figyelt kérdés

Sok tévhit él a köztudatban a pszichopatákról, de a szakemberek épp azt hangsúlyozzák, hogy az intelligens pszichopaták igen könnyen beilleszkednek a társadalomba, normális, kedves embereknek tűnnek. Nem baltás gyilkosok, hanem politikusok, médiaszereplők vagy akár teljesen hétköznapi emberek.


Az illető patológiás hazudozó, a hazugságait gondosan meg is őrzi, hogy a későbbiekben ne bukjon le. Olyan kapcsolatokban megjelenő hazugságokra kell gondolni, amelyek által a környezetét szemrebbenés nélkül manipulálni tudja a saját céljai elérésében. Elképesztően hihető történeteket képes elmesélni annak érdekében, hogy megszerezze azt, amit szeretne. Legutóbb azt találta ki, hogy edzőtermi bérletre kell a pénz, és hetekig arról beszélt, hogy milyen sokat fogyott, amióta oda jár tornázni. Isten tudja, mire költötte a pénzt, de nem edzőtermi bérletre, az biztos. Ha valamilyen személyes kütyüt szeretne, amit az anyja túl drágának tart, akkor kitalál valami sztorit (pl. egészen jól előadja, hogy hónapok óta nem alszik, és a háziorvos alvásdiagnosztikára küldte, ami ugye a magánorvosnál nem kevés pénzbe kerül), persze az egésznek köze sincs a valósághoz, hiszen abból a pénzből, amit az anyja az orvosi vizsgálatra fizet ki neki, ő vesz mondjuk egy új iPhone fülhallgatót. Azzal racionalizálja a hazugságait, hogy soha nem rossz dolgokra költi a pénzt. Az embereket mindig használja valamire, vagy pénz vagy valamilyen egyéb személyes haszon kell neki. Ártani nem ártana senkinek sem, sőt inkább passzív személyiség, de szinte mindig a saját érdekeit részesíti előnyben, gyakran még a leggusztustalanabb hazugságok árán is. Régebben soha nem fizette a tartozásait, az egyik külföldi barátjával kifizettetett magának még a járvány előtt valamilyen szolgáltatást, nem kevés pénzért (legalább 20-30 ezerbe kerülhetett), és azt ígérte, hogy amint hazajön külföldről, akkor visszaadja. Azóta már eltelt 2 év, és az a tartozás már szóra sem érdemes. Pont olyan emberekkel csinálta ezt, akik hajlamosak voltak alárendelődni neki, vagy olyan helyzetekből faragott magának hasznot, amit a végén úgyis mindig ki tudott magyarázni. Most már diszkrétebb, és legalább rendezi a tartozásait, hogy ne pletykáljanak róla.


Nagyjából ennyi, egyébként egy teljesen hétköznapi emberről van szó, aki rendkívül intelligens, most csinálja a második diplomáját, szeret sportolni, barátokkal lógni, hasznos dolgokat csinálni.

Mit gondoltok? A fent leírt magatartás utalhat arra, hogy valahol a pszichopátia spektrumán helyezkedik el?



2021. nov. 24. 11:25
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Az túlzás hogy semmi köze egymáshoz a nárcisztikusoknak meg a pszichopatáknak. Egy spektrumon vannak, és nagyon sokszor keveredve jelennek meg ezek a zavarok.

A nárcisztikusok hazudnak, manipulálnak a figyelemért, nekik az a drog, őket az érdekli.

A pszichopaták hazudnak, manipulálnak a... bármi másért. Hatalomért, pénzért, beosztásért, akármiért, amit meg akarnak szerezni.

A viselkedésük nagyon hasonló lehet, mert a pszichopata meg a nárcisztikus is élvezi mások szenvedését, ha mások alulmaradnak velük szemben, mert őnáluk nem léteznek egyenrangú kapcsolatok, csak alá-fölé rendelt viszony.

A belső űr, a maszk, a személyiség, vélemény igazítása a környezethez, a becserkészendő/manipulálandó személyhez ezek is mind a kettőre jellemzőek.

2021. dec. 9. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
11, igen, csak közben belülről tök más dolgok játszódnak le bennük. Teljesen más a motivációjuk, a viselkedésük mozgatórugója, a lelkiviláguk, az érzelmi skáláról meg inkább ne is beszéljünk.
2021. dec. 9. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
"a pszichopata meg a nárcisztikus is élvezi mások szenvedését" - nem feltétlenül élvezi egyik sem egyébként. Az egyik konkrétan simán leszarja, hogy érzel. A nárcisztikusoknál is csak a malignant nárcisztikus élvezi, ha valaki szenved és gonoszkodhat. Bármilyen meglepő, a többi nem direkt csinálja amit csinál és nem élvezi, hogy rosszindulatú. Csak így működnek..
2021. dec. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

12. & 13. nem fejted ki a gondolataidat, nincsenek megalapozva az állításaid.

a motivációjuk más, azt én is írtam.

Az érzelmi skálája mind a 2 félének igen korlátozott és rendkívül hasonló. (Most az enyhe esetekről hagy ne beszéljek, nyilván számos átmenet van.)

Düh, irigység, öröm, ezeket mind érzik. Empátia, szeretet nincs, vagy csökevényes. A szorongást tudnám megnevezni, mint eltérő elem, de ez nem azt jelenti, hogy tök más érzelmi skálán mozognának.

12-re Sajnos én tapasztalat alapján nem tudok hinni abban, hogy nem direkt csinálják és nem élvezik. Azt tudom, hogy el tudják hitetni, hogy nem tudatosan csinálják és nem élvezik. Egyes alacsony IQ jú vagy fiatal egyedeknél talán még talán hihető, hogy nem tudatosak, de hogy nem élvezik, az sajnos nem igaz. Sajnos a Stockholm szindróma jele, ha ebben hiszel.

2021. dec. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

14. Dehogy Stockholm szindróma. :D Lol.


Hála istennek nekem nincs ilyen a szoros környezetemben jelenleg, de felnőttel már találkoztam nárcisztikussal 1-2-vel.

Rengeteg megalapozott dolgot tudok linkelni erre specializálódott amerikai pszichiátertől, vagy maguktól az alanyoktól akiket követtem fórumon.


Regényt nem szeretnék ide írni, de ha érdekel az érzelmi és gondolatviláguk, ezeket ajánlom személy szerint olvasgatni:

1. Klinikai Pszichopátia - Athena Walker válaszol ezekre a kérdésekre ( saját magáról, nem az összes pszichopatáról, ő hogyan éli meg) : https://www.youtube.com/watch?v=J6rP482ilB0

Ő , egyébként tök értelmes dolgokat ír általában.

Fórumokon pedig itt követheted, ahol leírja részletesen mit (nem) érez, és válaszolgat kérdésekre ezzel kapcsolatban:

[link]


2. Nárcisztikus személyiségzavar:

Ajánlom a témában ezt a pszichiáternőt, aki erre specializálódott és több évtizede ezzel foglalkozik: [link]

Példa: [link]


2. [link]


MÁS: How does a narcissist think and feel inside?

[link]


3. Itt ír valaki konkártan narcissist/sociopath személyisgről:

[link]


4. Egy Nárcisztikus szem.zavaros csaj, aki azóta sztem lassan egyre jobban alakított ki sel-awarenesst ( ők a jobban leviselhetőbbek)

[link]

NA nála is érdemes beleolvasnia thraedjeibe.



De nem ülök itt tovább, mert reggelig csak linkelgetnék. :D Viszont kit érdekel a téma, érdemes mind a szakemberek, mind a benne lévők oldalába beleolvasgatni.

2021. dec. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Áh, ez tök jó még egy másin NDP-stől,hpgy érez belül:

Nervous.


Exhausted. Exhausted. Exhausted.


Self-fulfilled, but doomed to be alone.


Great on a day I have all my bases covered. But again, exhausted by then.


Tired. Alone..


Did I mention exhausted? Exhausted because I’m constantly making sure everything is in its place so my nasty web I need to survive has been woven correctly. And just right. And double checking and doing it again. Every detail. What you think, how I look, how I think you look, how you should look… Why the fuck you would do that that way? Are you dumb? Must be. I’m thinking about how the after math with so-n-so is going to look. How the previous aftermath with this other so-n-so is playing out. Do I need to call them? Do they need a little more stringing along? I thought I put this other person on silent treatment?! They shouldn’t be contacting me! This chick is important, how is she viewing me? What the fuck was that checker at the grocery store thinking that he could giggle and have lively conversation with me?! Eww, he needs to wash his nasty shirt before even thinking about talking to me. Even then, not worthy. I hope I was cold enough that I got my point across for him not to talk to me again. I hope he gets that he sucks. How do I look to this obviously important guy over here in his sexy Corvette? Now how can I dump this looser I’m with…. This person sucks. Did I say something to this important person this morning correctly? Wait I’m the shit I said it fine. Perfect. Is my hair right? Will this purse say anything about the status I’m trying to project? Yup, it looks good on me. I carry it so well. Because it’s clearly obvious this is who I just naturally am; a SO important person who effortlessly carries this type of purse. Did they notice it? Duh they did, and I made a lasting impression. How can I get out of banging boyfriend tonight? I don’t want him anymore and he repulses me. But I need him around a little longer but he’s not worthy. He doesnt get any. I’m to good now. I want him to think he’s done something wrong. He has. He has because I’m done. That simple.


Tip of the iceberg in my brain right there. This madness is ALWAYS. And more. This shit doesn’t stop. I can’t turn it off. I want to just BE. Why the fuck can’t I just BE?!! How can I turn off this need to care what I think the whole world thinks?? Can I just wear a damn sweater with my hair up at my best friends house and chill and watch a damn movie?! And enjoy it?! Oh wait, that wouldn’t work because I don’t have any friends like that I can just chill with. Like I said, even if I did I couldn’t anyways because I CAN’T JUST CHILL.


Sooo yup, exhausted.


This is all day, every damn day. Every damn minute, every damn second. Constantly checking myself, always.

2021. dec. 9. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Én is szoktam Quora-n olvasgatni a témában, az Athena Walker nem pszichopata, hanem szkizoid, ezt többen is leírták. Teljesen meghamisítja a pszichopátia valódi jelentését, és annak pont az ellenkezőjét állítja. Az elmélete, miszerint nem termelődik elegendő “oxitocin” a pszichopaták agyában, nem állja meg a helyét, ugyanis az oxitocin termelődése számos sejtbiológiai folyamathoz szükséges.


Nehéz egyébként meghúzni a határt a nárcisztikus és a pszichopata között. A nárcisztikusok általában többnek képzelik magukat, de ez az egoizmus a pszichopatákra is jellemző. Az illetőről pont ezért nem tudom eldönteni, hogy melyik a kettő közül. Talán a nárcisztikus jobban illik rá, mert nem indulatos.

2021. dec. 9. 23:17
 18/23 A kérdező kommentje:
16: ez elég durva, elég sz*r hely lehet egy nárcisztikus belső világa.
2021. dec. 9. 23:23
 19/23 anonim ***** válasza:
sziasztok, köszi a linkeket, meg fogom nézni, mindig szívesen tanulok újat is. Én is nagyon sokat tanultam a témában, sok interjút néztem én is, könyveket is olvastam. Sajnos nekem viszont vannak életből vett tapasztalataim, elég terjedelmes mennyiségben. Nem csak az elméletet nézegetem. :/
2021. dec. 9. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

27

Ez érdekes amit írsz.., az athena-ról, utána olvasok majd.

Egyébként a linkelt pszichiátertől is olvastam róla, szokott beemelni példákat adott szem.zavaroknál. Mondjuk az tény h saját bevallása alapján van gondolom, másrészt meg a szakemberek is van, hogy félrediagnosztizálnak amúgy betegeket akár évekig.


A doktornőnek amúgy az édesapja volt klinikai pszichopata, ezért is választotta a pszichológia pályát.


Azt nem mondanám, hogy egy nárcisztikus nem indulatos. sőt.. én tapasztaltam is, hogy egyrészt nagyon impulzívak, másrészt ugye van is külön fogalom rá, ez a nárcisztikus rage. Szerintem elég könnyen ki lehet őket hozni a sodrukból és ilyenkor meggondolatlanok is. Persze ezt az oldalakat általában a közeli hozzátartozók ismerik jó náluk.


De én is csak olvasgatok a témában, de én is személyes kapcsolat miatt kezdtem el anno. Ami érdekes amit a doktornő is írt, hogy van pl a rejtett nárcizmus, a rosszindulatú nárci, és a “nagyszerű” típus.


A másik érdekesség, hogy nagyon durva írások is vannak NDP-sektől, ami elég kiallhatatlanná teszi őket.


Az egyikük pont leírta az egyik ilyen nárci története alá, hogy évekig dolgozott magán és o is ilyen volt, amíg nem volt tudatában. Szóval valamennyit ér a terápia ha akarnak magukon dolgozni mert látszik a viselkedésükön. olyan csávó is volt aki azután kezdett el terápiára járni, miután öngyilkos lett majdnem az egyik párja miatta.


Igazából ahány ember annyi történet, érdekes ezeket látni.

2021. dec. 10. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!