Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen emberhez kéne mennem,...

Milyen emberhez kéne mennem, aki nem pszichológus, hanem olyasvalaki, aki ki tudná belőlem hozni a legideálisabb, legjobban funkcionáló, legönazonosabb önmagam?

Figyelt kérdés

Igen, magyarán azt szeretném, hogy valaki kicsit átneveljen. Ugyanis úgy nőttem fel, hogy a családom egy szerepbe rakott, folyamatosan elbizonytalanított magamban, érvénytelenítette az érzéseimet, leszoktatott arról, hogy kiálljak magamért, higgyek a saját céljaimban, fontosnak tartsam a saját vágyaimat. Az eredmény egy súlyosan alulteljesítő, depressziós, nagyon frusztrált és sérült önképpel rendelkező felnőtt lett, aki nagyon szégyelli az életét és akit senki se tud megérteni, mert ezt a rosszul funkcionáló, kishitű séma szerint élő embert látják, vagyis ténylegesen azt hiszik, hogy ő csak ennyi és nem is akar többet/nem is nagyon lehetne belőle több. Talán annak lehet róla fogalma, aki gyerekkorom óta ismer, és végigkövette, hogyan változtam meg, de ilyen kevés van és nem is nagyon érdekli az életem.



Pszichológusoknál pedig azt tapasztalom, hogy nem annyira értik, mit akarok, inkább arra törekszenek, hogy békéljek meg a kialakult helyzettel. Hát, békéljen meg a f*szom. Aki nem élte még meg, hogy valóban tehetséges, kreatív (tényleg az vagyok) és szenvedélyes, energikus ember, de ezeket nem tudja magából előhozni, és mindig haldoklik belül, ha a barátai a saját életükről mesélnek vagy más elért eredményeit látja, az nem érti, hogy ez egyszerűen nem megoldás, így nem lehet élni. Nem opció az, hogy ebben a hamisított, magamtól elvágott, üres és szenvedély nélküli létállapotban tengődjek, miközben tudom, hogy mennyi lehetőség van bennem, de nem tudom magamat megmutatni a világnak. Nem fogok úgy tenni, mintha ez élhető lenne, vagy felszínre hozom a valódi énemet, vagy öngyilkos leszek.


A pszichológusok, terapeuták nem akarnak "nevelni", nem egy értékrend szerint terelgetik az embert, utat mutatva neki, hogy mit kellene csinálnia, mint mondjuk egy odafigyelő szülő vagy idősebb rokon teszi, aki jót akar a gyereknek, aki még nem rendelkezik annyi élettapasztalattal vagy magabiztossággal, hogy tudja, merre menjen. A pszichológus csak kérdez meg mélyíti az önismeretet, de nekem ez nem elég. Visszajelzésekre van szükségem és validációra, arra, hogy valaki legalább valamennyire érzelmileg invesztált legyen abban, hogy változzak. Kb. mint egy edző, aki egy tehetséges sportolót edz. Mindkettőjüknek az az érdeke, hogy a fiatal tehetség kihozza magából a maximumot, és az edzője utat mutat neki. Megismer, rámutat az értékeimre, visszajelzést ad a képességeimről, megtanít hinni magamban. Na, erre lenne igazából szükségem. Ezt kitől és hol kaphatnám meg? (Remélem, nem azt fogjátok írni, hogy coach-tól... nem éppen erre gondoltam, bármennyire is adná magát az edző-hasonlat miatt.)


És nem, sajnos már nem vagyok kamasz. (És nő sem vagyok, ha valaki esetleg meg akarna keresni privátban ajánlattal. Valamint zsoltárokra sem vagyok kíváncsi. Minden más ötletre nyitott vagyok.)


2022. febr. 12. 13:45
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Az jutott eszembe, hogy egyszer, gyerekkoromban találkoztam egy emberrel, aki íráselemző volt, és kielemezte az írásomat valamint beszélgetett velem. Azt mondta, hogy nekem csapatsportot kéne űznöm. Utólag sajnálom, hogy nem hallgattam rá én vagy a szüleim. Ahogy azt is, hogy gimiben nem volt egy olyan tanár, aki amolyan mentorom lehetett volna. Mindig olyan helyekre kerültem az életben, ahol nem volt kapacitás odafigyelni rám. Hallottam, hogy van olyan gimi, ahol volt olyan, hogy hangszerválasztó program, vagyis felmérték, hogy a tanulóknak milyen hangszer lenne való. Én pl. felnőttként, zenetanár mellett bizonyosodtam meg róla, hogy abszolút közeli hallásom van, ma már zenész is lehetnék, ha valakinek ez feltűnt volna korábban.
2022. febr. 12. 13:49
 2/34 Phoney ***** válasza:
100%
Nem az, hogy nem pszichológus kell, hanem nem mindegy, hogy milyen. Pl. Jungi analitikus terápia, az többek közt pont arra való, hogy megtaláld és megvalósítsd azt, akinek lenned "kellene". Az ilyen "magamtól elvágott, üres és szenvedély nélküli létállapot" esetére kiváló, különösen felnőttkorban.
2022. febr. 12. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:
Hát, nem tudom... analízisre már jártam eleget. Hogy jungi, vagy nem jungi, arról fogalmam sincs, de az biztos, hogy abból nem kérek többet, hogy 50 percből 10 arról szól, hogy mit álmodtam, utána pedig elfilozofálgatunk ketten a semmiről. Az egyik problémám az, hogy eleve drágállom magát a pszichoterápiát és ezért sokkal kritikusabb vagyok vele szemben, mint mondjuk egy éttermi szolgáltatással szemben. Azért elég nagy luxus úgy dobálni bele valamibe heti 12-15 ezreket, hogy "majd fél év múlva kiderül, hogy használ-e... vagy nem. Akkor is megérte, mert akkor legalább tudjuk, hogy Önnek nem erre van szüksége". Hát, kösz, erre aztán megérte egy vagyont kiadni.
2022. febr. 12. 14:13
 4/34 anonim ***** válasza:
84%
Coach? De mondjuk ne olyan aki 3 hétig tanult, hanem aki rendesetvégzett.
2022. febr. 12. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
32%
Hát nem analitikus pszichológushoz kell menni, hanem olyanhoz, aki a kognitív viselkedésterápiában utazik. Nem igaz, hogy a pszichológusok nem akarnak nevelni, legfeljebb te nem olyanhoz jártál. Megbékélésre csak akkor biztatnak, ha tényleg nincs más megoldás megváltoztathatatlan adottságok miatt. Ha gyorsan akarsz, akkor marad a coach. Más ilyen foglalkozást nem találtak fel neked.
2022. febr. 12. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:
De a kognitív terápia sem értékelvű, nem azt mondja, hogy "te valójában itt és itt megrekedtél, kisiklott a személyiségfejlődésed és azóta egy hamis hiedelemrendszerben élsz magaddal kapcsolatban, ami boldogtalanná tesz, és ezt és ezt akarod valójában", hanem az is arról szól, hogy a jelen állapotodban hogyan legyél boldogabb. Én le akarom vésni magamról azokat a hiedelmeket és azokhoz tartozó gondolkodási sémákat és viselkedéseket, amik rám rakódtak, és újra akarom magam építeni az autentikus énem szerint. Nem a felszínt akarom csiszolgatni, hanem kidobni a jelenlegi felszínt és újat formálni helyette.
2022. febr. 12. 14:45
 7/34 anonim ***** válasza:
Ha a jelenlegi állapotod az, hogy nem vagy önazonos, akkor belefér a kognitív terápiába, hogy hogy tudnád megtalálni és elérni a valós saját céljaidat.
2022. febr. 12. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 Phoney ***** válasza:
62%

Amit most leírtál, az igazából elég közel áll a kognitív megközelítéshez, de konkrétabban a sématerápiának felel meg.


Ezen a blogon olvashatsz róla: [link]

2022. febr. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 A kérdező kommentje:
Sématerápiát is próbáltam...
2022. febr. 12. 15:18
 10/34 Phoney ***** válasza:
És? Mi történt?
2022. febr. 12. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!