Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy és miért alakul ki a...

Hogy és miért alakul ki a kényszeresség (OCD)?

Figyelt kérdés

Azt olvastam róla, hogy bizonyos kis százalékban örökletes, ám akkor is környezeti és/vagy szociális hatások befolyásolják, ezek részletei, miértje és hogyanja érdekelnek.


Az én tippem az, hogy lelki feszültség során nincs jobb ötlet, mint pl. ismételni egy mondatot vagy tevékenységet, amely így kényszerré válik, de ez csak egy hipotézisem, nem tudom, hogy igaz-e.


Tanultam némi pszichológiát főiskolai keretek között, még szigorlatoztam is belőle pedagógusként, sőt, jártam pszichológushoz is évekkel később, két különbözőhöz is, sok év különbséggel, de egyikkel sem merült fel ez a téma, sőt, csak a második után évekkel ismertem meg a kényszeresség fogalmát, méghozzá egy barátomon keresztül, aki rám mondta, ráadásul a rajzaimat látva (jelképes rajzok), én meg azt sem tudtam akkor még, mi az.


Ez már nagyon sok éve történt, tán öt éve is vagy több, és azonnal utánanéztem, mi az, és persze rögtön ki is kértem magamnak, hogy dehogy vagyok én kényszeres, hiszen semmit nem muszáj csinálnom, ám azóta figyelem magam és a kényszerességre utaló jeleimet, és ezen elmélkedem, hogy tán tényleg igaza van annak a barátomnak, hogy esetleg én tényleg kényszeres vagyok? Azzal együtt, hogy mindig le tudok mondani egész dolgokról, ám ha nem mondok le, annyira jó érzéssel tölt el, önjutalmazást érzek, hogy ezért jutott most újra eszembe ez a kérdés.


Ezzel a barátommal már régen nem beszéltem, ám amióta megismertette velem a kényszeresség fogalmát, szinte minden alkalommal szóba is került közöttünk, mert én tagadtam, ő állítja, hogy szerinte az vagyok, közben meg egy másik barátom, akivel gyakrabban beszélgetek, mondta épp a héten, amikor volt egy nagyon mély lelki kihívásom (oké: sztem depressziós is vagyok, csak többnyire jól kezelem meditációval, amit kissé hanyagoltam az utóbbi időben... a második pszichológusom írt is ppst vagy mi rövidítést többszörösen előtaggal a poszttraumás stressz rendellenességre a diagnózisomra...), hogy szerinte olyan vagyok, mint Sheldon Cooper az Agymenők c. sorozatból, és szerintem ezzel ő is a kényszerességre gondolt, hiszen az a komédia sorozat szereplő egyik fő poén forrása, ugye...


Imádom a puzzle-okat, főleg kirakni őket, de persze tudom, hogy nem minden puzzle-rajongó kényszeres... :)


Szóval arra vonatkozik a kérdésem, hogy elképzelhető, hogy a gyerekekkoromban elszenvedett traumáim miatt lettem kényszeres? Már ha az vagyok, ugye...


Persze gondolom, hogy a kényszerességnek is vannak szintjei, és az, hogy feszültséglevezető tevékenység számomra a rendrakás vagy alkotás, az még nem tesz kényszeressé, ugye? Hiszen nem befolyásolja úgy az életemet, hogy ne tudjak egyről a kettőre jutni, azzal együtt, hogy végül is maximalista is vagyok kétségtelenül, és ezért nehéz megfelelő munkát is találnom...


Sokszor jutott már eszembe az is, hogy tán csak kényszeresnek lettem nevelve, már ha ez lehetséges... Lehetséges? Ha tán egyik vagy másik vagy mindkét szülőm kényszeres, de nem feltűnően...?


Jó sok kérdésem van épp, bocsi, így majdnem 40 éves nőként külföldön élve a gyerekkoromat elemezve örök elemezőként...



2022. febr. 12. 15:02
 1/7 anonim ***** válasza:
75%
Én autista vagyok, sokunk egyben ocd-s is. Engem nem zavar.
2022. febr. 12. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én ovis korom óta azt vagyok. 17 évesen lemostam a bőrt a kezemről, de nem tudtam abbahagyni
2022. febr. 12. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
A kérdésem lényege a kialakulás miértje, azzal együtt, hogy sajnálom mindkét első válaszoló állapotát!
2022. febr. 12. 16:26
 4/7 A kérdező kommentje:

Ezen kívül kaptam egy magánüzenetet is, amelyre azóta nem szeretek válaszolni, hogy feltűnt, hogy épp a kérdező anonomitása tűnik el, ahogy persze a reagáló üzenetküldő felhasználóneve is látható. Ezt szemétségnek tartom amúgy ezen az oldalon...


Viszont itt válaszolnék ezért, azért: ha már te, üzenetküldő, bibliai verssel támasztod alá azt a nézeted, hogy minden csak nevelésen múlik, és népek különböznek a különféle nevelési szokásaiktól, én az inuit eszkimókról mesélnék, akikről azt olvastam, hogy sosem haragszanak, emiatt pedig soha nem is kiabálnak, hanem helyette a fájdalmaikról beszélnek. Bárcsak én is ott nőttem volna fel inkább! Vagy persze sosem késő eszkimóvá válni így, harag nélkül és tán még a múlt is megváltoztatható képzeletben, ami viszont valósan hat is ránk, ugye! :)

2022. febr. 12. 17:01
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

én olyan családban nőttem fel ahol több alkoholista is volt, aztán amikor nagyobb lettem, de még otthon voltam meghaltak ezután lettem kényszerbeteg.

a pszichiáterem azt mondta, hogy állandó feszültségben éltem és a kényszeres dolgaimmal csinálom ugyanezt, hogy feszültséget teremtek, mivel ehhez szoktam hozzá.

nyilván mindenkinél más, nekem ezt az okot mondta

2022. febr. 13. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt, ahogy írtad lehet örökletes, viszont tudtommal a pontos okát a kialakulásának mai napig nem lehet tudni.

Az én esetemben mindig is éreztem, hogy más voltam, mint a többi gyerek; olyan dolgok zavartak, amikbe más bele sem gondolt (misophobiávla kapcsolatosak a főbb tüneteim). A nagy vízválasztó 12 éves koromban csapott be, amikor is kiköltözött a családom féltestvéreimhez Németországba, mert megélhetési gondokkal küzködtünk, édeaspám, mint egyetlen kenyérkereső pedig még a munkahelyét is elvesztette. Nagyon nagy stressz nehezedett rám abban az időben, mivel egy szót sem tudtam németül, a környezetem is drasztikusan megváltozott, semmi sem volt biztos és nem tudtam semmit sem én konrtollálni. Így a kézmosáshoz fordultam, ezt addig folytattam, amíg véresek nem lettek a kézfejeim. Félni kezdtem a kosztól, a nyers hús, a tojások megérintésétől, egyáltalán nem mertem publikus mellékhelyiségeket használni...végül több, mint 10 év szenvedés után diagnosztizálva lettem és azóta is szedek SSRI gyógyszert és járok rendszeresen szakpszichológushoz terápiára (főleg stresszkezelés és trauma feldolgozás miatt).

2022. máj. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Bizonytalanság érzete ellen alakul ki. Az OCD biztonságot jelent.
2022. aug. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!