Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi áll az érzelmek felismerésé...

Mi áll az érzelmek felismerésének nehézsége mögött?

Figyelt kérdés
A szüleim nem tanították meg jól kezelni az érzelmeimet, ugyanis mindig el kellett fojtanom, ahogyan ők tették. Lényegében soha nem beszélgettünk érzelmekről, ha történt vmi, akkor elhallgattattak. Most felnőttként nehezemre esik azonosítani az érzéseimet, ami rengeteg problémát okoz a mindennapokban, mert nem tudom kezelni, amikor megbántanak, szeretnek, visszautasítanak, stb.
2022. márc. 5. 23:01
 1/1 anonim ***** válasza:
Talán az én problémám is hasonló. Pl. nem tudom egymástól elkülöníteni a komplex érzéseimet, csak "zsonganak a fejemben", egy nagy káosznak érzem. Furcsa, mert ettől függetlenül olyan visszajelzéseket kapok, hogy logikusan gondolkozok, mikor nem érzéseimről van szó értelmes, adekvát válaszaim vannak, nem az intelligenciámmal van gond. Ha nehezen, de végül megfogalmazódik, realizálódik bennem egy adott érzelem, kimutatni akkor sem tudom, csak egy bizonyos módon. Nem tudok valakit pl. megölelni, a helyzethez megfelelő mondatokat párosítani biztos, hogy amit mondok, arra megsértődnek, vagy furcsán néznek rám. A testbeszéd, a mimika sem megy, nézem az emberek szemét és sokszor halvány fogalmam sincs, hogy az illető most haragszik rám, vágyakozik, vagy éppen szomorú. Amikor rájövök, átérzem más bánatát, mert pl. kimondja nekem, akkor gyakorlatias tanácsokat adok, vagy fizikai segítséget nyújtok, illetve hallgatom, időt szánok rá, de más módon nem megy az érzékeltetése az együttérzésnek. Sosem bántottak otthon, de anyu, apu és a tesóm is ilyen, mások világítottak rá, hogy a legtöbb ember máshogy működik. Nálunk mindenkinek van egy szobája, napközben mindegyikünk elvan a saját hobbijával (apu fest, anyu elképesztő mennyiségű könyvet olvas, a tesóm kémiai kísérletekkel foglalkozik, én pedig egy haszonnövény speciális fajtájával). Érzelmekről nem beszélünk, illetve ők is, mint én, több lehetséges alternatívát javasolnak, de mivel hasonlítunk gondolkodásban, ez nem biztosít objektív rálátást a dolgaimra. Van egy párom, ebben ő is hasonló. Gondolkodtam azon, hogy ez vajon a családi minta miatt lehet-e, de már kora gyerekkorom óta volt lehetőségem a korosztályom és mások megismerésére, mégis ilyen maradtam. Több barátom volt, de évtizedekkel idősebbek, mert 4 éves korom óta olvasok, mindig a könyvtárban voltam, ott ismerkedtem az emberekkel. Lehet, hogy elég ha az ember megtalálja a hozzá hasonló személyeket. Nekem mások érzelmeinek az azonosítás is nagyon nehéz, de ha pontosan kifejtik, akkor az ad egy támpontot, illetve hosszabb ismeretség után megtanulom az adott illető reakcióit.
2022. márc. 6. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!