Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A hipochondria "gyógyítható"...

A hipochondria "gyógyítható" vagy esetleg van rá esély, hogy egyszerűen "kinövi" az ember?

Figyelt kérdés
2008. jan. 2. 11:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Érdemes ilyen gonddal megkeresni egy pszichológust. Ő elképzelhető, hogy tud a dologgal valamihez kezdeni.
2008. jan. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%
A hypochondria csak akkor igaz, ha a betegségről való képzelgés olyan mértékű, ami megakadályoz a normális életvitelben, annyira kitölti a gondolatodat, hogy nem tudsz rendesen dolgozni, élni. Előszőr mérd fel a helyzetedet, hogy nálad valóban fennt áll-e a hypochondria. Én átestem ezen sajnos még kamaszkoromban. Nem voltam egyszerű eset. Mindennap felfedeztem magamon vmi újabb betegséget, az orvosok a mindennapi teendőim közé tartoztak, egyfolytában sírtam, hogy vajon mi lesz velem,megélem-e a holnapot. Láttam egy filmet, amiben egy férfinak agytumora volt, engem akkor nem lehetett leállítani, megvoltam győződve,hogy nekem is az van. A félelmem olyan mértékű volt,hogy bekerültem kórházba, persze semmi szervi elváltozást nem találtak. Ez az időszak tarthatott nálam kb. 1-2 évig, és nem értem, hogy, de úgy ahogy jött, el is múlt. Talán belefáradtam a sok fehér köpenyes emberkébe. :) Ha hallok valami betegségről,ma már csak azt gondolom, hogy "remélem ilyesmi velem nem fordul elő..."
2008. márc. 5. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Nos, nálam "szakaszokan" fordul elő a hipochondria. Nyáron (amikor ugye ráértem gondolkodni, mert szünet volt) olyan mértékben elfajult, hogy napjában 3-4x mértem a testhőmérsékletemet (ugyanis egy alkalommal észrevettem, hogy meleg a homlokom, és akkor 37,5 fokot mutatott a hőmérő - megjegyzem, 40 fokos melegben), bebeszéltem magamnak, hogy súlyos beteg vagyok, ezt komolyan elhittem, mindenféle egyéb tünetet felfedeztem magamon, és rohantam a házi orvoshoz, akitől aztán vér-,vizelet-, és később pajzsmirigy UH-beutalót szereztem. Rémes volt, nagyon zaklatott időszak :(, nem szeretném, ha valaha is visszatérne :S ... Azóta is voltak hülyeségeim egyébként, de nem ilyen mértékű...

Az a baj, hogy a legkisebb "rendellenesség" vagy elváltozás a testemen már aggódással tölt el, és napokra elfoglaltságot ad. A környezetemmel is kitolok, amikor így viselkedem.

Most amúgy tűrhető a helyzet, teljesen egészséges vagyok :D, ... csak érdekelt, nincs-e vmi módja annak, hogy ettől a hülyeségtől végleg megszabaduljak.

Pszichológushoz nem akarok menni...

2008. márc. 6. 14:56
 4/9 anonim ***** válasza:
90%
Pont nem rég olvastam arról, hogyha csak időnként fordul elő veled, ha épp nincs más dolgod, akkor megnyugtatlak, hogy az tényleg nem hypochondria. Bár, tudom az sem lehet kellemes, hogyha időközönként előfordul. Nagyon ritkán velem is előfordul, hogy 1 napig gondolkozom,hogy mivan ha van olyan betegségem nekem is. (Talán annak köszönhetem,hogy az orvostudományt tanulom, és rengeteg betegségről informáltak már) De tisztában vagyok vele, hogy ez nálam már nem hypochondria. Nálam is az egyetlen orvos akihez nem mentem el, az a pszichológus volt,de ha elmegyek, lehet,hogy hamarabb átvészelem azt a nagyon nehéz időszakot, és a családomnak sem okozok hosszantartó problémát.
2008. márc. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az összes választ, főként az utolsó kettő segített! ... Nos, én még csak véletlenül se mentem volna orvosira - pedig szép hivatásnak találom, ... főleg a sebészet érdekel, mert abban van vmi "művészi" -, mert egy szimpla kórház sorozatot se tudok végig nézni. Menekülök a tv elől, ha elkezdődik a Vészhelyzet, a Doktor House és társai :(

... De az mindenképpen megnyugtató, hogy csak átmeneti zavarról van szó, és nem végleges "hobbiról". :)

2008. márc. 7. 10:15
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, hogy vmit tudtam segíteni!

A vészhelyzetet nem néztem, egy kórházban sem úgy zajlik a dolog, ahogy náluk. :)

A Doktor House-ból viszont lehet tanulni, jól megszervezték.

Engem is a sebészeti terület érdekel. Szívsebész szeretnék lenni. Bár, azt mondják,hogy nem nőnek való tevékenység. De akkor is ez érdekel a legjobban.

2008. márc. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Középút ***** válasza:
78%

A pszichológus nem orvos, hanem bölcsész, nem betegségekkel hanem lelki bajokkal foglalkozik. A hipochondriánk legfeljebb pszichiáter lehet orvosa, de úgy gondolom, hogy minekutána felismerted, hogy betegséged csak szuggerált dolog így félig már meg is oldottad a kérdést. Ha nem súlyosbodik a helyzet akkor nem szükséges dili-dokihoz menned.

Szerintem analizáld az eseteket, ismerd fel a kiváltó körülményeket és kezdeti tüneteket. Meglátod, legközelebb amikor kezdene kibontakozni a helyzet fel fogod ismerni és mosolyogsz majd magadon, esetleg sikerélményed is lesz, hogy nyakon csípted még csírájában a nyavalyát.

2009. szept. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Ismerem az érzést. Én is őrülten hipohonder vagyok. Ha valami elváltozást találok magamon, egyből a legrosszabbra gondolok.Emiatt néha elaludni sem merek. Jó lenne ha végre túllépnék ezen :(((
2010. jan. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is átestem ilyen dolgokon. 3 évvel ezelőtt beteges herpeszfóbiám volt fél évig. Pedig nem is szokott lenni nekem. Egyszer viszont volt egy durva, szerintem az okozta a fóbiát. Szörnyű volt, állandóan bőrgyógyászhoz rohanglátam ok nélkül, zaklattam is őket telefonon, szörnyen viselkedtem, mindenki idegeire mentem. Aztán nyáron Balatonon pepasiztam, akkor elmúlt. (Az időszak alatt is volt egy, de az egy rossz kapcsolat volt.)

Tavaly tavaszal pedig kimentem Bécsbe erasmussal úgy, hogy nem is volt hozzá kedvem (a jelenlegi barátom miatt). Ehhez jött még, hogy ott nemnagyon tudtam mit csinálni, a suli nyugis volt, barátok se nagyon voltak, tökegyedül voltam. (Hazamászkáltam amúgy minden hétvégén a pasim miatt.) Szóval nagyon ráértem magammal foglalkozni. Egy pillanatnyi kis fájás a hasam egy pontján.. juj már nem is először.. beírtam gugülbe, hogy fekély tünetei.. na onnantól el lett b*szva a szemeszter fele. Volt egy tavaszi szünet, azt azzal töltöttem kb, hogy dokihoz mászkáltam itthon. Vérvétel, ultrahang.. szörnyű volt. Volt, hogy "abnormálisnak" hittem a reggeli kaki sznét, és az idegességtől elkezdtem hányni. meg Bécsben is időnként rókáztam, főleg reggel, a reggelek voltak a legszarabbak, estére mindig kicsit lenyugodtam egy sörrel, de másnap kezdődött elölről. Meg persze nemcsak a fekélytéma, hanem májproblémák, meg vajon felfáztam-e, meg van-e bőrrákom.. Utóbbiról gyorsan megmondta a bőrgyógyász, hogy nincs, az emésztés-dolog volt a főpara, ami teljesen meghatározta a mindennapjaim. Annak az lett a végkimenetele, hogy abban az omminózus tavaszi szünetben megmondta az ultrahang utána doki, hogy semmi rendelleneséget nem talált.. majd hozzátette, hogy legalábbis olyat, ami ultrahanggal kimutatható. Ez a félmondat nem kellett volna a végére. De addigra már annyit szenvedtem az egésztől és annyira k*rvára elegem volt, hogy már leszartam az egészet (amit addig is próbáltam persze, de nem sikerült.. aztán valahogy mégis). Visszamentem Bécsbe a szemesztert folytatni, és már minden oké volt. Elkezdtem értékelni azt a szép várost..

Ezt egy éve volt, azóta nem volt semmi (csak max nagyon lájtos). Úgy tekintem, hogy nem is lesz.. Ha mégis felbukkan, úgy gondolom, már tudnám kezelni. Ha jelentéktelen, akkor 5 perc múlva elfelejtem, ha meg tényleg panasz van, akkor doki aztán csá. A parás dolgok is így kezdődtek, csak aztán belemélyedtem a témába. Na ez az amit már nem szabad. Olyan mint egy örvény, ha nyugton maradok, akkor nem szippant be, de ha ráparázok, akkor nagyon nehéz kimászni. De most úgyérzem, biztonságban vagyok az egésztől. És a Google-el nagyon kell ám vigyázni!!

2010. jún. 11. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!