Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kapcsolatfüggőség, borderline...

Kapcsolatfüggőség, borderline gyanú, identitás-vesztés, depresszió. Hol a kiút?

Figyelt kérdés

Nagyon hosszú lenne mindent leírni, hogy mi is a bajom. Címszavakban felsoroltam a kérdésben. Pszichológushoz járok 2 hete, eddig úgy tűnik, ért a dolgához. Neki említettem ezt a borderline dolgot már rögtön az elején, és a második alkalom végén hozta fel újra a témát, hogy van igazság abban, vgy legalábbis hasonlóság, amit feltételeztem arról, hogy borderline-os vagyok.


Ha van időtök, picit jobban kifejteném a problémáimat:

- Párkapcsolat: mindig is viharos kapcsolataim voltak, ahol habár szerettük egymást, nekem soha semmi nem volt elég, mindig többet és többet akartam a másikból, néha irracionális igényekkel. Hatalmas hegyek-völgyek, éjszakába nyúló veszekedések, majd hatalmas békülések, drámázások. Hihetetlenül igénylem a figyelmet, törődést, fókuszt, ha nem kapom meg, teljesen elgurul a gyógyszer és leállíthatatlan indulat és düh hullám indul be nálam, veszekedés stb. Kontrollmániám van a másik felett, talán olykor kisajátító is vagyok. Ezektől én is marhára szenvedek, iszonyat sok szorongás, stressz van bennem. Függök a páromtól. Ha éppen jobban kimutatja az érzéseit, madarat lehet velem fogatni, de ha éppen eltávolodós időszak van, elviselhetetlen űrt érzek és nem tudok teljesíteni munkában, görcsölök, semmi nem érdekel, semmi nem motivál.

- Egyéb kapcsolatok: barátaimtól eltávolodtam egy ideje, mióta mindenkinek lett kapcsolata. Illetve persze minden barátnő mondja, hogy nyugodtan mondjam el, ha bajom van, meghallgatnak, segítenek, de amikor ténylegesen elmondok nekik, hogy mennyire szarul vagyok és milyen érzelmi viharokkal vannak tele a napjaim, utána mégis eltávolodnak, nem keresnek. Általánosságban azt érzem h én sokkal többet teszek bele a kapcsolataimba (barátságok, családi és pár), mint amennyit ki tudok belőle venni. Barátokra is én írok rá általában, én kezdeményezek talit, beszélgetéseket, olyan egyoldalú. Belefáradtam. Azt érzem, olyan igazi barátom már nem is maradt.. apával kb semmi kapcsolatom, anyával is viharos, családra sem tudok támaszkodni, nincs összetartás, inkább széthúzÁS (apa le is lépett pár éve).

- Tanulmányok, karrier: piacképes diplomát szerzek idén (pénzügy, számvitel), 1 éve dolgozom ezen a területen, de nem érdekel, kiéget, monoton, szürke unalmas, hiányzik h emberekkel foglalkozhassak. Utálom, gyomorgörcs az egész. Várom a délutánokat, estéket. Több minden érdekel, amerre elmennék, de teljesen szerteágazó területek (marketing, hr, webdesigner, fitness, edző), nem tudom, merre induljak, melyik lenne a helyes irány. Össze vagyok zavarodva. 3 hónapja próbálok másik területre átmenni (hr, marketing és szervező állásokat nézegete), de sehonnan sem hívnak vissza, vagy ahova mégis, onnan is visszautasítanak. Tavaly kb egyből találtam munkát, mondjuk a szakterületemnek megfelelő helyekre is jelentkeztem, ez tény.


Nagyon magam alatt vagyok, elvesztettem önmagam, a reményt, a boldogságot. Pár hónapja elég sok öngyilkos gondolatom van és azt érzem, hogy egyre közelebb kerülök a tettekig... nem bírom elviselni. Nem jó semmi most bennem, velem, körülöttem.


Egyetlen mankóm és reményem ez a pszichoterápia, de picit aggódom, mert korábban sem segített.


Van olyan esetleg, aki hasonló problémákkal küzdött és kijött belőle? Hogyan sikerült? Esetleg bármi egyéb tanács?



#depresszió #szorongás #Borderline #kapcsolatüfggőség
2022. júl. 14. 16:27
 1/4 anonim ***** válasza:
8%
Kicsit kevesebbet kellene öndiagnosztizálnod. Ezzel az erővel mindenki beteg.
2022. júl. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
31%
Csak pszichológushoz jársz pszichoterápiára? Nem ártana pszichiátert felkeresni, aki pontosan fel tudna állítani diagnózist, vagy meg tudná cáfolni azt.
2022. júl. 15. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom ki pontozta le az első két válaszolót, de igazuk van, persze érzékeny személyeknek biztos nyersnek tűnhetett a kijelentésük.


Először is a az érzelmileg labilis személyiségzavar diagnózis felállításához nem elég 2 hét.

2. Interjú + Scid 5 pd teszt felvétele szükséges a diagnózis felállításához, amit csak klinikai szakpszichológus vehet fel, és pszichiáter állítja ki a prognózist, vagy megfelelő szintű (3.) szakpszichológus, azon belül is egészségügyi vagy klinikai szak.psz., vagy aki megszerezte a pszichoterapeuta minősítést (de ott se mindegy, hogy miben).

3. Nem szakemberre val, különösen a pszichológiai viszonylatban, hogy a feltételezett diagnózist Neked ilyen rövid időn belül közli, mivel a betegségtudatot erősíti és ez mentális betegségekkel küzdő személynél egy eléggé ingoványos tett. Magyarán nem szakemberhez méltó.

4. Nem jó a szakirodalom olvasása ilyen tekintetben, akár pszichés- akár szomatikus eredetű problémája van valakinek, mert fals képet fog mutatni a felvett teszteken, mivel tudatosan vagy akár tudatalattian manipulálni fogja a válaszadást. Ezt egy mezei pszichológus nem fogja tudni felismerni/disztingválni, de egy jó szakembernek is nehezére válhat, főleg ha csak heti 1-2 alkalom a konzultáció.


Ezeket összegezve azt ajánlom, hogy akadj le egy kicsit a témáról, tudom hogy khibaszott nehéz lesz, mert maga a szakmai orientáltságod is azt sugallja, hogy a tények és protokollok azok, amik megnyugtatnak/kielégítik az információ szerzésedet. Ez pluszban rizikófaktor.



A kérdésedre felelve: amerikában a borderlien egy igen vitatott személyiségzavar, van aki szerint nem ér fel egy önálló diagnózisként, a másik fele pedig ki akarja venni a személyiségzavarok közül, és egy új kódolást szánnak neki. Komorbiditás is gyakori, az overlapping is más sz. zavarokkal vagy érzelmi regulációs zavarral stb... Érdemes differenciál diagnózist is felállítania először egy szakembernek. A legjobb az, ha egy klinikai szakpszichológus és egy pszichiáter állandó konzíliumot tart a páciense érdekében, tehát intézményes keretek között sikeresebben lehet diagnosztizálni ilyesmit.

Ezek a tényezők miatt iszonyú nehéz megfelelő terápiára találni, pszichoterápiák közül a dbt-nél mutatkoztak pozitív eredmények amerikában, de mo-ra csak pár éve szivárgott be és alig van ténylegesen képzett pszichoterapeuta rá, aki nem gyorstalpalón rakta le a magyar megfelelőjét. Sima pszichoterápia + gyógyszeres terápia, és rengeteg energia/önakarat kell, hogy kicsit is felül tudj emelkedni rajta, de így is rengeteg „visszaesés” lesz. A pszichológusnál max annyit tudsz elsajátítani, hogy figyeled a feltett kérdéseit, az intervencióit és ezt Te magadnál is alkalmazod, amikor elkezdődnek a rossz/önostromló/önszabotáló gondolatok hada, vagy amikor hirtelen a kedved 180 fokos furdulatot vesz, és kb. Mantrázod magadban h ezt nem a környezeted váltotta ki, hanem a betegség. Na ilyenkor jó a betegségtudat és az információ, de ehhez először meg kell tanulnod helyén kezelni őket, de tűnsz annyira értelmesnek, hogy idővel rágyere ennek a kulcsára.

A másik nagy faktor az idő, mert így tudsz elég tapasztalatot szerezni, hogy kezelni id tudd önmagadat, és hogy elérj abba a pszichoszociális fázisba, ahol megfelelően tudd kezelni a helyzeteket. Továbbá ami segíthet, ha egy kicsit változtatsz a szemléletmódodon. Élj a jelenbem, legyél picit hedonista egyben kicsit doomer, nihilista, mert ez legalább a társadalmi nyomással járó stresszt leveszi a válladról.

2022. júl. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A 3. válaszolóval egyetértek, nem tudom, miért lettem lepontozva. Enyém a 2. válasz. Nekem érzelmileg labilis személyiségzavarom van, pszichiáter diagnosztizált, de évekig jártam klinikai szakpszichológushoz is. Azt akartam én is hangsúlyozni, hogy a diagnózis felállítása nem könnyű, és érdemes szakemberre bízni. Klinikai szakpszichológus esetleg tud diagnosztizálni, de más szakirányon végzett pszichológus nem hiszem.
2022. júl. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!