Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszihiáter...

Mi a különbség a pszihiáter és a pszihológus között?

Figyelt kérdés
2010. szept. 24. 23:58
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2010. szept. 26. 12:53
 12/20 anonim ***** válasza:

"A pszichiáter gyógyszeresen kezel"


Ez hülyeség, én pszichiátriai beteg vagyok, és soha nem kaptam semmilyen gyógyszert, csak beszélgetések vannak.


Szal én a pszichiátert ajánlom, mert az ugyanúgy tud veled beszélgetni, mint egy pszichológus, de ezen felül, ha kell, gyógyszert is tud felírni.

2010. szept. 26. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Na most már végképp nem tudom eldönteni!Amúgy kell fizetni érte ha járok majd?
2010. szept. 26. 16:42
 14/20 anonim ***** válasza:

15:22 vagyok.


Hát figy, ha valami komoly problémád van (depresszió, skizofrénia, öngyilkossági kísérlet, drogleszokás, stb. stb. szal komoly dolgok), azt fizeti a TB. De azt ne várd, hogy egy állami apparátus az apró-cseprő dolgokkal is foglalkozni fog.


Persze ha magánrendelésre mész, ott azzal mész, amivel akarsz, de az fizetős.

2010. szept. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Értem!Azt hiszem!:) Hát szerintem komoly lehet a baj!A tüneteimből ítélve!Elég sok dolgon mentem át régen is és most is!:3éve füveztem egy évig!Nehezen de leszoktam hála az új társaságnak,páromnak!Nem rég abortuszom volt,aztán meghalt nagymamám is!;-( Szóval kivok rendesen!Már régóta húzom halasztom hogy szakemberhez forduljak,de most már csak eljutok!Az utóbbi két eset után!:(
2010. szept. 27. 18:51
 16/20 anonim ***** válasza:

Szia!


Én azt javaslom,hogy először egy pszichológust keress fel.Beszélgess el vele a problémáidról,és ő meg tudja majd ítélni,hogy szükséges-e pszichiáterhez is fordulnod gyógyszeres kezelésért.


A pszichiáter egyébként orvos,gyógyszert (nyugtatót,altatót,antidepresszánst,stb.) csak ő írhat föl,és ő a szervi (agyi) eredetű pszichikai betegségeket is kezeli (például skizofrénia,stb.)


A pszichológus nem orvos,gyógyszeresen nem kezelhet,és elsősorban a lelki eredetű problémákkal foglalkozik,segítséget,útmutatást nyújt ahhoz,hogy megtaláld a megoldást a problémáidra,vagy épp a helyes utat bizonyos helyzetekben.


Elmondom az én esetemet.Májusban volt egy öngyilkossági kísérletem,ami után a sürgősségire,majd a pszichiátriai klinikára kerültem.Ott egy klinikai pszichológus elvégeztetett velem két tesztet,ami alapján kiderült,hogy nincsen semmilyen mentális betegségem (szervi,"agy"bajom), hanem lelki eredetű problémák (depresszió,generalizált szorongás,illetve dependens személyiségzavar) vezettek az öngyilkossági kísérletig.Azt mondták,nincs szükségem kórházi pszichiátriai kezelésre,keressek fel egy pszichológust,és járjak hozzá beszélgetésekre(=pszichoterápiára).Fel is kerestem egyet (a helyi drogambulancián,bár soha nem drogoztam,de ott TB-finanszírozott,vagyis ingyenes pszichológus van,akiről sok jót hallottam).Az első beszélgetés után viszont úgy ítélte meg,hogy akkor olyan lelki- és idegállapotban voltam,hogy szükségét látta a gyógyszeres kezelésnek (hogy antidepresszánst és nyugtatót szedjek egy ideig),ezért még a pszichoterápia elkezdése előtt elküldött a drogambulancia egyik pszichiáteréhez,aki beállította a gyógyszereket. Azóta folyamatosan járok mind a pszichológushoz,mind a pszichiáterhez.


Az utóbbival csak kb. fél órát szoktam beszélgetni,megkérdezi hogy vagyok,hogy érzem,hatásosak-e a gyógyszerek,és felírja nekem a következő havi adagot,a pszichológussal viszont hetente egyszer egy óra hosszán át beszélgetek,ő az,aki meghallgat,és mint kívülálló szakember, segít rávilágítani a problémáim okára,és segít megtalálni a megoldáshoz vezető utat.Ahhoz képest,hogy TB-finanszírozott pszichológus,nagyon meg vagyok elégedve vele,figyelmes,látszik,hogy tényleg segíteni akar,és törődik velem.(De persze hallottam már negatív tapasztalatokat is az "ingyen" pszichológusokról,ez egyénfüggő.)


Remélem tudtam segíteni egy kicsit,hogy megértsd a kettő közötti különbséget.Nagyon fontos,hogy ha pszichológust keresel,olyat válassz,aki szimpatikus és megbízol benne,mert ez a legfontosabb!Természetesen mehetsz magán pszichológushoz is,őt akár heti több alkalommal is felkeresheted,vagy több órán keresztül beszélgethetsz vele,és talán kicsit jobban foglalkozik Veled(bár ez sem biztos,egyénfüggő),de sajnos ezért elég borsos árat kell fizetned (alkalmanként kb. minimum 5000Ft).


Kívánom,hogy megoldódjanak a nehézségeid,és sikerüljön megtalálnod az utat a boldogsághoz!


Üdv:25/L

2010. szept. 29. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a tanácsot!Már értek mindent!Jó lenne már eljutni odáig!Kicsit bonyolult lesz az egész!Mert azt sem tudom hol kell időpontot kérnem és hogy intézzem a dolgokat!Sajnos magán dokihoz nem tudok menni mert a pénz tárcám nem engedi!Remélem minél elöbb eltudom intézni ezt az egészet!Már nagyon rég óta halasztom!Pedig tudom/érzem hogy nem kéne!:-s Köszönöm még 1x a jókívánságokat is!Szép napot!
2010. szept. 29. 12:23
 18/20 A kérdező kommentje:
Ja azt elfelejtettem hogy énis sokszor gondolok öngyilkosságra,de még nem próbálkoztam vele!
2010. szept. 29. 12:24
 19/20 anonim ***** válasza:
Az előző vagyok: Ambuláns (járóbetegeket ellátó) pszichiátert és TB-finanszírozott pszichológust általában az ideggondozó intézetekben találsz,nem tudom hol laksz,de biztosan van a lakhelyeden is, vagy a lakhelyedhez legközelebbi nagyobb városban.Próbálj rákeresni,vagy utánaérdeklődni,hogy hová is tartozhatsz (melyik ideggondozó melyik körzetéhez).Remélem segítettem elindulni,sok sikert!!
2010. szept. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Bács-Kiskun megyében lakom!Fogalmam nincs hogy van e a kórházunkban olyan!Majd utána nézek!Köszönöm!!
2010. szept. 30. 16:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!