Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » OCDS(kényszerbeteg) lehetek? ...

OCDS(kényszerbeteg) lehetek? 18/F

Figyelt kérdés

Sziasztok! Mai nap néztem a tanulom magam yt csatornán az OCD-ről videót. Kicsit magamra ismertem,habár eddig bennem nem merült fel a kérdés,hogy az lennék. Amik miatt aggódom: Vissza gondolva észre vettem magamon,hogy ha eljövök otthonról többször csekkolom,hogy be van-e zárva az ajtó(nem mindig)

Esténként megvan a tipikus rutinom(víz ivás majd wczés)

Néha előjön bennem h meg kell ezt vagy azt csinálnom különben ha nem rossz történik velem. Esténként lefekvés előtt megprobálom megjegyezni,hány százalékon van a telefonom,mennyi volt aznap a képernyő időm illetve hány órát fogok aludni+hánykor kelek. Ezt minden lefekvés előtt megcsinálom.


Ami mindenképp pozitív ma a macskám közelébe voltam és jött egy erős gondolat h simogassam meg a macskát,éppen nagy játékba volt így nem akartam megsimogatni mivel tudtam,hogy olyankor vad és megkarmolhat. Ennek következtében ez a gondolat elmúlt.


Szerintetek? Eléggé belegondolós típus vagyok szval gondolkodtam a megoldáson,hogy elmenni pszichológushoz. Közbe meg lehet nincs is ilyen zavarom.


Válaszotokat köszönöm!



2022. dec. 26. 13:54
 1/8 A kérdező kommentje:
Ami még eszembe jutott. volt párszor,hogy jöttem el otthonról és kötelezően bennem volt,hogy vissza kell mennem megsimogatni a kutyát
2022. dec. 26. 13:56
 2/8 anonim ***** válasza:
83%
Egy csomó embernek vannak ilyen berögződései. Ettől még nem vagy beteg. Aki OCD-s, annak ez komoly problémát okoz a mindennapokban, hátráltatja, nem tud normális életet élni tőle, szorongást okoz neki. Attól, hogy van pár kényszeres szokásod, még nincsen OCD-d, csak van pár ilyen tüneted, ami minden második emberről elmondható.
2022. dec. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Igen, mutatsz OCD-s tüneteket, azonban ezt pontosan csak egy pszichiáter tudja megállapítani. Ha ilyen nehézségeid vannak, nagyon fontos, hogy időben megkezdd a kezelést, különben könnyen úgy járhatsz, mint én. Tankönyvi példája vagyok egy OCD-snek, mégis évekig nem kaptam meg a megfelelő diagnózist és a kezelést. Akkor múltak el a tüneteim, amikor végre ismertem a diagnózisomat és összeállt a kép, de rengeteg időt és pénzt spórolhattam volna meg, ha hamarabb derül ki.

Mindenfélével félrediagnosztizáltak, a tüneteim nem múltak el, csak amikor végre megtudtam, hogy OCD-s vagyok.

2022. dec. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Psycho ***** válasza:
16%

Ennyiből természetesen nem diagnosztizálunk, de amiket leírtál, az nem tűnik számomra pszichiátriai szintű OCD-nek.

Ahogy a fenti kommentek is érzékeltetik, ez azért nem fekete/fehér, hogy vagy van OCD-d, vagy nincs.


Nagyon sok ember mutat OCD-s jegyeket. A kérdés ennek a súlyossága. Az, hogy zavarja az esztétikai érzékedet, hogy nincs élre hajtva a takaró, felfogható OCD-s markernek, de nyilván tök felesleges pszichiátriára rohanni miatta.


Amikor viszont a kocsi hátsó ülésén vajúdik az asszony, taknya-nyála-magzatvize egyben, iszonyat fájdalmai vannak, de te viszont már 5 perce Y-ozgatsz a kórház parkolójában, mert az autónak tökéletesen párhuzamosnak kell lennie a vonalazással, na az már finoman szólva gyanús (true story).


Olyanról is hallottam, aki naponta több órát ült a wc-n, mert csakis kizárólag úgy volt oké a székelés, ha közben végigmondott egy komplett szöveget fejben, és a megfelelő mozdulatokkal törölte meg magát. Ha ebbe egy pici hiba csúszott, rögtön elölről kellett kezdenie.


Mondanom sem kell, utóbbi nettó pszichiátriai eset, és fényévekre van a "jajj becsuktam-e az ajtót" szintjétől. Szóval szerintem megnyugodhatsz :)

2022. dec. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
19%

3as válaszoló vagyok, OCD-s: ha stresszelek, akkor súlyosabbak a tünetek. Hogy csak párat említsek: TRIGGER WARNING


- félek, hogy pszichopata vagyok és közveszélyessé válok

- akaratellenes, durva szexképek jelennek meg a fejemben a családtagjaimról (gyakran elhunyt családtagokról is), minél jobban próbálom elfelejteni, annál erősebbek és intruzívabbak.

- sajnos nem tudok úgy végigmenni az utcán, hogy ne kellene valamilyen mozdulatsort végigcsinálnom, emiatt a villamoson, buszon néha megnéznek. De akkor is muszáj vagyok 10x megérinteni a stopjelet, különben valami nagyon rossz fog történni

- ha valamit elrontok, akkor újra kell kezdeni. De bezavarhatnak hangok, fények.

- nem tudok elaludni csak akkor, ha 3x vagy 6x fordulok meg éjszaka

- mágikus gondolkodás, attól félek, ha valami rosszra erősen gondolok, akkor be fogom vonzani, ezért 3x vagy 6x kopognom kell vagy meg kell érintenem valamilyen felületet, esetleg pislognom kell. Bevásárlóközpontban, az egyetemen, bárhol.


Régen féltem a fertőzésektől, ez már nincs, de pl. még most is zavar, ha valaki megvakarja a haját, fodrászhoz egyenesen utálok járni, mert piszkosnak érzem magam.

A takarítás pedig szintén nagyon extrém tud lenni: képes vagyok 1 óráig is mosni a zuhanycsempét, ameddig nem érzem tökéletesen tisztának. Ha nincs ez az érzés, akkor piszkosnak érzem.


Vannak elveim, értékrendem, erkölcsöm, és általában ezeket támadja meg az OCD. Vagy azt, ami a legfontosabb.

2022. dec. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Napközbe beszéltem erről egyébként haverommal és neki pont dettó ugyanez volt,talán még durvább is,pl egy csapot meg kell érinteni 3szor. Aztán mondta h mióta lesz*rja egyre kevesebbszer van neki. Szval érdekes ezaz egész :D
2022. dec. 26. 19:41
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
Ja és ezek lightosabb tünetek. A diagnózis előtt annyira súlyos volt, hogy gyakorlatilag nem jártam sehová, mert féltem, hogy elkapok valamilyen fertőzést az emberektől, pánikrohamot kaptam, amikor valaki kezet fogott velem, elszaladtam a mosdóba, és addig mostam (ez lehetett 20 perc is), ameddig nem éreztem újra tisztának a kezemet, akkor is pánikba estem, amikor valaki a törülközőjét előttem rázta ki. Ha hozzáért valaki az én tárgyaimhoz, akkor a kukába dobtam őket és újat kellett vennem. Kidobtam kb. 60 db könyvet, mert a pincében voltak, és féltem, hogy azbeszt került rájuk, képes voltam kidobni egy asztalt is, majd újat venni, mert húst evett rajta valaki. És még sorolhatnám. Nálam ezek a tünetek 18 éves korom után csak rosszabbak lettek, bár már gyerekként is jelen volt egykét tünet. Úgyhogy mindenképp azt javaslom, hogy kezdd el kezelni még időben.
2022. dec. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
16%
Akkor van ennek jelentősége, ha zavar az életviteledben.
2022. dec. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!