Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Örökké nagyképű, mindenkit...

Örökké nagyképű, mindenkit kritizál, és nem érzi a szavak súlyát. Hogy lehet ezt gyógyítani?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősömről van szó. Sajnos néhány év alatt valamiért egy egészen rossz irányba ment a személyisége.

Alapvetően hangulatember volt mindig is, de az utóbbi 1 évben már kifejezetten romlott az állapota. A kórkép:


- nyílt utcán, emberek között képes leordítani a másikat (ritkán szerencsére)

- egyszer tettlegességig is fajult (egyszer szintén emberek között megrángatott egy lányt a hajánál fogva, pedig előtte évekig jóban voltak)

- alkoholista, sokat iszik

- rettenetesen fejlett a kritikai érzéke, konkrétan minden létező másik embert valamiért tud kritizálni.

- ha más valaki valamiért mesélne neki a saját problémájáról, akkor félbeszakítja "nem érdekel, oldd meg" - de ő meg ódákat képes zengeni a saját dolgairól, és ahelyett hogy egyszerűen "nem"-et mondana egy segítség nyújtásra, már tartja is a kiselőadását a társaságban, pl. hogy "azért jöttem hogy jól érezzem magam, nem hogy a másik problémáját megoldjam, meg különben is, egy hét múlva úgyis elállítja az óráját" (eközben persze a célszemély nyilván "kellemesen" érezhette magát, igen"

- mások kisebb-nagyobb dolgai beakadnak neki, soha nem bírná elfelejteni. Pl valaki egyszer vendégségbe normális kólát hozott, nem cukormenteset (emberünk cukorbeteg) erre ott kioktatta, hogy hogy lehetett ilyen figyelmetlen. Na, 2 éve kb. havonta egyszer odaszúrja megjegyzésként, pl "dehát ugye látjuk a vásárlási szokásaidat, hogy nem figyelsz hogy mit ihat a másik, nyilván magadra sem"

- látványosan nem tud olvasni, mintha nem akarná megérteni amit írnak neki, és mindent úgy forgat ki, hogy a másik képtelen a kommunikációra. Ha a legapróbb pontatlanság, figyelmetlenséget tapasztalja, ugyanúgy írja több sorban a kioktatást. (pl mert valaki 10 órát írt, és nem 22.00-őt). Vagy pl ha "- pénteken sör? - Nem tudom még, majd kitalálom - jólvan hülye pi..csáskodj csak" (nyilván a nőktől való sikertelenséggel vont itt párhuzamot). De az se volt rossz, amikor mondtam neki, hogy menjünk X helyre inni, a válasz "f..szomat belétek, életképtelenek, mondtam hogy X helyre nem megyek" (itt a többesszám egy 3. ismerősünk miatt van, külön szálon neki megmondta, hogy nem szereti azt az X helyet. De közben énis le lettem életképtelenezve, bravó)

- másfél éve munkanélküli, azóta nemis nagyon keres, max immel-ámmal. De nyilván a szülei eltartják, őket is kritizálja


és sajnos már a legközelebbi barátait is elherdálta, csak valahogy nem akarja észrevenni.


Szal összefoglalóan, önmagát tökéletesnek tartja, másokat bőven tud kritizálni (tipikus mentalitás, hogy a saját életén nem változtat (lásd munkanélküliség), de a másiknak nagyon jól tud magyarázni, hogy hagyd ott a hülye csajodat / keress másik munkát / tanulj nyelveket), érzéketlen, nem is fogja fel hogy szavaival sértegeti a másikat, és mintha direkt társaságban X előtt kritizálja Y-t.


Ebből mi lesz a végkifejlett? Mi lehet a kiút ebből? Bocsi, ha hosszú lett.


2023. jan. 2. 21:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
95%
Ez személyiségzavar, és gyógyíthatatlan.
2023. jan. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen embert ne gyógyítani próbáld, hanem nagy ívben elkerülni.

Ahhoz, hogy pozitív irányba változzon, elsősorban az kellene, hogy ő maga akarjon változtatni (ehhez pedig nem ártana némi önreflexió, ami láthatóan nincs neki), no meg olyan szakemberek, akik speciálisan képzettek, és professzionális távolságban vannak tőle (nem a régi haverjai). Egyébként ha cukorbetegen alkoholizál, az valószínűleg nem tesz jót a hangulati stabilitásának, és ezáltal a viselkedésének sem.

2023. jan. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
91%
Mért kéne ezt neked gyógyítani, te valami Jézus Krisztus vagy? Szerintem van elég normális ember a környezetedben, akivel foglalkoznod érdemes. A végkifejlet a teljes elmagányosodás, de arról te már nem fogsz tudni, mert addigra nem leszel vele kapcsolatban.
2023. jan. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
14%

Az ilyen embert össze kell verni. Sajnos csak ezen az egy nyelven értenek. Be kell csicskítani, megértetni vele, hogy vagy a fal mentén közlekedik alázatosan, vagy megint egy hétig szívószállal fog táplálkozni.


A másik megoldás természetesen az, hogy elkerülöd, de én boldog örömmel verek össze ilyeneket, mert az apám is ilyen volt. Nincs nagyobb kielégülés, mint amikor látom a szemükben a döbbent rettegést, és tapogatják a vérző fejüket, orrukat. Mindig megpróbálkoznak valami szánalmas fenyegetőzéssel, de már nem azzal, hogy majd ők megmutatják, hanem rendőrségről, bíróságról dadognak. Olyankor még egyszer fejbe szoktam őket rúgni, hogy vegyék már észre magukat. Néha kétszer. Még egy sem jelentett fel. Vércikinek érzik ugyanis, hogy veszítettek, és nem mernek elmenni pityeregni a rendőr bácsiknak. Inkább úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna.

2023. jan. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna" - mondjuk ez valahol jogos, mert volt olyan, szintén társaságban, hogy engem alázott a többiek előtt, hogy "kutatja, miért vagyok hasznos neki" - válaszoltam, hogy "nézd, ott az a 6000 ft-os Egri bor, amit épp a kezedben szorongatsz" (én vettem neki, születésnapja volt).

Ezt érdekes módon mintha nem hallotta volna meg.


(... emiatt ne ekézzetek, többet nem veszek neki semmit :)

2023. jan. 2. 22:46
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Nárcisztikus, kerüld el minél messzebbre.
2023. jan. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként igaz, amit a 3as írt. Ezek az emberek egyedül maradnak, ha lesznek gyerekeik, akkor azok minimalizálják vagy teljesen megszakítják a kapcsolatot, a barátok előbb utóbb megunják a cirkuszt és a rokonok sem fogják sokáig eltűrni az ilyet.
2023. jan. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
45%
Nem nárcisztikus, hanem Borderline személyiségzavara van ... a nárcisztikusok nem élnek önkárosító tevékenységekkel, úgy, hogy nem is növelhetik vele az egójukat.
2023. jan. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
26%
8-as, teljesen mindegy. Deviáns, kártékony: ütni kell.
2023. jan. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

#8 vagyok


Szerintem le kell tojni az egész embert. A viszontlátásra.


Vége a problémának.

2023. jan. 3. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!