Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszichológus,...

Mi a különbség a pszichológus, pszichiáter és a pszichoterapeuta között?

Figyelt kérdés

El szeretnék menni egy szakemberhez mert van 1-2 gondom amiket eldöntöttem, hogy végleg megoldok de olyan szinten vakon vagyok a témában, hogy gőzöm sincs kihez kéne forduljak. Egyik barátom ajánlotta az ő pszichoterapeutáját mert neki nagyon jó tapasztalatai voltak.


A másik kérdésem, hogy hogyan zajlik egy ilyen ülés, végig én beszélek aztán kész? Honnan tudom, hogy jó szakemberhez kerültem?


2023. jan. 16. 12:35
 1/9 anonim ***** válasza:
85%

A pszichológus beszélget veled, rávezet dolgokra, új megvilágításba helyezi, rádöbbent dolgokra, tippeket ad, hogy mit kellene másképp csinálni, segít traumákat feldolgozni.

A pszichiáter gyógyszereket ad.

A pszichoterapeutákról nem tudok sokat.

2023. jan. 16. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%

Pszichoterapeuta lehet pszichológus vagy szakorvos. A szakorvos többnyire pszichiáter, de akad szép számmal háziorvos is, de már fogorvost is láttam. (A pszichológusok egy része igencsak nehezményezi is, hogy orvosokból megfelelő alapok nélkül is lehet pszichoterapeuta.)

Ezt olvasd el mindenképp: [link]

Sokan keverik a pszichológust és a pszichiátert, aminek több oka is van: amerikai regényekben és filmekben lelkizni járnak az emberek pszichiáterhez; sok pszichológiai elmélet, manapság pszichológusok által használt teszt pszichiáterektől származik; sok pszichológusnak is van doktori címe, mert doktori fokozatot szerzett, és sok kevésbé tanult ember nem ismeri a különbséget foglalkozásdoktori cím és tudományos fokozattal járó cím között.

2023. jan. 16. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%
A pszichiáter orvos! Elég ha ennyit jegyzel meg.
2023. jan. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Értem, akkor kihez kéne forduljak? a pszichológus vagy pszichiáter a jobb választás? A pszichiáter képzettebb akkor elvileg igaz?
2023. jan. 16. 14:16
 5/9 anonim ***** válasza:
90%
Én inkább pszichológushoz mennék. Megoldásokat keresni lelki problémákra, vagy traumákra - ezeket mély beszélgetésekkel, tanácsokkal lehet egészségesen feldolgozni, gyógyszerekkel kevésbé.
2023. jan. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
szóval a pszichiáter mindenképp gyógyszereket írna fel? Értem. Azt hittem ugyan úgy zajlik a kezelés mint a pszichológusnál csak ha látja hogy kell akkor felír gyógyszereket. (Nem szeretnék gyógyszereket szedni, nincs olyan komoly bajom) Inkább a továbblépéssel és múltbeli események megértésével és feldolgozásával küszködök. Konstans keresem a miértjét valaminek és nem találom a választ és nem tudom csak úgy elengedni, hogy megtörtént ami történt pedig azt kéne... de képtelen vagyok rá, de konstans mardos belülről és emiatt vagyok néha levert hangulatú meg folyton stresszelek, hogy ez kihat az egészségemre ha tovább folytatódik
2023. jan. 16. 14:57
 7/9 anonim ***** válasza:
84%
Ha megfelelő szakembert fogsz ki akkor tényleg úgy zajlik a kezelés, hogy beszélget is veled a pszichiáter mielőtt gyógyszert ír fel HA úgy ítéli meg, hogy szükséges.
2023. jan. 16. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
A pszichológus nem orvos. A pszichiáter meg igen.
2023. jan. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
78%

pszichiáter: orvos, orvosi egyetemet végzett, utána pszichiátriára szakosodott. Általában komolyabb mentális betegségekkel foglalkozik, amiket már gyógyszerrel is kezelni kell, mivel ő fel tud írni gyógyszert.


pszichológus: valamivel enyhébb problémákkal foglalkozik, mint a pszichiáter és nem írhat fel gyógyszert, de az, hogy ki mivel foglalkozik, a szakirányától is függ. Klinikai szakpszichológus tudtommal diagnosztizálhat, a többi nem. Pl. tanácsadó szakpszichológus inkább hétköznapibb problémákkal foglalkozik, mint stresszkezelés, gyászfeldolgozás, párkapcsolati problémák, enyhébb szorongás, önbizalomhiány.


Szerintem először pszichológushoz fordulj, aztán ha ő úgy ítéli meg, hogy súlyosabb a probléma, akkor tovább irányíthat máshoz.

2023. jan. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!