Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Autista lehetek? Érdemes...

Autista lehetek? Érdemes kivizsgáltatnom magam?

Figyelt kérdés

Inkább asperger lehet szerintem. Már régóta gondolkozom ezen, és elég valószínűnek tartom, de az is lehet, hogy a gyerekkoromban történt dolgok okozzák a tüneteket.

A jelek, amik szerintem aspergerre utalhatnak:

-Mindig okosabb voltam a kortársaimnál. Gimiben mondjuk nem voltak a legjobb jegyeim, de a matek ment tanulás nélkül, könnyen tanulok nyelveket, és sok kissebb történelmi tényt tudtam, amit valahonnan csak úgy megjegyeztem. Az érettségim, amire már elkezdtem készültem, nekem lett az egyik legjobb az osztályban.

-Mindig nehezen ment a barátkozás. Oviban, és általánosban is rengeteget verekedtem, általánosban rengeteget sírtam, nem tudtam megérteni a többieket.

-Mostanság is nagyon nehéz az ismerkedés. Van egy baráti köröm, de tudom, hogy ők is furának tartanak.

-A viccek általában leesnek, de van, hogy több idő kell. Nemrég is egy kínos szituációba kerültem, mert rosszul értelmeztem valamit, és visszakérdeztem, de utána már meg is értettem.

-Szoktam így kapargatni a mutatóujjam, ami szerintem a stimming, de ezt szerintem kb. mindenki csiálja. Mostanság van, hogy nyilvánosan is, amikor gondolkozom és eszembe jut egy rossz emlék grimaszolok. Nem mindig, és miután észreveszem, kontrolálom magam, viszont kínos szokott lenni. Ha egyedül vagyok, és rossz emlék jut eszembe, akkor káromkodok.

-A zajok szerintem nem zavarnak, mondjuk amikor rokonoknál vagyok, és két tv is ordít, beszélgetnek, és a gyerekek is kiabálnak, az zavar, de az szerintem mindenkit. Az erős fénytől a fejem szokott fájni, de ez szerintem nem emiatt van.

-A szemkontaktus is érdekes. Azt szerintem akkor kezdtem észrevenni, amikor utánanéztem az autizmusnak, és lehet, hogy csak emiatt stresszelek rá. Ha a szemembe néznek, akkor gondolkodni szoktam, hogy meddig nézzek, és hamar elkezdek stresszelni. De ez tényleg, lehet csak attól hogy utánenéztem, és félek, hogy rosszul csinálom.

-Bulizni szeretek nagyon, az alkohol ellazít, és mások sem néznek furán rám.

-Hobbim nem nagyon van. Mostanság kb. semmit sem csinálok. Régebben érdekelt a múlt, szerettem a múltban, középkorban, vikingek idejében játszódó sorozatokat, könyveket. Tudom, hogy van olyan jel, hogy valami nagyon érdekli az embert, és kb. csak az érdekli. Régen sokmindenre rákerestem online, és egy csomó honlapot olvastam(kiskoromban, szerintem 10-15 évesen). Arra nem emlékszem, hogy akkor milyen témákban, sokminden érdekelt.

-Szokott idegesíteni, ha megszokott dolgokat valaki máshogy csinál, vagy ha nem a legkönnyebb módon, ahogy én ismerem. De ezek nem akasztanak ki, csak kicsit idegesít. A napi rutinom folyton változik, és szeretem benne a spontaneitást. Örülnék neki, ha mondjuk holnap azzal keltenének, hogy indulunk kirándulni.

-Azt nem bírom, ha nincs befolyásom a dolgok felett. Szeretem tudni, hogy mi történik pontosan, és szeretek tervezni.



2023. jan. 16. 21:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha szeretnéd biztosan tudni, akkor érdemes szakemberrel konzultálni és kivizsgálást kérni. Veszíteni nem fogsz vele.
2023. jan. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
Dehogy aspergeres vagy te, önbizalomhiányos szorongó vagy! Foglalkozzál kevesebbet magaddal és éljél többet, sportolj, kirándulj, lehetőleg társaságban.
2023. jan. 16. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
25%
Dehogynem fog veszíteni, sok tízezer forintot. Ingyen nem vizsgálgatnak!
2023. jan. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Leìrnàtok lègyszìves, hogy mièrt gondoljàtok, amit gondoltok?
2023. jan. 16. 22:01
 5/12 anonim ***** válasza:
87%
Kérdező, itt egyetlen válaszoló sem fogja tudni neked biztosra megmondani, hogy aspergeres vagy-e. Az általad leírtak valóban utalhatnak aspergerre, de ennyiből bizonyossággal nem tudná még szakember sem megmondani. Ha minden szempontból (anyagilag is) megéri neked biztosat tudni, akkor érdemes kivizsgáltatnod magad.
2023. jan. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
50%
Mert amiket leírtál, azok nem aspergeres jelek, hanem hús-ver emberek szokásos tulajdonságainak rád jellemző egyedi elegye. Az, hogy te elkezded az Aspergert kutatgatni és magadra vonatkoztatni, néha kénytelen vagy akár cáfolni is, az szorongásra, magányra utal. Azon kell változtatni, nem diagnózist kapni.
2023. jan. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos jellemzőket tekintve hasonlítok rád (agy te hasonlítasz rám, ki tudja), feleségem szerint én kicsit autista vagyok (78 évesen), de ezt csak azért mondja, hogy ne hülyét mondjon. A szemkontaktus probléma nem probléma, mert állatoknál a versengés, harcra készülés, agresszió jele, ezért normális, konfliktus kerülő ember csak pillanatokra tartja a szemkontaktust. A barátkozás nekem sem megy könnyen, bár szerintem barátságos vagyok, de erősen megválogatom, hogy kikkel. A hülyék nagyon tudnak zavarni, bár így 100 felé már rezignáltabb vagyok. Nincs veled semmi baj, túl sokat figyelsz önmagadra.
2023. jan. 16. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi vàlaszokat!

Azt a fontos dolgot kihagytam, hogy nő vagyok.

2023. jan. 16. 22:39
 9/12 anonim ***** válasza:
82%
Erősíteni tudom az előző válaszolókat. Vannak olyanok a leírtjaidban, amik aspergerre utalnak, és vannak olyanok, amelyek a szorongás felé billentik jobban az irányt. Ez, a megfogalmazásodra is igaz, ahogy leírtad az egészet. Kifejteni hosszú lenne, és tényleg, akkor akár kezdésként ezzel a leírásoddal, listáddal, fordulhatnál szakemberhez is. Bármi is a diagnózis, az irány legalább meg lesz adva!
2023. jan. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
78%
Éz egy mezei szorongó introvertált ember leírása. Semmi különös nincs benne. Ha különlegesnek szeretnéd érezni magad, akkor alkoss.
2023. jan. 17. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!