Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egyetértesz azzal, hogy...

Egyetértesz azzal, hogy szabályozni kellene a magán pszichoterápiás ellátást?

Figyelt kérdés

Gyakori érv, hogy más magán egészségügyi ellátást is fizetni kell, igen ám, de nem mindegy, hogy félévente egyszer fizetem ki a fogorvost/prevenciós vizsgálatot, vagy heti szinten fizetek hasonlóan magas összeget (egy orvosi kontrollvizsgálat 20 ezer körül forog, a terápia pedig 12-20 között HETI szinten). Emiatt nagyon kevés ember tud csak terápiás segítséget igénybe venni.

Szánalmas, hogy a lelki szenvedések csillapításáért cserébe ilyen magas összegeket kell fizetni. Ha terapeuta lennék, elvi okokból is kellemetlennek érezném a pácienstől elkérni a fizetésem. Természetesen jó hogy megkapják a fizetésüket, de ezt az államnak kellene ellátnia. Ugyanis nem egy VIZSGÁLATRÓL, hanem TERÁPIÁRÓL (ami hosszútávú kezelést igényel) van szó. Gyakorlatilag olyan ez, mintha a daganatos betegeknek a saját zsebükből kellene fizetni a kezelésüket.


2023. febr. 4. 20:42
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
46%

Minden szakembernek ennyi az órabére. Ha kőművest fogadsz, akkor az ár nem az alapján lesz számolva, hogy hány órát kell dolgoznia?

Amúgy meg benne van a nevében: magán -- ha nem akarsz fizetni, van TB.

Gyógytornász is ennyibe kerül amúgy óránként...

2023. febr. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Nem érted a lényeget.

Ne materiálisan közelítsd meg, hanem morálisan. A kőműves munkája és a lelki szenvedések csillapítása nem ugyanaz a kategória, konkrétan összemérhetetlen a kettő.

A TB pedig túlterhelt (kevés a terapeuta, mert nagyon sok a magán), nehezen jutnak segítséghez azok, akiknek szükségük lenne rá.

2023. febr. 4. 21:15
 3/19 Psycho ***** válasza:
46%

Tehát elvi okokból kevesebbet kellene kérnie a pszichoterapeutának (aki 10+ évet tanult a felsőoktatásban), mint a kőművesnek, egy óra melóért?


Múlt héten voltam szemölcs levételre egy bőrgyógyásznál. 15 percet voltam nála, 30ezer ft-ot kért. Akkor ő is bújjon el?

Szerintem megérte. Gyorsan tudott fogadni, nagyon kedves és jó fej volt, tökéletesen elmagyarázott mindent. Egy átlagos terapeuta ezt 3 hét alatt keresi meg (egy klienstől), és 3 óra munkával. Ha sztk-ba megyek, várhatok alsó hangon fél évet. Kösz, nem. Nekem megérte a 30k-t.


Nem, nem értek egyet vele, hogy szabályozni kellene. Szabad piac van, ilyen a versenyszféra. Ha túl sok lenne, amit kérnek, akkor nem élnének meg. Egy normál, középposztálybeli ember meg tudja engedni magának, ha akarja. Igen, vannak rétegek akiknek nem elérhető. De ugyanezeknek a rétegeknek ezer más dolog sem elérhető sajnos - ilyen világot élünk.

Amikor ott lifeg a zsebben a félmilliós ájfón, akkor ne magyarázza meg az emberünk, hogy a lelki egészségére nincs pénze.


Teszem hozzá, nem kötelező hetente járni, ez megbeszélés tárgya. Kéthetente járva havi 20k. Sőt, van aki olcsóbban is dolgozik. Egyáltalán nem etikátlan. Bemész a boltba, veszel tejet kenyeret felvágottat egy-két alapvető élelmiszert és durr, 10ezer.

2023. febr. 4. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Nem értem, hogy miért nem olvassák egyesek végig a kérdést, mielőtt hozzászolnának. A bőrgyógyászhoz nem heti szinten jársz, és az a szemölcs nem befolyásolja annyira a mindennapjaidat, hogy pl. ne tudj funkcionálni megfelelően a munkahelyeden.


Illetve ne normalizáljuk szerintem a kapitalizmust. Elég erős empátiadeficitre utal (általánosságban írom) az, hogy "a csóró nem engedheti meg magának a kezelést, ez van". Ez így nincs rendben.

Nem a másik betegségén és pszichés szenvedésén kell elősködni. Az állam feladata lenne ezt kifizetni, nem a páciensé.

2023. febr. 4. 23:37
 5/19 anonim ***** válasza:
47%

Az állam fizeti is, a TB keretében.

A magán azoknak van, akik meg tudják fizetni, és nem akarják az államit.

Attól hogy TB-re nem jó, mert túlterhelt..., attól miért a magánt kéne baszogatni? Hogy már a maradék orvos is elmenjen?

Amúgy meg ha hetente jársz, akkor is 40ezer forint, és félmilliós Iphone...

Illetve olyan árat ad, amilyet. Kérdezd meg, miért nem ad kedvezményt.

2023. febr. 4. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

5: a TB túlterhelt, így azt kellene orvosolni, bővíteni, hogy ne a páciensek fizessék a kezelést. Az államnak kellene kifizetni azt a heti 40-50 ezret.

Valakinek ételre sincs pénze, nemhogy iphone-ra.

2023. febr. 5. 07:47
 7/19 anonim ***** válasza:
57%
Az állam ezt a befizetett adókból kellene, hogy finanszírozza. Namost ha havi 200eft-tal többet szedne be a dolgozóktól, akkor jobban megéri nekik otthon lábat lógatni, mint belerokkanni, hogy már most is 5 helyett dolgoznak, a túlórapénzekkel és elszámolásokkal is gondok vannak...
2023. febr. 5. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Psycho ***** válasza:
40%

Kedves kérdező, Te mennyire empatizálsz a pszichológus társadalommal? Ha már empátia-deficitről beszélünk...

Egyébként meg végigolvastam az írásod :')


Te most azt kérded tőlük (tőlünk), hogy adjuk fel a magánpraxist, és menjünk el sztk-ba, mert az úgy etikusabb. Hallod magad? Egy sztk-ban dolgozó kolléga csak azért nem hal éhen, mert vagy

1) a párja keres olyan jól, hogy a két fizetésből meglegyenek

2) mert dolgozik magánban IS.

De adja fel a magánt, és menjen el sztk-ba, mert az úgy etikus. Mesélj még...


De látom nem értetted az orvosi hasonlatot. Igen, a szemölcs nem zavaró annyira (bár próbálj meg folyamat viszkető halántékkal végigkoncentrálni egy napot). De ezer másik orvosi példát is írhattam volna, bár úgy tűnik, nem jutottál el odáig, hogy az üzenetet általános értelemben véve értelmezd. Hogy állandó-e a szemölcslevétel? Nem. De lehet egy rakás krónikus problémád, ami miatt gyakran kell orvoshoz menni. Nem mindig kell jelenlét, de tessék mondani, a gyógyszert ingyen kapod?


Említetted, hogy a TB túlterhelt. Igen, valóban. De akkor most döntsd el, hogy a túlterhelt TB-vel van problémád, vagy a pszichológus társadalommal? Kicsit úgy hangzik, mintha utóbbira vetítenéd ki a frusztrációdat.

Persze, ha JÓVAL több pénz áramlana az egészségügybe, akkor fenntartható volna a rendszer, nem lenne túlterhelt. Ha tripla bért kapnának az sztk-ban dolgozó pszichológusok, akkor jóval többen lennének, mert legalább ugyanannyira megérné nekik, ha ott dolgoznának.

Ehhez viszont sokkal nagyobb TB kalapra lenne szükség.

Feltételezem Te lennél az első aki nyafogni kezdene, ha a TB adót elkezdenék drasztikusan megemelni...


Megkérdezném, Te mivel foglalkozol, de gondolom nem árulod el.

2023. febr. 5. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
8: ha végigolvastad, akkor a szövegértelmezéssel akadnak gondjaid, mert leírtam azt is, hogy a terapeuták természetesen megérdemlik a fizetésüket. Ők sem tehetnek ezért a kizsákmányoló társadalmi berendezkedésért. Jó esetben a páciensek és a terapeuták is kellemetlennek érzik a helyzetet. Az empátiadeficites, ha a terapeuták nem érzik annak. Igen, az állam feladata lenne kifizetni a kezelést.
2023. febr. 5. 10:29
 10/19 anonim ***** válasza:
56%
És mint mondtuk, az állam adókból tud fizetni. De ha adót emelnek, hisztizel.
2023. febr. 5. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!