Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan mondjam el a 3 éves...

Hogyan mondjam el a 3 éves lányomnak, hogy meg fog halni a barátja? Mit tudok tenni? Hogyan kommunikáljam?

Figyelt kérdés
Nagyon jó barátaink 7 éves kislánya haldoklik, másfél éve küzd már, az orvosok most mondták, hogy nincs tovább remény. Leállnak a kezelésekkel. Tudjuk hogy el fog menni, de nem tudják megmondani az orvosok, hogy mikor. Nagyon szoros kapcsolatban állunk, a 3 éves gyerekem (értelmi szintje egy 6 évesé) annyit tud, hogy XY beteg. Rendszeresen összejárunk, heti kapcsolatban vagyunk a barátainkkal, sokat vannak egyutt a gyerekek. Mit mondjak neki? Mondjak e neki egyáltalán most valamit vagy majd csak ha a kislány elment? Ha igen, mit és hogyan?

2023. ápr. 18. 18:44
 1/6 anonim ***** válasza:
85%

Sajnálom a kislányt, de le kell ülni és őszintén elmondani neki, mert egy "hazugsággal" csak azt lehetne elérni, hogy utána nem lenne bizalma.

Ha most elmondanád neki, azért lenne jobb mert (jobban) fel tudna készülni rá

Ha csak akkor mondanád el neki, akkor legalább addig nem szomorkodna rajta...

2023. ápr. 18. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem biztos, hogy egy hároméves érti azt, hogy "valamikor" meg fog halni a barátnője, még akkor se, ha az értelmi szintje meghaladja a korát. Egy felnőtt se szeret abban a tudatban élni, hogy valakit hamarosan elveszít (mikor? lehet, hogy ma? a jövő héten? egy hónap múlva? két óra múlva?), ezt nagyon nehéz értelmezni. Én nem mondanám el neki, csak amikor már bekövetkezett. Nem azért, hogy hazudjak neki, hanem mert fölöslegesen nyomasztaná addig. A halálról magáról olyasmit mondjatok neki, ami egy megnyugtató és számotokra is elfogadható narratíva. Pl. felment a felhők fölé.
2023. ápr. 19. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A 2. válaszolóval értek egyet. Egy hároméves - hiába nagyon okos - még nem képes olyan absztrakt fogalmakat megérteni, hogy 'hamarosan', 'nemsokára' stb. Szerintem sem érdemes erre "felkészíteni", az túl nagy terhet jelent neki, és nem is tudja hova tenni. Inkább akkor érdemes vele beszélni, ha meghalt a kislány. Akkor el lehet mesélni, hogy nagyon beteg volt, ezért elköltözött a felhők közé/mennyországba/egy másik világba, ahol nem fáj neki semmi (világnézettől függ, hogy épp hogyan fogalmazol, de valamit érdemes köríteni hozzá, mert azt sem tudja értelmezni egy ilyen korú gyermek, hogy valaki "nincs többé").

Ajánlok egy könyvet a témában: Shona Innes: Az ​élet olyan, mint a szél. A halálról, az elmúlásról mesél a gyermekeknek, gyászfeldolgozó csoportokban is szokták ajánlani ezt a kis olvasmányt.

2023. ápr. 19. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Biztos nem mondanám meg neki. Nekem nagypapám elég sokáig haldoklott kórházban. Tudtam, hogy meg fog halni hamarosan. A végére minden telefoncsörgésre összerezzentem, hogy biztos most jön A HÍR. Egy nyugodt percem nem volt. Pedig én felnőtt ember vagyok és már akkor is az voltam.

Egy 3 évesnek semmi időérzéke, akkor se, ha 6 éves az értelmi képessége. Az összes találkozás előtt és után az lenne a fejében, hogy meghalt?

2023. ápr. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
30%
Ne ezt mond neki, hogy meghalt. Nem fogja érteni. Mond neki, hogy elköltöztek messzire.
2023. ápr. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Na erre nemigazán van instant recept. A legtisztább az, hogy elmondod neki azt ami van (tapintattal, nem odavetve foghegyről), aztán legjobb képességeid szerint megválaszolod az összes kérdését ezzel kapcsolatban.
2023. aug. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!