Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hol tudok beutaló nélkül...

Hol tudok beutaló nélkül felnőtt ADHD-val foglalkozó pszichológust/pszichiátert találni?

Figyelt kérdés

Pár éve kezdtem gyanakodni és a tüneteim erősen ADHD-ra utalnak.

A probléma az hogy nem rég költöztem, és még nem váltottam háziorvost, sok utazás lenne elmenni beutalóért (+ hiába háziorvos, félek hogy falu pletyka lenne), a magánorvost még nem tudnám megengedni magamnak, és mire megtudnám félek hogy nagyobb problémákat hozna az életembe és a karrierem fog rajta bukni.



2023. máj. 10. 00:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
Budapest talan,pszichiaterhez nem kell beutalo.
2023. máj. 10. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
32%

Nagyjabol 200 - 400 ezer forintert bevallaljak 1 heten belul, de maga a diagnosztika tobb honap is lehet. Ez az osszeg mindenen kivul van. Recepfeliras, tovabbi beszelgetesek, diagnosztika meg ilyenek. Szoval kozel 600 - 1 000 000 a valodi ar, de ezt ugye nem kozlik :)


Ennek a gyanakvasnak inkabb, unalom szaga van, meg turbozni akarsz melon. Igyal kavet.


Mellesleg, ha kapsz is diagnozist, nem biztos a jo kis karacsonyra vart Ritalinodat kapod, mert ott van a guanfacin meg az atomoxetine is, amik kozel sem stimulalnak. Igy mar nem is olyan vonzo mi? Sot ezek inkabb altatnak, meg hanytatnak neha (az elejen). Illetve antidepikkel is kiszoktak egesziteni a ezeket.


Rengeteg haverom mondja kopesre ugyanezeket a kifogasokat, amit te, de tenyleg. Es kozben semmi bajuk nincs a meloban (csak unatkoznak), otthon sem, sehol sem.


Azert, mert csak valami amfetamin szerut akarnak szerezni bulibol.


Vegul, rajonnek erre, meg utananeznek a proceduranak ok is, mert persze nem hisznek nekem, ha maganba mennek tobb szazezer forint/lehet milliok (de legalabb majdnem garantalt a diagnozis, de kis %-ban megsem, ha van felesleges milkad, ajanlom hogy elmenj a ritalinodert)


Ezert ilyen szigoru a diagnosztika. Nagyjabol 3 - 5 fordulos, szulo(ket) is behivjak, tanulmanyi eredmenyeidet is bekerik altalanosig, ha van gyermekkori nevelesi tanacsado szakvelemeny akkor azt is kerik, es minel tobb doksi annal jobb esely.


Nagyon nehez atesni ezeken. Vannak szerencsesek, nem tagadom.


A "szerintem ADHDs vagyok" mindenki faradt valamikor, mindeni frusztralt valamikor, mindenki sz*rul erzi magat valamikor.


Vagy jelentkezel TB-re es 1 ev mulva kapsz idopontot amit kozol a recepcios hogy majd hiv (nalam 2 ev mulva tortent meg, pedig csak gyogyszer ertesitot meg receptet akartam kerni meg covid idejen)


De nekem mar volt gyerekkoromban ADHD diagnozisom es gyogyszerem Ritalin amit te akarsz szedni gondolom jo kis stimulanskent mint egy amfetamin mi? Semmi itelet, meg semmi fotel-diagnosztika, ugye?


Szoval nekem ez nem tul nagy gond, 1 honapba kerult TB-n a valtas, mivel mar volt korelozmenyem gyogyszerekkel, kisebb beszelgetes meg papirok utan mar kaptam a felirast a kovetkezo adagra, meg az ertesitot.


Mondd csak, mit gondolsz ADHD tunetnek? Mit tudsz az ADHD-rol igy internet nelkul? Mibol gondolod, hogy te ADHD-s vagy? Es ne a neten levo dolgokat idezz, mert azt eszreveszem, meg eszreveszik.


Amerikaban divat ez az ADHD diagnozis, de ugy latom az elmult 10 evben itt is megnott. Pedig eddig nem volt? Erdekes. Mar annyi ilyen kerdes erkezett...


De ha mar ragaszkodsz, nem ajanlom. Vannak mellekhatasai, hosszutavon csokken a hatasa, tobbet nem fognak felirni, es tobb ev mulva mar csak 1 honapbol 1.5 hetet mukodik. Ezert irnak melle antidepresszanst (nem is akarmilyet). Aztan mivel gondolom te felnott vagy, neked LA-t irnanak ha egyaltalan ritalint, azt meg kicsengetni sem olcso, plane ha novelni akarod az adagot, es az nem ad neked "high"-t.


Mellesleg mostanaban mar termekhiany, szoval nekem is uj opciok fele kell neznem.


Szerintem felejtsd el. Ha tenyleg ADHD-snek gondolnad magad nem GYK-ra jonnel hanem egybol pszichiater/pszichologus szakvelemenyek, TB-re, mert ahogy irtad a magant nem tudod kifizetni.


Nem az lenne az erdemi lepes szerinted?


Inkabb menj valami buliba es szerezz kokot meg amfetamint. Gyorsabb, olcsobb, es majdnem ugyanaz mint a Ritalin, sot tobb. Meg az utana levo depresszio is kemenyebb, de gondolom az mar mellekes, meg a dependencia.


Tenyleg ezek az "ADHDs vagyok szerintem mert a neten ezt olvastam es ram illik" kezdenek unalmasak lenni, amikor mindenki tudja mi van a hatterben...

2023. máj. 10. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
31%

"Hol tudok beutaló nélkül felnőtt ADHD-val foglalkozó pszichológust/pszichiátert találni"


Annak idején (2019) elmentem a járási pszichiáterhez és közöltem a gyanúmat, amire ő "természetesen" arroganciával és gúnyolódva reagált. Nekem kellett érvekkel alátámasztanom, hogy megalapozott a gyanúm. És természetesen nem voltam és nem is lehettem biztos benne, de tőle (egyetemet végzett doktornő) hiába is vártam volna. Akár csak egy szakmai hozzáállást.

Az ostoba pszichiáter persze csak bazsajgott (mert nagyon sértőnek találják, ha a páciens esetleg többet tud náluk.) Úgyhogy én ott csak imádkoztam magamban, hogy megadja a beutalót.

Némi beszólogatás és gúnyolódás után meg is adta, úgyhogy hálás voltam.

(Mármint ő szólógatott be és gúnyolódott, én udvarias voltam. Mert az ilyenekkel nem lehet mit kezdeni.)


Szóval így jutottam el a SOTE Felnőtt ADHD Ambulancia kivizsgálásra.


A helyzet viszont egyre nehezebb, mióta "trendi" lett ADHD-snak mondani magad.


Egyébként nem tudok olyasmiről, hogy az ADHD miatt bárkit is hátrány érne.


Az inkább az autizmusra és az Asperger-szindrómára vonatkozik.


Csak egy kis utószó:

"a magánorvost még nem tudnám megengedni magamnak, és mire megtudnám félek hogy nagyobb problémákat hozna az életembe és a karrierem fog rajta bukni."


Az ADHD nem elmebaj vagy az elme rendellenessége. Semmilyen szempontból.

Az agy (érted, a szerv maga!) másképp fejlődött magzatkorban. Nem finomkodásból mondják, hogy nem betegség, hanem mert valóban nem az.


Azért idéztem a kérdezőt, mert gyanús lett ez a hivatkozás:

"... és mire megtudnám félek hogy nagyobb problémákat hozna az életembe és a karrierem fog rajta bukni."


Az ADHD-vel születik az ember. Pont úgy, mintha nem nő ki a bal karod vagy a jobb lábad. Ez nem később alakul ki.

Magyarul: ha a kérdező valóban ADHD-s, akkor biztosan nem aggódik azon, hogy később éri emiatt hátrányos megkülönböztetés.


Akinek ADHD-je van, az gyerekkorától szív vele és véletlenül sem az aggasztja, hogy a későbbiekben a karrierje veszélybe kerül.


Viszont lehet kisgyerekkori trauma - ez is okozhat ADHD-szerű tüneteket. Ez szakemberek körében közismert. És erre van, hogy csak később jön rá az ember.


Akárhogy is: Ha a kérdezőnek valóban ADHD-je van, akkor a legnagyobb gondja is kisebb annál, mint hogy a végre megszerzett helyes diagnózis miatt megy tönkre a karrierje.

2023. máj. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

#3 Ha nem betegség akkor miért szerepel a Figyelemhiany zavar a BNO-kód listan és miért kell kezelni,ha nem betegség?


Kérdező,nem minden rendellenesség veleszuletett feltétlen,ennek a kialakulasat befolyasolja a szuleteskori korulmeny is illetve mas kornyezeti hatas is.

2023. máj. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Jajj, enyhén agresszívak lettünk itt:(

Szeretném tisztázni hogy ezt több év olvasás, információ szerzés után feltételezem, és nem csak a semmiből jött.

Frusztráló hogy havonta minimum 2x elhagyom/majdnem elhagyom a tárcám vagy bármi más fontosat, mindenről megfeledkezek, mindenkinek koslatnia kell utánam mert tudják hogy 2 perc és azt se tudom mi történt, mit kell mikorra, fizikailag képtelen vagyok neki állni bárminek is időben ami miatt szorongok és nem, hiába akarok, nem megy, egyszerűen 2 napba telik mire rendet tudok rakni magam után mert minden eltereli a figyelmem és sorolhatnám.

Nem szerettem volna tapasztalatokat írni mert igazából ehhez senkinek semmi köze, és tűnhet “nyavalygásnak”, vagy “kifogásnak”, én csak segítséget kértem és bíztam abban hogy kotnyeleskedés nélkül kapok.

Tényleg megkeseríti az életem és szeretnék végre pontot tenni ennek a végére.

2023. máj. 11. 00:25
 6/11 A kérdező kommentje:

Borzalmasan érzem magam hogy a körülöttem lévőkre kell mindig támaszkodnom, gyerekként is sok problémám volt ezekkel a dolgokkal.

Nem tudok hova fordulni egyszerűen, a szüleimmel nem beszélek (elköltöztem), nem is tudnék, személyes körömben nem merem felhozni ezt a témát pont az ehhez hasonló reakció miatt. Inkább itt kapjak savat valami ismeretlentől mint valakitől akiben azt hittem bízhatok.

2023. máj. 11. 00:34
 7/11 anonim ***** válasza:
18%
Akkor miért itt siránkozol és mész TB-s pszichiáterről pszichiáterre vagy különböző ADHD ambulanciákra???
2023. máj. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
65%

"#3 Ha nem betegség akkor miért szerepel a Figyelemhiany zavar a BNO-kód listan és miért kell kezelni,ha nem betegség?"


Ugyanazért, amiért a cukorbetegséget, az autizmust és minden egyebet.


A cukorbetegnek vajon "gyógyszer" az inzulininjekció?!

Akinek fáj a feje és fájdalomcsillapítót kap, azt a szert minek nevezik?!

Gyógyszernek.

Pedig nem gyógyít semmit. Tüneti kezelés.


Az autizmus betegség? - Annak is van BNO kódja.


A magas vérnyomást nem kell kezelni?

(Gondolom annak is van BNO kódja)


Aki ennyire nem ért semmit... Javítom magam: az is írjon bátran, elvégre ebből tanul.


Az ADHD-snek a Ritalin, az Adderall vagy a Vyvanse vajon gyógyszer? Meggyógyítja?!?

Nem, mert nem betegség.

De kezeletlenül hagyva okozhat súlyosabb (pszichiátriai) gondokat.

Amikre egyébként szintén nincs gyógyszer.

"Gyógy-szer"


És a depresszió vajon betegség vagy inkább tünete valaminek?

És a láz az egy betegség, vagy a szervezet reakciója egy vírusos vagy bakteriális fertőzésre?


Ezeket nem a kérdezőnek írtam, hanem a magyar oldalakon szokásos beszólóknak. Sajnos mindig akad 1-2 vagy több.


"Kérdező,nem minden rendellenesség veleszuletett feltétlen,ennek a kialakulasat befolyasolja a szuleteskori korulmeny is illetve mas kornyezeti hatas is."


Ez valóban mindenre igaz. Valóban mindenre lehet ilyen általános és semmitmondó reakciókat kreálni.

Konkrét tudományos eredmény: Valóban lehetnek valakinek ADHD-ra hasonlító jellegzetességei, amiket gyermekkori bántalmazások okoztak. Ez tudományos megállapítás, nem fórum-beszólás.

Szívem szerint azt mondanám, hogy fordulj szakemberhez, mert nekik kell érteniük hozzá - de tapasztalatból tudom, hogy sajnos ez nem így van.

Mégsem tudok mást ajánlani, csak ezt. Valahol el kell kezdeni.

És: additudemag.com

Ezt mindenképpen ajánlom. Nem szivatós oldal. Igencsak hiteles.

2023. máj. 11. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
54%

8


Ment a zöld, mert sokmindent írtál ami abszolút igaz, de


"És: additudemag.com Ezt mindenképpen ajánlom. Nem szivatós oldal. Igencsak hiteles"


A hitelesség kapcsán:


Ha esetleg értesz a pszichológiai tesztekhez pl. MADRS vagy HAMILTON-SCALE, meg ADHD tesztekhez. Illetve matematikai-statisztikához minimál-közép szinten, hogy tudd interpretálni a leírtakat és megállapítsd mi valós mi nem (vagyis mi nagyon valószínű, mi nem)


Ezek a CI és alsó/felső határai, p-value, Z teszt, T teszt, hipotézisvizsgálat, nullhipotézis, stdev, várható érték, kumulált átlag.


De őszintén legtöbb esetben csak az első 9 dolgot kell tudnod értelmezni majd applikáni.


Ha szándékozol ezeknek utánanézni akkor ajánlok két oldalt ami konyhanyelven, példákkal leírja ezeket:


[link]


[link]


Akkor ajánlom a magazinok helyett inkább


ncbi.nlm.nih.gov


vagy


nhs.uk


Oldalakat, amik tudományos klinikai kísérletek metodikáját részletezve több oldalon át, konklúziókkal, citációkkal, referenciákkal.


Legitim és kredibilist, több ember által lektorált klinikai eredmények, meg hasonló minőségű publikációk tartalmazó központja.


Ezeket kormányzatok tartják fenn. Az elsőt az USA a másodikat az UK, de ezt látod.


Le is írják azt is pl. ha elfogultság gyanús a publikáció. Pl. ha egy gyógyszergyártó a saját gyógyszeréről publikál pozitív eredményeket. Valamikor ezt vissza is vonják, vagy "redact"-olják, azaz meghagyják de érvénytelenítik mert illegitim módszerek, konklúziókat tartalmaz.


Azonban ha laikus szinten, hétköznapi emberi saját szemmel akarsz tájékozódni betegségekről, rendellenességekről, szindrómákról és önkényes módon akarod eldönteni, hogy igaz amit olvasol akkor nem muszáj megértened ezt a pár statisztikai meg pszichológiai fogalmakat, skálákat.


Ez csak egy tanács.


Szerintem tesi-elmélet helyett inkább ezeket kéne tanítani, mert ezek tényleg max 1 - 2 tanórát jelentek (ha jól emlékszem akkor összesen 90 perc), és nagy részét már vetted talán már ált. iskolában.


Kérdező:


"mire megtudnám félek hogy nagyobb problémákat hozna az életembe és a karrierem fog rajta bukni."


Ahogy 8-as írta nem betegség. Illetve idézek tőle "Konkrét tudományos eredmény: Valóban lehetnek valakinek ADHD-ra hasonlító jellegzetességei. Ez tudományos megállapítás, nem fórum-beszólás."


Ha eddig nem okozott problémát komoly szinten a feltételezett ADHD-d - mert az igazi ADHD életbevágó problémákat okoz. Legyen az hiperaktivitás vagy inattentív vagy kevert vagy még egy tucat más fajta.


Valamint itt árultad el magad lehet a pszichiáterek/pszichológusnál is és ezért voltak morcik: "és mire megtudnám félek hogy nagyobb problémákat hozna az életembe és a karrierem fog rajta bukni"


Ez nem olyan, hogy jaj most hirtelen ADHD-s lettem és félek hogy odavész a karrierem.


Alapból ha kezeletlen ADHD-d lenne, akkor nem lenne karriered vagy állandóan elküldenének mert nem vagy produktív és hülyeségeket csinálsz.


Ha van, akkor felsőfokú végzettséged sem lenne.


De mivel a kérdésből leszűrve kezeletlen vagy és feltételezhetetlen ADHD-d van, ezért nincs miről beszélni.


Nagyon úgy fest, hogy valami pörgetőt szeretnél, hogy a meló jobban menjen vagy mittom én miért ezer oka lehet, lehet unatkozol, ilyennel is találkoztam - BME-n végzett hálózatmérnök informatikus, és mindig kért tőlem.


Nagyon hasonló kifogásokkal.


Mondtam neki menj pszichiáterhez, kérj időpontot Semmelweis ADHD ambulanciára ott van a neten a számuk, én is kértem. Vagy menj közben neurológushoz, pszichiáterhez, pszichoterapeutához. Rengeteg opció van. De nem ment valamiért. Talán tudom is, hogy miért. Mert időpazarlás lett volna, mert nem ADHD-s, csak kellett a pörgető.


Ugyanez vonatkozik rád is. Ha úgy érzed, akkor ahogy írtam ne itt siránkozz már napok óta, hanem menj orvosokhoz ha már van nyamvadt beutalód is TB-re, amit nem szívesen adtak a szakemberek neked valamiért, ahogy írtad.


Ha meg pörgetni szeretnél, volt egy komment, hogy áztass be fekete teát egy éjszakára, igyál rá kávét másnap reggel és kb. egy közepes - erős stimulánssal felér - de nem úgy mint egy Ritalin vagy amfetamin. Ez nem tanács, ezt idézem egy korábbi másik kommentelőtől. De nem ajánlom, mert rendesen bemozgathatja a szíved, és nem tudom milyen alapbetegségeid lehetnek ezen a téren.


Szóval a tanácsom, inkább, hogy folytasd az életed, ne keresd a hülyeséget, hanem inkább egy csajt meg alapíts családot mint egy normális ember.

2023. máj. 12. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem terápia, hanem praktikus módszereket tanítanak a diszk.hu tréningjein.
2023. máj. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!