Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi ez a jelenség, ami bennem...

Mi ez a jelenség, ami bennem zajlik, és hogyan kezelhető?

Figyelt kérdés

Azért ebbe a kategóriába soroltam a kérdésem, mert nem tudom, hogy ez egy emberi tulajdonság, vagy egy mentális betegség.

Arról van szó, hogy néha már nyomasztóan nyugtalan vagyok különböző dolgok miatt. Pl. Amikor elmegyek valahová, és tudom, hogy egy ideig nem jövök vissza, többször is képes vagyok fel alá járkálni a lakásban, hogy 100%-osan megbizonyosodjak arról, hogy el van zárva a víz, és a gáz. És ha már végleg meggyőztem magam, akkor is képes vagyok visszafordulni, hogy biztos, hogy bezártam-e az ajtót, holott biztosan tudom, hogy igen, és újra megnézni, hogy minden rendben van-e otthon.

De ez csak egy szituáció a sok közül. Ma újratelepítettem a számítógépemen a windowst, és nyomasztott a gondolat, hogy biztos, hogy valamit elrontottam a telepítés közben, és újra kellett kezdenem, hogy megnyugodjak, holott pontosan tudom, hogy a telepítés a gyártó által megadott lépéseket abban a sorrendben hajtja végre, amelyikben azt kell.

Vagy többször elmondok valakinek valamit, holott tutira tudom, hogy ezt már elmondtam.

De még számtalan hasonló szituáció van. Valahogy összefoglalva azt mondanám, hogy nem vagyok biztos magamban, nem vagyok biztos a döntéseimben. Ezt hogyan tudom kezelni? Mit tudnék az ellen tenni, hogy ez megváltozzon? Hogyan lehet ezt kontrolálni? Tudom, hogy otthon el van zárva minden, be van csukva minden, tudom, hogy a windows úgy van megírva, hogy telepítés után is módosítani lehessen a beállításokat, és azt is tudom, hogy egy adott dolgot elmondtam valakinek, de kényszeresen azt érzem, hogy ezeket a dolgokat meg kell ismételnem, és ez zavar, mert esetenként ez elég sok időt elpazarol.


Köszönöm a válaszokat, és azt, hogy végigolvastátok!

Kérek mindenkit, hogy a "Menj el diliházba" hozzászólásoktól kíméljetek meg, a gondolkodásom teljesen logikus, soha nem voltak dükezelési problémáim, és nem is beszélek magamban, egyedül ez a probléma áll fenn.


2023. júl. 17. 18:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Létező dolog, szerintem ha nem is ilyen intenzíven, de mindenkiben benne van .


Én egy olyan megoldást láttam nem rég, hogy pl használj kod szavakat magadban. Tehát ha elzarod a gázt, mond ki, hogy kolibri. Ezzel egy nyomot hagysz , és ez egy idő után segít lezarni a dolgot. Erre jobban emlekszel és segít.


Vagy pl mindig csinálj egy fotot mikor elmész otthonról, arról, hogy ezt meg ezt kihúztad stb :)


Ha ilyen és ehhez hasonló megoldások sem segítenek, akkor viszont komolyabb, és ajánlott egy pszichologus . Lehet ő rá tud világítani, miért van benned ilyen kényszer. De megérnek egy próbát a fenti megoldások, nálam pl sikerült :)

2023. júl. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Kényszerbetegségnek hívják


Pszichológus tud segíteni.

2023. júl. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ennek a hivatalos neve OCPD (obsessive compulsive personality disorder), de nem tudom magyarul van - e cikk róla. Habár ez csak annak egy lehetséges tünete.
2023. júl. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
51%
Ilyeneket kell mondani, hogy na most már nem fogom többé ezt csinálni stb. Így el kell valahogy hagyni. Nekem is ilyesmi van már 2018 óta, de mindig változik egy kicsit, hol emiatt csinálom ezt, hol más miatt. El kell hessegetni a gondolatot, persze nem mindig megy. De majd egyszer vége lesz.
2023. júl. 17. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ez mindenkiben benne van valamennyire. Akkor kezdődik a gond, ha ez már a mindennapi életedben hátráltat. Pl annyiszor mész vissza megnézni a lakásban a dolgokat, hogy elkésel valahonnan. Ha ez van, akkor ezt OCD-nek, magyarul kényszerbetegségnek hívják. Sokféleképpen nyilvánul meg, nekem pl túlnyomóan vannak kényszergondolataim kellemetlen témákban és kevésbé kompulzióim, pl hogy visszamegyek leellenőrizni a lakást. Pszichológushoz kellett forduljak ezzel, nagyon sokat segített. Ha nagyon zavaró a dolog számodra, szerintem menj el te is. Nem feltételezek semmit, meg azt se mondom hogy diagnosztizáld magad az alapján amit írtam, de egy beszélgetés szerintem sosem árthat. :)
2023. júl. 18. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!