Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen lehetőség lenne még...

Milyen lehetőség lenne még segíteni édesapámnak, aki teljesen demens, otthonban van?

Figyelt kérdés
Eddig elsétálgatott a folyosón, ilyen bolyongó típus (volt). De sajnos a WC-zéssel problémái vannak. Már nem ismeri fel a WC csészét, ezért bement mások szobájába és különböző nem megfelelő helyekre odapisilt, odaszékelt, és azt szét is kente. Ez már nem volt tolerálható a környezet részére, és kerekes székbe kötötték és pelenkát adtak rá. Látom az arcán, hogy szenved, dühös, fel szeretne kelni, de más megoldás egyszerűen nincs a problémára. Ez, hogy nem mozoghat meggyorsítja a leépülését, mert neki már csak a folyosói séta volt az élet, szellemileg már teljesen leépült, illetve valami képzeletbeli álomvilágban élt, ahol ő is csinál ezt-azt, amit valójában nem csinált. Ilyen embernek a lekötözés nagyon nagy kínzás. Ilyet még a börtönben sem csinálnak az elítéltekkel, mégis tudom, hogy valami megoldás kellett a viselkedésére. Persze kap nyugtatókat, de egy hét alatt is látom az arcán, milyen nagyon megváltozott, gondolom nagyon szenvedhet, hogy akarata ellenére lekötözték.

#demencia, székletproblémák, lekötözés
2023. aug. 17. 22:24
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
71%

Én magam is Szoc.otthonban dolgozom ápolóként. Az apukádhoz hasonló betegek gondozása nagyon nehéz,problémás. Olvass utánna neki ez nem kínzás,inkább azoknak kínzás akik gondozzák.

Otthonról nagyon könnyű sajnálni,ha haza vinnéd 3 nap után már nem sajnálnád.....

Igazából a leépülésén már nem változtat ez a módszer,lejjebb már nincsen számára,de "feljebb" sem.A demencia bizonyos státuszban javítható,de nem gyógyítható.

2023. aug. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
94%

A pelenkát értem, de miért kell lekötözni?

Nem is viszik ki sétálni?

2023. aug. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
Ha nem kötöznék le, akkor felállna a kerekes székből, mert tud mozogni. Ha én látogatom kiviszem sétálni, nem tudom nappal felállítják-e néha.
2023. aug. 17. 22:45
 4/30 anonim ***** válasza:
93%

#2

Kb.30 ellátottra van egy max 2 ápoló, egy demens kiszámíthatatlan, önmagára és társaira (pl.ágyhoz kötött,mozgás képtelen lakók) veszélyes lehet. (Meg etet szilárd étellel egy fulladásra hajlamos,foly.pépes étrenden lévő ellátottat) a foglalkoztatások alatt nincs le kötve,udvaron,társalgóban van ahol több lakóra van rálátás egyszerre.

2023. aug. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nagyon nehéz vele, mert amíg megtörtént az otthoni elhelyezése, nálam lakott egy ideig, sokszor voltam ideges tőle. Ma már bánom.
2023. aug. 17. 22:47
 6/30 anonim ***** válasza:
90%

Egyébként van megoldás a problémára.

Haza viszed és amíg dolgozol felveszel mellé egy gondozót aki vigyáz,figyel rá.Ha te szabadnapos vagy akkor a gondozó is.Apukád így nem lesz lekötve és te is megnyugszik,hisz melletted lesz. (Persze ezt kívülállóként javaslom,úgy,hogy semmilyen rálátásom nincs az életedre/helyzetére/lehetőségeidre)

2023. aug. 17. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:
Csak ő nem nagyon vett részt a foglalkozásokon, egyszerűen kiment a folyosóra, mert nem tudta lekötni a figyelmét. Egy 80 éves ember, világéletében csak dolgozott, a foglalkozásokat gyerekes játszadozásnak érzi, nem érti, miért kell csinálni. Mondjuk arra gondoltam, hogy most, hogy kénytelen ottmaradni a többiek között, kénytelen végigülni a foglalkozásokat, talán lesz valami hatással a mentális állapotára.
2023. aug. 17. 22:53
 8/30 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet rajta segíteni, ebben az állapotban már visszafordíthatatlan a leépülés. Eutanázia nem engedélyezett, így meg kell várni amíg természetes módon elhalálozik. Szörnyű látni ha egy szeretted ilyen állapotban van, de sajnos csinálni nem lehet vele semmit.


Lekötözni pedig azért kell, mert nem tudja kontrollálni a viselkedését és a kérdező leírása szerint már a valóságot se tudja megkülönböztetni a képzelgéseitől. Ergo veszélyt jelent önmagára, ha hagyod hogy azt csinálja amit akar.

2023. aug. 17. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
24%
Kérdezz rá,hogy valami demens gondozásra van e lehetőség ha nincs,és te kéred tudnak hívni hozzá szakembert (persze az plusz költség számodra a térítési díjon felül)
2023. aug. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
100%

Milyen lehetőség van segíteni neki? Az, hogy haza viszed.

Nézd, én bizonyos szintig értelek. De tudhatod, hogy itt nincs segítség. És tetszik vagy sem, így lehet megoldani.

Tudom, miről beszélek, ápoltuk jó ideig demens nagyszülőnket. Hárman voltunk rá, 2 vele, addig 1 próbált pihenni, mert 3-ból 2-en dolgoztunk. Nem volt lekötözve. De mikor pl. azt hallucinálta, hogy bántani akarják, akkor menekülni kezdett - igaz, egyébként néhány lépést tenni is alig bírt, de akkor olyan erő volt benne, hogy ketten kellett lefogjuk, pedig vaságyastól volt benne 40 kg. Közben persze csípott, ütött, harapott. Volt, hogy kijött orvos, lóadagnyi nyugtatót adott neki injekcióban - meg sem kottyant, talán fél órát aludt, és kezdődött minden előről.


Szóval ja,a lekötözésen úgy segíthetsz, hogy hazaviszed és megoldod másként. A mikénthez sok szerencsét...

2023. aug. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!