Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Generalizált szorongás, újra?...

Generalizált szorongás, újra? infó lentebb

Figyelt kérdés

Sziasztok,


először is köszönöm, ha végig olvasod, még inkább, ha tanácsot is tudsz adni.

18 évesen kezdődött minden. Középiskola után egy másik városba költöztem egyetemi tanulmányaim megkezdése miatt. Röviden: egy pocsék volt az elkövetkezendő évem. Egész végig stresszeltem és gyomorgörcsöm volt, utáltam, hogy kiszakadtam a sajátközegemből, diszkomfort, hiányzott minden. Suli sem ment, hiába tanultam csak kudarc ért. Volt olyan, hogy végigsugtam a zárthelyit padtársamnak, neki 3-as nekem meg 1-es lett… és ehhez hasonló dolgok. Magánéletemben is sok minden történt, ami fokozta az állandó stresszt és görcsöt bennem. Szóva ez az év így telt, majd hazaköltöztem és elkezdtem egy új egyetemen egy új szakot a szülővárosomban. Kezdett minden helyrejönni, elmúlt a a stressz, úgy éreztem visszahoztam az életem a jó irányba. Ám egyszer megfáztam és úgy mentem be egy órára, ahol pánikrohamom lett (életemben először). Ez odáig fajult, hogy nem tudtam elhagyni a lakásunkat, nem volt étvágyam, szokásos tipikus tünetek, nem sorolom végig. Majd pszichologus, aki közölte 2. alkalom után, hogy ide már gyógyszer kell, így pszichaterhez fordultam. Elkezdtem a Scippa nevű SSRI-t, ami 2-3 hétig halál volt a hozzászokás miatt míg hatni kezdett. Utána viszont rohamosan javulni kezdett az állapotom és a gyógyszer megmentett. Betudtam fejezni az első félévemet, sőt az egyetemet is kiváló eredménnyel. Minden mentális problémám elmúlt, és 9 évig teljesen tünetmentes voltam! Pszichiaterhez es csak gyógyszert feliratni jártam félévente. Nem említette, hogy próbáljuk meg nélküle, mert régóta tünetmentes voltam és én sem firtattam a dolgot, mert minden rendben volt az életemben és az első pár hét után semmi mellékhatást nem tapasztaltam, az életem minden téren sínen van. Ám most 9 év után egy külföldi nyaraláskor (ahol szintén megvoltam fázva) előjött egy nagyon erős szorongás, hogy én nem akarom ott lenni, menekülnék haza, amit nyilván nem tudtam megtenni, hiszen több emberrel nyaraltunk. Így végigszenvedtem a nyaralást, majd amikor utolsó nap végre indultunk haza, minden szorongásom elmúlt és azt hittem ezzel vége, 9 évig tunetmentes voltam, becsuszhatott egy ilyen, idegen orszag, betegsegerzet stb…Majd két hétig teltek a napok tunet nelkul és amikor újra menni kellett volna, most Balatonra, akkor már indulás előtt szintén elkapott a szorongás, hogy én ezt nem akarom, de ekkor viszont már nem múlt el, 3 hétig 0-24 szorongtam a semmin, egyszerűen csak bennem volt. 15mg-ot szedtem Scippa-bol, ez pszichiaterrel valo beszeles utan fel lett emelve 20-ra, es eletmodot is valtottam, rendszeres sport, kave nuku, dohanyzas, alkohol, drog eddig sem volt. Majd ujra rendberaktam magamat és 3 hetig ismet teljesen tunetmentes lettem. Ezutan lebetegedtunk parommal, ami miatt otthon kellett maradnunk es a harmadik nap ujra elojott a szorongas a semmibol…otthon fekudtem, pihentem es akkor. Azota meg mindig tart, ez pr napja volt. De mentalisan mar nagyon kikeszit ez a hullamzas, megint 0-24 eros szorongas, a dolgaimra nagynehezen raveszem magam, munka, bolt stb. de borzaszto faradt vagyok mentalisan es mar csalodott is hogy ujra elojott. Attol tartok ennek mar soha nem lesz vege…Nyilvan antidepi eseteben intoleranciarol nem beszelhetunk, a 20mg-ot egyebkent most szedem 4. hete, lehet meg ido kell neki?

A velemenyetekre lennek kivancsi, hogy Ti mit tennetek?

Koszonom elore is!



2023. okt. 3. 13:25
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Pszichoterápia kellene véleményem szerint. A gyógyszer egy dolog, ettől még valami nincs rendben.

Nem stresszesebb mostanában az életed?

Nekem 2 éve volt a nagyon durva generalizált szorongàsom, aztàn egész jól helyrejöttem, és most kezd sajnos visszajönni. De én nem szedek gyógyszert.

2023. okt. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia, köszönöm a válaszodat! Semmivel nem lett stresszesebb az életem, mint korábban volt. Igazából minden rendben van, sőt…Párkapcsolat, munkahely, barátok, család, anyagihelyzet. Semmi okom semmi panaszra és abszolút motivált, életvidám gyerek vagyok, lelkiismerest, másokon mindig segítő. És ezeket csak azértm írom, mert tényleg az örértékelésem is rendben van.

De ez a démon most nagyon előjött. Pszichoterápiát most kezdjük el a héten. Kitartást Neked is ehhez, és meg fogjuk tudni csinálni!

2023. okt. 3. 14:11
 3/5 anonim ***** válasza:

Köszi, hajrá neked is! :)

Amúgy azt gondolom, hogy teljesen “kigyógyulni” sosem lehet ebből, de szinten tartani és normálisan élni vele lehetséges.

2023. okt. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Tudományosan nem túl alátmádztatott terület, de van, hogy váltani kell másik hatóanyagra mert már nem hat az eredeti. De erre inkabb csak anekdotikus beszámolók vannak.
2023. okt. 3. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4

megfordult ez is a fejemben, de bárhol utánaolvastam - külföldi és magyar cikkekben is - azt találtam, hogyha egy ilyen jellegű gyógyszer egyszer hat, akkor mindig is hatni fog, mert egy hiányt pótol a szervezetedben, nem pedig egy benzo (xanax, frontin), aminél előfordulhat, hogy a használója hozzászokik és egyre-egyre több adagolt “kíván” a szervezete, hogy ugyanazt a szintet tudja tartani a hatékonyság.

De valóban nekem is megfordult a fejemben és egyelőre ezt elvetném, mint lehetőség, mert a scippa-val baromire együtt tudok élni.

De köszönöm az ötletedet!

2023. okt. 3. 15:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!