Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Depi szobának hogy vessek véget?

Depi szobának hogy vessek véget?

Figyelt kérdés

FŐ KÉRDÉS LEGALSÓ BEKEZDÉSBEN, HA NINCS KEDVED REGÉNYT OLVASNI


Szóval évek óta egyre és egyre mélyebb ponton vagyok. Kb 3 éve szeretnék meghalni, de idén június óta szinte a megszállottja vagyok a dolognak. Állandóan azon kapom magam, hogy különböző metódusokkal kíserletezek a fejemben. Ez régebben is jelen volt, de nem ilyen sűrűn.

Szoktam terveket is írni, néha egy-két eszközt venni. Jelenleg nem tudnám magam megölni, mert pár embernek én vagyok az egyedüli támasza. Ők mindig hangsúlyozzák is, hogy én vagyok nekik az egyetlen barát, az egyetlen aki segít, stb. Képtelen lennék őket cserben hagyni.


Ugyanakkor mivel semmi más nem tart vissza, semmi nem motivál, képtelen vagyok normálisan élni. Hosszú ideje nem tudok törődni magammal és a környezetemmel (mármint ez alatt nem az embereket értem).


Tudjátok, milyen a mély depresszió, nem megyek bele.


Erre még rátesz egy lapáttal az is, hogy borzasztóan szorongok mindentől.


Röviden a szobámban ragadtam.


Mindezt elmondtam már számtalan orvosnak, de a korom miatt egyik se vett komolyan.


"Tinédzserkorban mindenki elmélkedik a halálon, ahogy kinyílik az értelme."


Csak azért kellett ez a hosszú bevezető, mert elegem van mindenből, és jól esett leírni néhány dolgot.



Tudnátok valami tanácsot adni, hogy hogyan tudnám kitakarítan ezt a nyomorult szobámat végre, és hogy hogy fürödjek meg? Nektek mi segített?



2023. okt. 14. 10:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
33%

MOST bemégy a fürdöszobába és rendbe hozod magad, utána meg AZONNAL elkezded rendbetenni a szobádat.

Halogatásnak, elöre tervezésnek nincs értelme, csak az müködik, ha RÖGTÖN megcsinálod, amit kell.


Mellékesen, ha a szobád rendben van, tiszta, meg te is, az a depresszió ellen igen pozitívan hat.

2023. okt. 14. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%
Első lépésként hagyd abba a “lelki szemetesláda” szerepet. Komolyan. Ez az “én vagyok a támasza pár embernek” kb azt jelenti, h neked sírják ki magukat. Ne engedd és ezt halál komolyan mondom. Ezek energiavámpírok. Saját magadat akard rendbehozni először és majd ha te jól leszel, akkor akarj másnak támaszt adni.
2023. okt. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Flagstaff ***** válasza:
63%
2-vel értek egyet, ne engedd, hogy lehúzzanak az úgynevezett "barátaid". Szerinted milyen barát az, aki téged terhel a saját bajával, miközben évek óta szuicid gondolataid vannak, ami miatt elhanyagolod magadat és a környezetedet? Úgy értem, amit írtál, hogy tinédzser vagy - iskolába nem jársz? Nincs sulipszichológus? Mutasd meg neki az öngyilkosságról írt terveidet, erre fel KELL figyeljen. Vagy ha félreértem, és már felnőtt vagy, FELTÉTLENÜL keress fel egy pszichológust ugyanezzel, és mutasd meg neki ezeket a jegyzeteket. Ő már fogja tudni a további lépéseket, mert ez szerintem túlmegy a szokásos tinidepin.
2023. okt. 14. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Azta, köszi a válaszokat :D

Az a helyzet, hogy az említett emberek közül csak egy a barátom, a többi nagyon közeli családtag. Szülők, tesó, stb. Képtelen vagyok őket kizárni az életemből.



Iskolás vagyok, de nagyon nehéz bejárni. Az egész tanév arról szól mindig, hogy jobbról-balról a lecseszést kapom, mert úgymond lusta vagyok bejárni, és ha ezt folytatom, kicsapnak. Őszinte leszek, valóban rengeteget hiányzok, szóval megértem őket.


Iskolapszichológus nincs, csak amolyan védőnő. Vele beszélgettem már, sok értelme nem volt. Nem is odaillő témákról volt szó.


Ahogy írtam, a valódi pszichológusokkal való beszélgetést is sikerült kiharcolnom a szüleimtől, de egyikük se vett komolyan. Volt olyan, aki kerek-perec megmondta, hogy csak a figyelemért csinálom mindezt, és hogy semmi bajom nincs, csak hogy kerülöm a szemkontaktust. A többi is hasonlóképp viszonyult hozzám.


Végül nagy sok veszekedés árán eljutottam egy pszichiáterhez is, de ő se vett komolyan. Belém folytotta a szót, mindent elkönyvelt a serdülőkor hozadékának. Viszont legalább felírt valami kedélyjavítót, meg nyugtatót. Az azutáni találkozókor elmondtam neki, hogy a gyógyszerektől elviselhetetlenül fáj a gyomrom, hányok tőlük, stb. 4 napig tudtam őket szedni, utána feladtam. Őszintén szörnyű volt az a kis időszak, semmi nem maradt meg bennem. Egy szemet nem javult a helyzet egyik nap se. Már az ájulás szélén álltam, nyilvánvaló, hogy nem szedhettem tovább. Utána vagy két hétig ügyködtem rajta, hogy rendbe hozzam a gyomrom.


A lelki dolgokon nyilván nem segítettek, csak rontottak, mivel ilyen kevés ideig szedtem őket.


Ennek ellenére az orvos is összeszidott, mivel szerinte nem voltam elég kitartó. Felajánlotta, hogy felír valami mást, de már az első gyógyszerek ára miatt is órákig tartó hisztit kellett hallgatnom a szüleimtől, szóval inkább nemet mondtam. Abban egyeztünk meg végül, hogy újra nekifutok ugyanazoknak a gyógyszereknek. Ezt még nem kezdtem el, mert pont beteg is lettem, az antibiotikum megint elrontotta a gyomrom.


Asszem egyelőre ennyi. Nagyon köszönöm a válaszokat!!

2023. okt. 14. 12:29
 5/11 A kérdező kommentje:

Azt még hozzátenném, hogy nagyon gondolkozok abban, hogy ott hagyom az iskolát, és dolgozok inkább. Akkor legalább el tudnék költözni albérletbe. Az az érzésem, hogy a saját lábamra kellene állni, és egy új életet kezdeni. Tudok is egy nagyon jó állást, ami érdekel és kb. biztos hogy felvennének.

De basszus, mostanában érettségi nélkül elindulni az életben egy rohadt nagy öngól. Attól félek, elrontanám az életem. Ez most ellentmondásos, mert meg akarok halni, de a családom miatt nem lehet. Ha meg már élnem kell, akkor azért annyira nem akarom elrontani a dolgokat. A baj csak az, hogy úgy érzem, nincs értelme erőltetni az iskolát. Képtelen vagyok tanulni, csak szenvedés az egész. Fogalmam sincs, mit tegyek. Arra sem állok készen, hogy mindenki lenézzen ha esetleg a munka mellett döntök. Bár mindegy, így is mindenki megvet a semmilyen életvitelem miatt.

2023. okt. 14. 12:44
 6/11 anonim ***** válasza:
47%

Mindenképp próbálj meg keresni egy normálisabb pszichológust, aki komolyan vesz és elkezd veled foglalkozni. Klinikai szakpszichológust keress.


A gyógyszerezést nem biztos, hogy érdemes erőltetni, főleg ha nem bírja a gyomrod. A pszichiáterek hajlamosak csak a gyógyszert felírni, pedig a terápia sokkal fontosabb lenne, hogy a gondolataid a megfelelő irányba induljanak és úrrá tudj lenni a problémákon.


Szerintem a te helyzetedben inkább jó, mint probléma, hogy ott a család és terhelnek mindenfélével. Ez akár segíthet is elterelni a figyelmed a saját problémáidról és az sem hátrány, hogy miattuk mégsem akarsz véget vetni az életednek. Nem feltétlenül a legpozitívabb motiváció, de azért a hatása még így is lehet pozitív.


A halogatás még egészséges embernél is komoly probléma tud lenni, ha ezt még depresszió is súlyosbítja, az pláne megnehezíti a dolgokat. Az sem segít, ha leküzdhetetlenül hatalmas méretű és konkrétumok nélküli feladatokat tűzöl ki magad elé, mint pl. kitakarítani a szobát. Ez akkora feladat, hogy sosem akarod elkezdeni, mert azt sem tudod, hol fogj hozzá. Ráadásul nincs egyértelmű vége sehol, mert mi is a "kitakarított szoba" fogalma? Ha félig megcsináltad, akkor már kész van és egyáltalán hol a fele?

Bontsd le minél kisebb és minél egyértelműbb elemi feladatokra. Ezeket könnyebb kivitelezni, mert egy-egy feladat elvégzése kevesebb ideig tart, kevésbé érzed megugorhatatlan feladatnak. Minél inkább le tudod egyszerűsíteni akár 1-1 mozdulatos feladatokra, annál inkább tudsz vele haladni.

Pl. Összeszedni a szemetesbe a szétdobált zsebkendőket, kivinni a szennyesbe a koszos ruhákat, letörölni a port a könyvespolcról, letörölni a monitort, megmosni az ablakot, áthúzni az ágyneműt, stb.


Aztán amikor elkezded elvégezni őket, akkor mindet húzd ki egyesével a listáról, így elkezded látni, hogy mennyire jól haladsz a sok feladattal. Ez pedig olyan megerősítést ad, ami segít egyre jobban flow állapotba kerülni és ettől egyre inkább csinálni akarod, már szinte elkezd élvezetet okozni. Ráadásul, ha valahol mégis megakadsz a munka közben, akkor is van egy listád, hogy honnan, mivel kell folytatnod és nem újra a 0. lépcsőn állva ismételgeted holnap ilyenkor is, hogy "még mindig ki kéne takarítani az egész szobát", hiszen lehet, hogy már a lista felét addigra sikerült megcsinálnod. Ebből meg azt is érzed, hogy már nincs is annyira sok hátra. Egy-egy kis lépést mindig könnyebb megcsinálni bármilyen feladatból, mint elejétől végéig mindent egyszerre.


Az is nagyon sokat tud segíteni, ha megpróbálsz "nem szeretem" feladatokat egymással összekapcsolni, hogy minél kisebb nehézséget jelentsen számodra.

Én pl. állatira utálom levinni a szemetet, vagy elmenni vásárolni. Nincs rá értelmes magyarázat, de irtó nehezen eszem rá magam, hogy ezekbe belekezdjek. De ha már amúgy is megyek valahova, akkor nem olyan komoly extra erőfeszítés induláskor a szemetet is levinni egyúttal, meg hazafelé bevásárolni és akkor mindjárt két egyéb dolgot is el tudok intézni egy füst alatt.


Nagyon sokan vannak így a sportolással is. Tudják, hogy kéne, akár még szeretnék is csinálni (vagy legalább az eredményére vágynak), de nehezükre esik rávenni magukat, hogy elkezdjék csinálni. Érdemes minél több automatizmust belevinni, hogy minél kevésbé kelljen gondolkodni, minél kevesebb ponton kerüljön a folyamatba egy meghozandó döntés, amikor lehetőséged volna meggondolni magad.

Érdemes már lefekvés előtt kikészíteni a futócipőt, futóruhát. Ha már eleve jóformán ebbe lépsz bele az ágyból kikelve, akkor nem kell rajta törnöd a fejed, hogy elindulj-e futni. Amikor kikelsz az ágyból, rögtön ágyazz is meg. Ha már úgyis a kezedben a takaró, amivel kitakaróztál és az ágy mellett állsz, mert még épphogy elhagytad, akkor csak egy fél mozdulat pluszban, hogy megágyazz. Ennyivel is rendezettebb a szoba és újabb dolog, amit elvégeztél, túl vagy rajta és kihúzhatod a tennivaló listádról.

Ha már úgyis lemész futni, akkor vidd le a szemetet is, ezen se kell tovább agyalnod. Hazafelé vásárolj be, így lesz mit reggelizned és azt se kell külön elintézned. Hazaérve fürödj meg és vegyél tiszta ruhát, aztán reggelizz meg, aztán kezdhetsz dolgozni a többi tennivalódon, tanulni, stb. És ha evés után rögtön elmosod a tányérokat, poharakat, evőeszközöket, akkor a mosatlan se fog felhalmozódni a mosogatóban. Ha van mosogatógép, akkor rögtön a gépbe pakold, ami a kezedben van, így nem kell még egyszer megfogni. Amikor az utolsó tányért beteszed, rögtön kapcsold is be és akkor sosem kell többé külön foglalkoznod a mosogatással. A röviden, 1-2 perc alatt elvégezhető dolgokat érdemes rögtön akkor elintézned, amikor már a kezedben van, amivel intézkedned kell. Ha félre teszed későbbre, akkor csak halmozódni fog, később újra kézbe kell venni, eldönteni, hogy mit csinálj vele. A legtöbb dolgot egyszerűbb azonnal elintézni és már túl is vagy rajta. Viszont van, akinek számít a motiváció, amit ezek az elvégzett feladatok jelentenek. Úgyhogy érdemes lehet a tennivaló listára akár csak azért is felírni, hogy azonnal ki is húzhasd és gyarapodjon tovább a lista, hogy mennyi mindennel haladtál aznap.

Ha így szervezed a napjaidat máris dinamikusan indul a napod, rögtön az elején felpörögtél és egy csomó eredményt elértél és ha mindent elég jól előre eltervezel, beilleszted egy logikus, minél kisebb extra erőfeszítést igénylő rendszerbe, ahova legjobban illik, akkor sokkal akadály mentesebben tudod őket egymás után csinálni. Így szinte egyik feladatból ered a másik. Ha ebből rendszert csinálsz, akkor nagyon agyalnod sem kell rajta, hogy mikor mit csinálj, akarod-e csinálni, mert egy idő után már a megszokás visz tovább a következő feladatra, egyre kevésbé igényel akaraterőt.


Tudom, hogy a depresszió alaposan beleszól az ember kedvébe és messze nem csak annyiról van szó, hogy van-e kedved csinálni, vagy sem. Ha nagyon súlyos a depresszió, akkor könnyen előfordulhat, hogy akár gyógyszer nélkül egyáltalán nem is megy valakinek. De ha próbálsz erőt venni magadon, még mindig több esélye van a sikernek és a depresszió még a betegeknél sem minden esetben egyformán súlyos.


Egyébként depressziósként a táplálkozásra és a testmozgásra is érdemes odafigyelni. Egyrészt a sportolás, testmozgás természetes kedély javító, fokozza a vérkeringést, anyagcserét, ami csupa jó hatással van a szervezetre. Rövid távon jobban felpörget, hosszabb távon egészséges fáradtságot okoz, így jobban alszol, kipihentebb leszel tőle, kiegyensúlyozottabbá válnak tőle a napjaid.

Másrészt meg a vércukor szint és más egyéb élelmiszerek hatásai is nagyon képesek befolyásolni az ember hangulatát. Sokan vannak, akiknek a szervezete nagyon érzékeny a legkisebb biokémiai változásra is. Az édességek, mindenféle tartósító szerek, íz fokozók és egyéb adalékanyagok is képesek az agy biokémiájába beleszólni és hangulatváltozást eredményezni. Nem azt mondom, hogy ettől vagy depressziós, de könnyen lehet, hogy egy kicsit tudatosabban étkezve jobban érzed magad, kevésbé hat rád.

2023. okt. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

6-os, nagyon-nagyon hálás vagyok a segítségért! Mindent elolvastam, igyekszek ezeket beépíteni az életembe. Tényleg nagyon köszönöm, hogy ennyi időt és energiát szantál rám! Most értem haza az iskolából, tengernyi tennivalóm van, és őszintén szólva azt terveztem hogy semmit nem csinálok "az egész napot végigszenvedtem, megérdemlem a pihenést" alapon, de adtál nekem egy NAAAAAAGYON nagy löketet,így egy-két dolgot biztosan meg tudok csinálni. Nagyon köszönöm minden szavadat, ki sem tudom fejezni, milyen sokat érnek nekem.

Kb. 5 hónapja hagyom, hogy egy konkrét szemétdomb legyen a szobám, ennél ocsmányabb még őszintén nem volt. Ma viszont miattad kezdem el végre rendberakni, szólóval a lényeg az, hogy egy angyal vagy.

2023. okt. 17. 13:06
 8/11 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy hasznosnak találtad! Remélem, hogy beválik és segíteni fog!


Sok sikert hozzá!


Szerintem a legrosszabb dolog, amit a depresszióval csinálhatsz, hogy engeded, hogy eluralkodjon rajtad és átadod magadnak, hogy te most csak szenvedni fogsz. Nyilván van olyan helyzet és olyan súlyossága a depressziónak, amikor képtelen vagy mást csinálni. De minél inkább próbálsz nem a depresszióval foglalkozni, hanem más irányba elterelni a gondolataidat, a figyelmed lekötő dolgokra koncentrálni, annál inkább esélyed van elszakadni a bénító depressziótól.


Az egyik legnagyobb teher az ember életében, ha szabadon dönthet róla, hogy mikor mit csinál és bármikor dönthet úgy komolyabb következmények nélkül, hogy inkább semmit nem csinál, vagy "megérdemli a pihenést".

Így minden feladat külön döntést, elhatározást igényel, akarnod kell csinálni és ha dönthetsz úgy, hogy nem akarod, akkor meg is fogod hozni ezt a döntést. Többször, mint nem. Sok minden akár soha sem lesz elvégezve.

Ráadásul ahogy halmozódnak az elvégzetlen tennivalók, egyre jobban nyomasztani is fog, hogy mennyi mindennel nem haladsz, minden csak halmozódik, egyre több negatív gondolatod lesz ezek miatt, egyre jobban kételkedsz önmagadban és abban, hogy képes vagy változtatni rajta. Egyre leküzdhetetlenebb méretűvé válik a probléma és egyre jobban benne rekedsz ebben az önmagát gerjesztő helyzetben.


Sokkal jobb, ha van egy szigorú napirend, mindenhez határidő rendelve, amikorra meg kell lennie. A határidők keretet szabnak, sürgősséget adnak a tennivalóknak, a rendszeresség és a megszokás pedig egyre jobban kiiktatják a döntések szükségességét.


Az is segíthet, ha kialakítasz rá egy rendszert, hogy a neked kedves dolgokkal jutalmazod magad az elért sikerekért. Ha szeretsz játszani, pihenni, szórakozni, édességet, akármit, akkor azt csak azután kaphatod meg (saját magadtól), ha előtte végzel valami olyannal, amit viszont nem szeretsz csinálni. Így tudod magad motiválni olyasmire, amit amúgy nem annyira szeretnél csinálni.


Kicsit ezt a módszert alkalmazza a Pomodoro technika is. Beállítasz egy időzítőt 25 percre, addig csak munkával/tanulással szabad foglalkoznod, nem netezel, nem Facebookozol, semmi lazsálás, nincs szórakozás. Ha letelt az idő csörög az óra, ekkor szünetet tartasz, bármit csinálhatsz ami nem munka, úgy szórakozol, ahogy akarsz. De ehhez is órát indítsz és csak 5 perced van a kikapcsolódásra. Ha letelt a szünet újra jön egy 25 perces munka blokk, amit végig kell dolgoznod, hogy aztán megint legyen 5 perc szüneted pihenésre, kikapcsolódásra. Étkezésekre be lehet iktatni 1-1 ennél hosszabb szünetet, de amúgy főleg ez a két idő váltakozzon.

2023. okt. 17. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
45%

Hogy haladsz azóta?


Hogy telnek az ünnepek?

dec. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
HÁLÓ!!! DECEMBER 16-A ÓTA TISZTÁN VAN TARTVA A SZOBÁM!!!!! hihihi
jan. 23. 17:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!