Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet a stressztől...

Hogyan lehet a stressztől zsibbadni?

Figyelt kérdés
Úgy érzem a stressztől van.Nem is zsibbadás igazán,hanem olyan csiklandozás,nyugtalanság.

nov. 23. 17:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon durva stressznél elzsibbadt az egész szám, pl amikor 15 évesen megtudtam reggel hogy nagymamám meghalt a kórházban
nov. 23. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hyperkinetosisnak hívják, a stressz hatására az idegsejtek közti jelátviteli molekulák közt nő a dopamin szintje, ezért okoz ilyen érzést. A könnyebb érthetőség kedvéért, pl. Parkinson-kórban meg a dopamin csökken (többek közt), az pedig hypokinesist, rigiditást okoz.


Aztán van olyan, ami tényleg zsibbadassal jár, hogy pl. ijedtség, de inkább pánik esetén a hosszabban tartó szapora légvételek miatt csökken a vér CO2-szintje, valamint a plazma Ca2+ szintje is, ez először zsibbadást, majd tónusos görcsöket okoz (nagyon jellegzetes ilyenkor a kéz izmainak görcse miatt az ún. őzfejtartás). Ekkor Calcimusc inj-val ezt azonnal lehet oldani, de az előírások szerint először egy papírzacskó segítésével, a kilegzett levegőt kell visszalélegezni, hogy a vér parcialis CO2 szintje ismét emelkedjen.

nov. 26. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat,úgy gondolom mindkettő hasznos.Ám lehet hogy rosszul fogalmaztam meg a kérdést.Én úgy gondoltam,hogy bebeszēlem magamnak,mert stresszelek és tartok néhány betegségtől,ami zsibbadásos tünetekkel jár.Pl.ha van valami gondom mondjuk a gyerekekért aggódom,akkor nem tapasztalom magamon a tüneteket.De ha csak magammal vagyok elfoglalva és semmi "gondom" akkor érzem.
nov. 26. 09:30
 4/5 anonim ***** válasza:

Nekem volt egy időszakom, amikor akármikor, ha felhúztam magam vagy szorongtam, akkor lebénult a fél karom, ráadásul mindig ugyanaz a karom: a bal, néha még a lábam is hozzá, meg a fél arcom is hozzá, de mindig csak a bal oldalon, mondjuk pont akkor voltam pszichoterápián is, amúgy, és ott is voltak ilyen esetek, mármint egészen a pszichológusnál, meg otthon is, és amikor mondtam is a pszichológusomnak, aki nagyjából azzal próbált kihúzni a teljes magamba roskadásból, hogy a testemről kérdezett, hogy mit érzek, és akkor vettem csak észre, hogy nem érzem a kezem, lábam, arcom, és akkor jutott csak eszembe, hogy ez már sokszor megtörtént velem korábban is, ha kiakadtam, belül őrjöngtem, kívül max. sírtam, szorongtam, feszengtem, és a pszichológusom elmagyarázta nekem, hogy az agyunknak két fele van, ugye, bal és jobb féltek, amit vszeg mindenki tud, meg hogy a bal a racionalitásért, a jobb az érzelmekért felelős, és fordítva hatnak a szerveinkre, azaz azért bénul le nekem óriási érzelmi kihívásként a bal oldalam, mert az agyam jobb félteke nagyjából felmondja a szolgálatot, ahogy angolul is mondják, hogy blow up the mind, felrobban az agyunk, magyarul meg biciklihez hasonlítjuk, hogy ledobja a láncot, tehát nem műkődik tovább, nem bír több érzelmet elviselni, és így az érzetethez sem pumpálja a vért a testem bal oldalára.


Annyira nem hittem neki, hogy még neurológushoz is mentem, aki megcsinált kismillió vizsgálatot, hála az égnek, hogy semmi rendellenességet nem talált, és végül megkérdezte, hogy mikor szoktam ezt érezni, hogy hirtelen nem érzem a bal kezem-lábam-arcom, mondtam neki, hogy akkor, ha feszült vagyok, ideges, szorongok, izgulok, mire képes volt azt mondani nekem a neurológus orvos doktor, hogy akkor ne feszengjek, ne idegeskedjek, ne szorongjak és ne izguljak. Majdnem felpofoztam, komolyan. Mondtam neki, hogy oké, köszi.


Szóval vszeg mégis csak a pszichológusomnak volt igaza, hiszen az érzelmeink is az agyunkban vannak, nem a szívünkben, ahogy gondolnánk, de az igaz, hogy kell a szívünk is mindenhez, hiszen ha az nem ver, akkor nem élnénk, ám az agy ad parancsot a szív verésére is, meg arra is, hogy hova pumpálja a vért, és ha nem jut vér valahova, akkor jön a zsibbadás, csiklandozás, bénulás, nyugtalanság.


Ez már jó régen volt nekem, szerencsére, bár azért még manapság is előfordul néha, ám most már a gyökerében elkapom, ha érzem, hogy zsibbadnék, ugyanis közben megtanultam a mindfulness meditációt, a légzésfigyelést, az egész szorongás technikáját, hogy azért és akkor szorong valaki, ha nem kap elég oxigént az agya, ezért fontos MINDIG mélyeket lélegezni, hiszen aki szorong, az is sok kis levegőt vesz kevés lassú és mély helyett, márpedig tudatosan kell a légzésünket figyelni, és próbáld ki te is, kérdező, ha ilyet érzel, hogy a légzésedre irányítod a figyelmed, és hosszúakat lélegzel, legalább huszat, és közben nyugtatod magad, hogy minden rendben van, két lábam a földön, erős gerincem tart egyenesen, fejemen a korona, amellyel a felhőket szurkálnám, égbe mered, és tapogathatod is magadat, simogathatod is magadat, hogy a bénult testrész érzete is visszajöjjön, szóval a kérdésedre válaszolva NAGYON IS lehet, lásd az én történetem, ám hosszú légzéssel javítható, kikerülhető!

nov. 27. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy, hogy mikor és miért érzed, a testi és a lelki egészségedért is fontos, hogy mélyeket lélegezz, mindig, nem csak te, mindenki, ahogy jógán mondják: mély levegő a hosszú életért!
nov. 27. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!