Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség az SSRI és az...

Mi a különbség az SSRI és az SSRE gyógyszerek között?

Figyelt kérdés
Egyszer anno 20 éve SSRI gyógyszert szedtem pánikbetegségre, depresszióra, Serotonint. Szerencsére már (kop kop) túl vagyok rajta, de valamelyik nap elkezdtem olvasgatni a témával kapcsolatban és írják, hogy már van SSRE is, ami mégjobb, méghatékonyabb, mint az SSRI. Ez nem túl tudományosan megfogalmazva miért jobb, mint az SSRI?

nov. 29. 20:28
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
Egyik sem jobb a másiknál, mellékhatások hada az elején, ami sokaknál elviselhetetlen, illetve a gyógyszer elhagyása után is jelentkezhetnek negatív tünetek amikor kiürül, tehát van akinek élete végéig kell szedni magyarán. 8 év SSRI szedése után mondom neked amit mondok, soha többet.
nov. 29. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%
az antidepresszánsok első hetekben felerősíthetik a tüneteket pániknál. kérj a dokitól nyugtatót,az segít.
nov. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
54%
#2 Ja, nyomja el másik droggal, az alapdrogot.
nov. 29. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Szerintem senki sem értette meg a kérdésemet.
nov. 29. 20:43
 5/10 A kérdező kommentje:

#1: Nekem a Serotonin segített, de rengeteg vitamint, főleg B komplexet kellett mellé szednem, mert az pl az egyik legjobb a depresszió ellen.

A másik meg az, hogy közben életmódot váltottam, egészséges kaják, testmozgás és ez a két dolog többet segített, mint a gyógyszerek.

És még így ezekkel együtt sem szabad gyorsan változást várni, mert hónapok, évek kitartó munkája után jön el a változás.

nov. 29. 20:45
 6/10 anonim ***** válasza:
7%
#5 Köszönöm, én még nem hallottam a B komplex jótkony hatásairól, szorongás ellen is jó lehet, depresszió nélkül?
nov. 29. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
30%
Nincs olyan padigmaváltás amire te utalsz, még mindig SSRI-t és SNRI-t használnak szorongás esetén az egész világpn. Rákerestem az SSRE-re és a coaxil jött ki ami egyáltalán nem számít egy hatásos szernek. Európában kapható még a brintellix, ami szintén nem számít szorongás esetén különösebben hatásos szernek.
nov. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
#1 Kezdd el szedni a B kompexet, de ne várj tőle azonnal csodát. Illetve nézz körül az életedben, hogy mit kellene megváltoztatnod és proóbálj meg naponta mozogni legalább egy fél órát. Aerobic, gyaloglás, ilyenek. Sok türelem és kitartás!
nov. 29. 21:38
 9/10 anonim ***** válasza:
84%

Kerdezo


Az SSRE "enhancer" felelos azert, hogy eddig az volt a teoria, hogy biztos keves a serotonin. A nagyjabol egyeduli SSRE az a tianeptine, ami nem az SSRE hatasarol hires, hanem az opioid receptorokra valo hatasarol. Azt hiszem, mar reg talalkoztam vele, de talan a mu meg a delta opioid receptorokra hat gyenge affinitassal, a tobbi farmakodinamikai mechanizmusa elenyeszo. De ezt meg nyugaton sem hasznaljak, sot be van tiltva de nem ezert, hanem mert bekabulsz tole, beveszel jo sokat, hat... na mindegy.


Szoval az elejen, 20. szazad kozepe-vegefele, ezert jott letre az SSRI-k tomkelege, fluoxetine, (es)citalopram, paroxetine, sertraline. De ez a teoria mar reg elavult, ennek ellenere itthon hasznaljak nagyon sok helyen, nezz korul a kategoriaban hanyan szedik ezeket. Legtobben escitalopram vagy sertralin monoterapia.


Ezert, mivel kiserletek utan (es meg 20. szazadrol beszelunk) rajottek, hogy a heterogenecitas, dopamine (ebbol meg norepinephrine lesz), enzimek (MAOI/RIMA) is szerepet jatszanak. Venlafaxine, duloxetine, histamine alapu gyogyszerek tri-/tetraciklikus antidepresszansok (mianserin, mirtazapine). Aztan bevezettek az antiepileptikumokat is mar, lamotrigine foleg. Carbamapezine inkabb sulyos bipolaris mentalis betegsegert. Ma inkabb mar polypsychofarmakologiat hasznalnak. SNRI+valami, SNDRI+SNRI+valami, SSRI+SNRI+valami, benzo+SNRI+valami, vagy siman valami ujfajta de nagyon hatekonynak latszodo hatoanyag, most hasamrautok, lamotrigine (ami egy antiepileptikum, de hanuglatstabilizalonak hirdetik, egyebkent ez is emeli a GABA szintent) es a lista megy tovabb.


Nyugatabbra az alprazolam mar antidepresszanskent is szerepel a nomenklaturaban. Az angol wikipedian. A magyaron nem. [link]


"However, the research into antidepressant properties of alprazolam is poor and has only assessed its short-term effects against depression.[22]


Valoban azt irjak, hogy tobb kutatas kell es gyenge hatasa volt a klinikai depresszio ellen.

FCR eleg magas: 6.87

RCRje is van: 0.93

Citatumjai: 33


Ez azt jelenti, hogy ezen a teruleten eleg magas az erdeklodes a szakemberek/tudosok felol.


In one study, some long term, high-dosage users of alprazolam developed reversible depression.[23]"


VISZONT, a reszlet "some long term, high dose users of alprazolam developed reversible derpession", tehat hasznalt mint antidepresszans hosszu tavu hasznalatkor. En utananeztem a referenciaszamokhoz rendelt linkeknek DOI-jainak, mert a wikipedia referencialinkjei neha ures oldalra mutatnak es abbol ideznek nem kevesen itt, vagy pedig nagyon gyenge a bizonyitek amit allitanak a wikipediabol kimasolt szovegbol, megint sok ember csinalja: kerdes -> google wikipedia -> kimasolom, atszerkesztem picit -> bekommentezes.


A masik ami a benzodiazepinek mellet szol antidepresszanskent, anxioliticumkent [link]


Hozza kell itt tennem, hogy a lancetra felrakni kiserleti/tanulmanyi/klinikai eredmenyeket nem kis munka. A legktorok szama sem kicsi, es a szerkesztok szama sem kicsi es maguk az eredmeny lektorai sem kicsik. Az elmult ket evben 12x citaltak ezt a DOI-t, Osszesen 13-man. FCR-je azert nincs mert 2 evnel regebbi szakirodalmak kapnak csak - ellenorzik, lektoraljak 2 evig.


Ezert nem szolok semmit, amikor latom, hogy fluoxetinetol, sertralinetol meg (es)citalopramtol, paroxetinetol, meg SSRI-ktol nincs libido, nincs orgazmus, ilyenek. Az ujabb fajtaknal mar nincs ilyen gond tobbnyire. Az SSRE meg ahogy irtam, nem igazan hasznalt valoszinuleg, de nagyon regota letezik pl tianeptine, de megsem alkalmazzak ezen a teruleten. Inkabb az antiepileptikumok szoktak ilyen tulajdonsaggal rendelkezni vagy hasonloval.


A kutatasok, tenyek magukert szolnak, mert le van szukitve egy nagyon specifikus szakteruletre, ezert nincs sok citacioszamuk, ahogy a bazalsejtes carcinoma terulettel foglakozok is kevesebben vannak. Tovabba, szeretnem jelezni, hogy ezek amiket leirtam nem mindenkire vonatkoznak. Valakinel mukodik, valakinel nem, valakinel ez mellekhatas van, valakinel nincs, valaki onkenyesen elkezd tobbet bevenni, valaki nem, valaki raszokik, valaki nem.

nov. 30. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
#6 Mi a fszt lehet lepontozni egy kérdésben, amelyben megkérdezem, hogy segít-e? :DD
nov. 30. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!