Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi lehet a neve ennek a...

Mi lehet a neve ennek a mentális betegségnek?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm családjában adott egy 50 év körüli nő. Volt kezelve pszichiátrián de nem hozott eredményt, a gyógyszereit nem szedi.

Az elmondottak alapján fiatalkorában nem voltak jelei a problémának, ügyes, szorgos asszony volt, gyermekei születtek, amelyikből egy örökölte a betegségét. Később kitérek rá.

25 éves kora után kezdődtek a tünetek. Elvette mások dolgait, majd tovább ajándékozta vagy a saját lakását dekorálta vele.

Jelenleg, amiket láttam. Nem foglalkozik a személyes higiéniájával, büdös, nem öltözik fel normálisan. Hasonló a hajléktalan idős nőkhöz, akik hosszú szoknyában, nagyméretű ruhákban, rövid borzos hajjal járnak.

Van mikor jobban van, van mikor kevésbé. Mikor jobban van, akkor csendben van, figyel, kevesebbet dohányzik, figyel, mosolyog, néha zavarban van, nem avatkozik bele a beszélgetésbe. Ha igen, akkor néha belenevet, vagy mondd valami teljesen oda nem illőt monoton hangos egyhangú hangon, teljesen hangsúlytalanul.

Amikor rosszul van, akkor pakol, ezt ki is jelenti magáról. Elszökik otthonról, összetör dolgokat. Ha másnál van akkor is. Rágyújt a lakásban, megy körbe, beszélget, megsért másokat, veszekedik.

Amit megfigyeltem, hogy tart egy határt. Nem mindenkivel csinál meg mindent, néha mintha tudatában lenne a dolgoknak, hogy kivel mit szabad. Mondták, hogy szerre váltogatja, hogy kit szeret, kit nem. Egy éve ismerem, ezidáig mindig kedves volt velem, mosolygott rám, tudtam vele beszélni, ha nem értelmes dolgokról is. Ha valamit nem akartam, hogy tegyen, akkor finoman jeleztem, de mondták, hogy volt már ilyen helyzetben aggresszív, ha szigorúan nemet mondtak neki.

Ha rosszul van, akkor nem alszik napokat, értelmetlen dolgokat beszél. Nem tudok róla, hogy hallucinálna.

Az egyik fiánál 20 éves kora utáb kezdtek megjelenni a tünetek motiválatlansággal. Most rohamosan romlik az állapota, még régebb lehetett vele beszélni, utána semennyire, most pedig értelmetlen nevetséges dolgokat válaszol. Amik kívülálóként viccesek, de a családtagjainak nem. Ő eddig csendben csinálta az értelmetlen dolgait, pl felszedte a köveket, visszatette, de beszámoltak már arról, hogy hallucinált, agresszívan viselkedett, rosszabb volt, mint az anyja.

Nem tudom kitől megkérdezni, hogy mi lehet a neve a betegségének. Akit pedig megtudok az nem tudja.



máj. 20. 18:04
 1/6 anonim ***** válasza:
58%

Tippem a skizofrenia.

Miert erdekel?

máj. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem skizofrén. Biztos hallucinál is, csak nem tudsz róla. Alapjában véve a skizofrénia AZ elmebetegség. Szerteágazó tünetekkel és bizarr viselkedéssel. [link]
máj. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem tartom különösnek, hogy érdekel. Így utánaolvasnék, megpróbálnám megérteni őt is és talán a környezetét is jobban.

Skizofréniára gondoltam, tőle nem hallottam olyant, hogy mondana, hogy lát vagy nem lát valamit. Sőt, egyszer a telefonomon ment egy videó és ő hallotta meg, kérdezett rá, hogy megy valami? Mivel hallotta.

Mostmár tudom, hogy nem is feltétel a hallucináció a skizofréniához, de persze hallucinálhat is.

máj. 20. 19:30
 4/6 anonim ***** válasza:
65%

Skizofrenianal altalaban nem vizualis hallucinacio van, hanem hangokat hall.

Olvass akkor utana a hanghalloknak is, mas szemlelet.

máj. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
65%

Nem egyfolytában hallucinál, csak néha. Például ha valami teljesen oda nem illőt mond, akkor lehet, hogy ő valaki mással beszélget.

Gyógyszerrel tünetmentes lehetne, csak nyomott.

máj. 20. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
65%
Valószínűleg skizofrén. Gyógyszeres kezelésre lenne szüksége, mert ha ebben az állapotban marad, akkor lassan, de visszafordíthatatlanul leépül. Az nem jelent semmit, hogy nem hallucinál és nem szélsőségesen bizarr a viselkedése. Vannak olyan betegek, akiknél a negatív tünetek dominálnak, pl. az érzelmek hiánya, az álamatlanság, a motiválatlanság, a szociális elzárkózás, az ápolatlanság és önmaga elhanyagolása stb. Talán a családja tudna segíteni neki, hogy orvosi ellátáshoz juthasson. Ha nem akar gyógyszereket szedni, akkor kaphatna hosszú hatású depot készítményt.
máj. 20. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!