Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a többszörös...

Mi a különbség a többszörös személyiség és a skizofrénia között?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 30. 13:25
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
szerintem semmi,az ugyanaz
2009. ápr. 30. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Skizofrénia pszichotikus betegség, amelynek köszönhetően a beteg nem tudja megkülönböztetni a valóst a valótlantól. Hallucinál, tehát beképzel hangokat, személyeket, történéseket.


A többszörös személyiség olyan személyt jelöl, amely egyszerre több személyt foglal magába (pl. hisztérikus, okos, "baj/gondemésztő").


Tehát az a különbség, hogy a skizofrén más, kivülálló személyeket érzékelhet, mig a többszörös személyiségben benne van 2,3 vagy több (olvastam már olyan személyről is, akinek 45 más énje volt) személy, amelyek egymástól függően vagy függetlenül, de nem egyszerre mutatkoznak meg.

2009. ápr. 30. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
de ilyen alapon szerintem mindenkinek több énje van, hiszen mindenkiben van szomoru, vicces, intelligens, bunkó egyén is szerintem. vagy az már többszörös szeméylisnek számit h egy ember máshogy viselkedik az egyik közegben mint a másikban? lehet hülyeségeket kérdeztem de nem értem h pontosan mit is takar az h több személyisége van valakinek
2009. ápr. 30. 14:08
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

A többszörös személyiség nem azt jelenti, hogy egyszer bunkó, egyszer kedves, hanem, hogy tudathasatása van, és több személyiség lakozik benne, akik nem tudnak egymásról semmit. Ez elég bonyolult dolog. Olyan is van, hogy nem kettő, hanem több személyiség is lakik egy emberben.

Ha érdekel a téma, olvasd el Daniel Keyes-től Az ötödik Sally c. könyvet, éppen egy ilyen csajról szól.

2009. ápr. 30. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
ajánlom a wikipédiát, nem ugyanaz a kettő, csak sokan azt hiszik. A médiának köszönhető ez is:)
2009. máj. 2. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Disszociatív személyiség: (többszörös)


"Az általános eset az, hogy az egyik személyiség tisztában van a másik jelenlétével, ismeri, és ezzel együtt tud élni. A másik kialakult személyiség a legtöbb esetben teljesen mások a személyiségjegyei is. Sokszor „csak” két személyiség van jelen, de előfordulhat bármennyi, akár még százan is lehetnek. A betegek felénél tíz fölötti a számuk. Hogy valaki hány alszemélyiséget alkot magának, főként az elszenvedett trauma nagyságától és gyakoriságától, illetve a személy életkorától és sérülékenységétől függ. Az alszemélyiségek lehetnek különböző neműek, bőrszínűek és különbözhet az életkoruk is.


Minél több személyre hullik szét valaki, annál nagyobb az esély, hogy ezek nem tudnak egymás létezéséről, így tehát a betegségükről sem. A tudomány számára talán az a legérdekesebb, hogy a többszemélyűség hatására éles pszichológiai és fiziológiai különbségek is felléphetnek. Mindegyik személyiségnek külön neve és kora van, sőt arckifejezésük, néha a hajuk, szemük színe és betegségeik is; művészi hajlam vagy nyelvtudás mutatkozik az egyik személyiségben, míg a többiben nyoma sincs.


Az is érdekes és eddig még megmagyarázhatatlan kísérője a betegségnek, hogy előfordulhat, hogy az egyik személyiség mindenre emlékszik, még arra is, amit egy másik személyiségként követett el, míg a másik viszont csak azokra, melyeket ebben az állapotában tett. Sőt, megtörténhet az is, hogy az egyik személy jobb kézzel ír, míg a másik ballal. Arra is volt példa, hogy az egyik személyiségnek kétszerannyi volt az intelligenciahányadosa, mint a másiknak.


Más lehet az alszemélyiségek kézírása és lehetnek akár balkezesek is, amikor a magszemélyiség jobbkezes. Még a vérnyomásuk és agyi elektromos tevékenységük is különbözhet. Némelyiküknek van neve, másoknak nincs. A tipikus személyiségváltozatok, amelyek előfordulnak egy többszörös személyiségnél: a depressziós; az önsorsrontó, szuicid; az erős és agresszív védelmező; a segítő; a kimerült házigazda; a halálra rémült gyerek; és végül egy keserű, belső ügyész, aki egy vagy több alszemélyiséget vádol az elszenvedett abúzusokért. Két személyiség esetén a legáltalánosabb az egymástól teljesen eltérő tulajdonságokkal bíró tulajdonosok. A vizsgálatok során hipnózis segítségével lehetett a személyiségeket egymásba átváltani."

2009. aug. 25. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ez...


[link]

2012. febr. 15. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Aki nem tudja megkülönböztetni ezt a két betegséget, ajánlom, hogy nézze meg a Centrál színházban az Ötödik Sallyt.Nagyon hűen eljátsszák a multiplex személyiséget. A skizofréniának több változata ismert, lehet pl. paranoid, stb.. De nem többszörös személyiség! A multiplex nem skizofrén! A többszörös személyiség a hisztériához tartozik, a skizofrén pedig pszichotikus betegség.
2012. nov. 23. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
73%
Tudom hogy kb. 7 éve kérdezted de azért válaszolok. Szóval a dédnagymamám skizofrén volt és ő látott olyan embereket is akiket mások nem pl.ebédeltünk és volt egy szék ahol nem ült senki oda is nézett és kérdezte a senkitől hogy ízlik-e az étel stb. Viszont ő elméletileg csak skizofrén volt mégis volt hogy néha teljesen megváltozott azt se tudta hol van és pl.megkérdeztük tőle hogy milyen évet írunk és azt mondta hogy 1923 meg ilyesmi és ha a nevét kérdezrük tök más nevet mondott mint ami igazából volt a neve. Szóval szerintem ez a kettő egy és ugyan az. De pl.ha pont nem tudta hogy ki akkor is pl.engem vagy tesómat meglátta rögtön tudta hogy ki ő valójában szóval ez elég bonyolult
2016. aug. 31. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az is lehet, hogy minden választ ugyanaz az ember írta.
2022. máj. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!