Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tudományosan mennyire megalapo...

Tudományosan mennyire megalapozottak az alábbiak, vagy ez inkább ezoterikus körök találmánya, valamint nem ugyanez-e az alapja a vallásoknak is?

Figyelt kérdés

Egy elménk van, és annak van két "része": a tudatos (objektív, kifelé forduló) és a tudatalatti (szubjektív, befelé forduló). Amit az objektív elme elfogad (akár igaz, akár hamis), az továbbítódik a szubjektív elme (tudatalatti) felé, ami pedig elkezd olyan cselekvésekre késztetni, amivel a kigondolt dolgot elérjük, megvalósítjuk.


Ehhez kapcsolják még a szuggesztiót is.


Ezek mennyire megalapozottak?



Most NEM a Titok c. könyv "csak ábrándozz és a sült galamb a becsukott szádon keresztül is berepül" maszlagra gondolok. Azért sem az ezoterika vagy a vallás témakörébe írtam ki a kérdésemet.


2013. febr. 21. 18:49
 1/5 anonim ***** válasza:

Ezzel a témával kapcsolatban nem tulajdonítok jelentős szerepet sem az ezoterikának, sem a vallásnak.


Az elme valóban több részből áll, viszont Freud teóriája jobban kifejti a te gondolatodat: az elme 3 részből áll- Én, Ösztön én és Felettes én. Ezeknek az egybekapcsolódása alapozza meg az emberi gondolkozást és viselkedést, valamint ezek helytelen működése okozza a viselkedési- és mentális zavarokat.


A pszichológia tudománya nagyon ellentmondásos, ezért vannak érvek és ellenérvek Freud elméletére is, mint nagyjából mindegyik elméletre. Logikailag viszont kikövetkeztethetjük, hogy Freud elmélete megállja a helyét az emberi elmére nézve.


Amit te tudatos résznek nevezel, az volna a Felettes én: a fő gondolkozó rész valójában, ami ha jól kivan fejlődve, akkor megfelelően irányítja az emberi gondolkozást és viselkedést.


Amit te tudatalatti résznek nevezel, az volna az Ösztönös én: az a rész, amely belénk van kódolva és a legalapvetőbb igényeink kielégítésére szolgál, viszont szüksége van a Felettes énre ahhoz, hogy ne a legprimitívebb módon viselkedjünk.


A két Én között pedig hidat alkot az Én, amely tulajdonképpen folyamatos futárként szolgál a Felettes én és az Ösztönös én között.


Nem igaz az, hogy a Felettes én nélkül nem tudnánk megvalósítani amit akarunk, viszont azt rendkívül primitív módon tennénk, ha csak az Ösztönös énre hagyatkoznánk, és nyilván csak azt tudnánk elérni, amelyhez nem kell gondolkozás.


Pszichológiailag nézve a három rész akármelyikének a helytelenül való működése okozhat problémákat.

A Felettes én alul működése értelmiségi gondokhoz vezethet, döntésképtelenséghez, racionalizmus hiányához, intelligenciaszint megcsappanásához, stb.


Az Ösztönös én alul működése az ösztönös igények kielégületlenségéhez vezethet, amelynek hosszútávon negatív hatásai lehetnek a pszichére nézve; nem véletlenül volt, van és lesz nagyon sok értelmes ember, akik megőrültek vagy pszichésen tönkrementek.


Az Én egyensúlyzavarhoz vezethet, mivel a másik két Én szabadjára csaponghat, hol az egyik csapódik ki túlságosan, hol a másik.

2013. febr. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Az Én egyensúlyzavarhoz vezethet, mivel a másik két Én szabadjára csaponghat, hol az egyik csapódik ki túlságosan, hol a másik."


Ez így lehet igaz is, meg nem is. Freud szerint.

2013. febr. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

# 2- Ha már belekötsz valamibe, akkor legalább fejtsd ki az érveidet, különben olyan látszatot keltesz, mint akinek fogalma sincs arról, hogy tulajdonképpen mit is akar.


Az Én helytelen működése egyensúlyzavarhoz vezet, mert ez a stabilizátor a másik két Én között. Pont ahogyan egy híd kapcsolatot teremt két földrész között, úgy van ez az elménél is: ha az Én nem teremt kapcsolatot, akkor az Ösztönös én nem tudja fékezni magát, valamint a Felettes én nem hallja az Ösztönös ént.


A zseniális elmék megőrülését pont az egyensúlyt biztosító elmerésszel magyarázzák, mert ezeknél az embereknél se nem az ésszel volt gond, se nem az ösztönökkel, hanem a kettő közötti kapcsolat volt problémás.

A történelem során is létezik számos egyéniség, akik maradandó nyomot hagytak maguk után a rendkívüli intelligenciájuk által, viszont ha beleolvasunk a biográfiájukba, akkor látjuk, hogy mintha egy másik személyről olvasnánk.

2013. febr. 21. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

WhiskysKávé:


Örömmel tölt el, hogy amire magamtól jöttem rá, azt egy ilyen nagy elme megfogalmazta előttem, és még helyesnek is vélik, eddig nem voltam biztos az elméletem helyességében, de így nyugodt vagyok, hogy értelmes dologra jöttem rá.


Én ösztönökben vaéó alulműködés miben nyilvánulhat meg? Mit lehet tenni ellene?

2013. febr. 24. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#4 - Az ösztönök visszafojtásában, elégtelen kielégítésében.

És itt azokra a szükségleteinkre kell gondolni, amelyek megkülönböztetnek minket a robotoktól.

2013. febr. 25. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!