Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Személyiségvizsgálat - személy...

Személyiségvizsgálat - személyiségprofil - milyen módszereket, teszteket alkalmaznak ma nálunk XY személyiségének feltérképezéséhez?

Figyelt kérdés

Én amiket ismerek:

-Rorsach

-MMPI

-Szondi

-Spielberg STAI

-Eysenck EPQ-skála


De létezik esetleg egyetlen olyan teszt, amely 100% biztosan rámutat egy adott defektre, amiből teljes biztonsággal megállapítható egy diagnózis?


Hogy működik ez a pszichiátriában? Mi alapján születik meg egy diagnózis? Az illető elbeszéléséből vagy objektíven vannak célzott tesztek, amelyekkel kimondhatnak X és Y diagnózist?



#személyiség #pszichiátria #személyiségvizsgálat #személyiségprofil
2014. febr. 9. 14:20
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

oké köszi, megnézem, csak tényleg arra az egyszerű tényre vagyok kíváncsi, hogy egy pszichiátriai diagnózis mennyire tényszerű, azaz pl akkor a DSM-hez mennyire kötötten lehet csakis felállítani azt bárkiről avagy X pszichiáter mondhatja azt, hogy hát őt aztán nem érdeklik a tesztek se meg semmi se, csak ő "úgy látja", és ennyi? ilyen létezik?

Nem tudom milyen példát mondjak, de ha van egy interjú, ez nagyon okés persze, csak éppen baromi szubjektív.


Azaz ha az interjú során felmerül bármire a gyanú, akkor azt kötelező-e szakmailag objektíven is alátámasztani, vagy egy 5 perces pszichiátriai szakrendelős beszélgetés során is távozhat valaki ilyen meg olyan diagnózissal?


(na most az egy újabb jó kérdés, hogy ha valaki már egyszer elmegy egy pszichiátriára, akkor ott lehetséges-e egyáltalán távozni a szakrendelésről diagnózis nélkül, hogy leírják, hogy márpedig Józsi bácsinak nincs semmilyen pszichiátriai kórképe? Ilyen is van?)

2014. febr. 11. 11:47
 12/16 Joola ***** válasza:
a DSM és a BNO úgy működik, hogy egy betegséghez felsorolnak sok tünetet, és megadják, h minimum mennyinek kell teljesülnie a személynél, melyik tünet melyikkel kombinálva nem léphet fel, stb, szóval elég pontos képet ad. persze mondhatjuk, h erőszakkal bárkinél megállapítható valamilyen zavar, de szerintem egy jó pszichológus/pszichiáter nem állapít meg problémát ott ahol nincs. szerintem attól probléma vagy betegség valami, hogy az adott személyt vagy a környezetében élőket lényegesen zavarja, árt neki. így például fölösleges kezelésre küldeni valakit, mert teszem azt transzvesztita, ha se az asszonyt, se őt nem zavarja, hogy néha női ruhát húz.
2014. febr. 12. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

"az adott személyt vagy a környezetében élőket lényegesen zavarja, árt neki"


na igen. lényegében ez kéne h legyen az alapja egyáltalán a kezelés szükségességének eldöntéséhez. csak hát mintha mégse teljesen ezt látnám napjaink gyakorlatában.

Írtad, hogy egy jó szakember .... Igen, és itt kezdődnek a problémák, ugyanis nyilván nem Neked szánom, és talán elhinni se fogod, de én már hátborzongatóan sötét szakemberrel is találkoztam, amikor is úgy elgondolkodtam, hogy tejézusanyám, ez akar diagnosztizálni bárkit? És pedig igen, megtette, megteszi. Na ez ám a nagyon kemény sztem. Valahogy biztosítani kellene egy garanciát ezen a területen is a minőségre, de főleg egy mai magyar realityben sztem majdnem elvárhatatlan.

2014. máj. 17. 08:25
 14/16 A kérdező kommentje:

"persze mondhatjuk, h erőszakkal bárkinél megállapítható valamilyen zavar"


És ez pedig a másik problémám. Abszolút így van, és a még nagyobb baj ezzel az, hogy csak egyszer kell beskatulyázni az illetőt pl. paranoid skizofreniával, az életben többet le nem mossa magáról. Paranoia ide vagy oda, sajnos érdekek és mögöttes szándékok mindig voltak és lesznek. Innentől kezdve megint felmerül sok kérdés.

2014. máj. 17. 08:27
 15/16 anonim ***** válasza:
Tintapaca teszt. Himlert normálisnak nyilvánították vele.
2021. máj. 21. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
a Rorsachra gondolsz. hát ... állítólag ahhoz nagyon kell érteni, mert nem mindegy, ki értelmezi. de mondjuk ugye elég relatív h ki normális és ki nem, sztem inkább személyiségvonásokat lehet kivenni belőle, nem?
2021. máj. 25. 05:37
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!