Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért rágódok hosszasan a...

Miért rágódok hosszasan a dolgokon?

Figyelt kérdés
Egyre nagyobb problémát okoz számomra, hogy nem tudok túllépni bizonyos dolgokon, hosszasan rágódok, agyalok. Legyen szó akár a legapróbb dologról, ami egy kicsit is bánthat engem vagy a szeretteimet. Azon veszem észre magam, hogy napokig őrlődök apró problémákon, mint pl. valakinek egy félreérthető fél mondata, vagy egy cselekedetem, amivel esetleg megbánthattam valakit, vagy amit nem teljesítettem maximálisan. Egyre egészségtelenebbnek érzem a helyzetet. Egyrészt nem normális dolog, hogy esetenként feltörnek belőlem a 10-15 évvel ezelőtt megélt rossz élmények, vagy hogy néhány évvel ezelőtt elkövetett hibáim miatt nem tudok magamnak megbocsátani. Másrészt bár alapvetően kedves, jóindulatú ember vagyok, úgy érzem, túl kritikus vagyok másokkal szemben is. Sokat görcsölök feleslegesn dolgokon, és ez hosszú távon tönkre teszi az embert. Tegnap jutottam el odáig, hogy valóban tanácsot kell kérnem: a férjemet érte egy kisebb fajta rossz élmény, amit elmesélt nekem. Vacsora után lefeküdtünk filmet nézni, majd ő szépen elaludt, én pedig egyszerűen nem tudtam a filmre sem koncentrálni, és álmatlanul forgolódtam egész éjszaka, mert a vele történt eseten járt az eszem. Idővel felemésztem saját magam, ráadásul teljesen feleslegesen, mit lehetne ez ellen tenni? Próbálkozok, de nem megy. Mindig elhatározom, hogy változtatok, de ahogy jön egy kicsit is negatív élmény, rögtön visszaesek.
2010. febr. 3. 10:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Pont így vagyok!

Azt hiszem, ez alkat kérdése. Én azt csinálom, hogy megpróbálok jó dolgokra koncentrálni, több-kevesebb sikerrel.

Segíteni az szokott, ha jön valami esemény, amit várok. Egy kirándulás, egy találkozás, vagy bármi más.

2010. febr. 3. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Esetleg túl sok a szabadidőd/üres járatod, és unalmadban már nem tudsz mivel foglalkozni?


Tapasztalatból kérdezem, mert amikor munka nélkül vagyok, akkor az apró dolgok miatt is ugrok, minden szót/félszót értelmezek, "elemzek", és ugyanígy rágódok végül - unalmamban.


Viszont amikor vannak teendőim, amik valóban lekötnek, amiknek látom értelmét, akkor már jobban, könnyebben elsiklok az apró dolgokon való rágódáson....mert van annál fontosabb teendőm.


Egyébként most én is ilyen időszakomban vagyok:

semmi nem köt le, ugyanakkor unatkozom, és így apróságokon is akár napokig gondolkozom...rágódom.

2010. febr. 3. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nekem úgy tünik, hogy Te eltemetsz magadban dolgokat, ahelyett, hogy kibeszélnéd. Ezek a ki nem mondott igazságok kísértenek. Ezen mindenképpen változtatnod kell, mert sosem lesz nyugalmad.

Ne legyél túl kritikus másokkal. Senki nem tökéletes, fogadd el, ne legyél maximalista. Figyelj arra, hogy ne bánts meg másokat a véleményeddel, de mond ki, amit gondolsz.

2010. febr. 3. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
78%

Az, hogy megírtad ezt a levelet, már mutatja, hogy a helyzetet felismerted, és ez egy jó lépés. Felismerés, tudatosítás. Most talán következhet a megértés. Mit kell megérteni? Azt, hogy minden úgy van, ahogy lennie kell. A nap fel fog kellni akkor is, ha a kakas elfelejt kukorékolni. Azt akarom ezzel mondani, hogy a dolgok történnek, te egy eszköze vagy a történéseknek. Ha megbántottál valakit, akkor annak a valakinek valami tanulnivalója volt abból a bántásból. Lehet, hogy rá kellett jönnie valami igazságra. Meg kellett történnie. Te csak eljátszottál egy szerepet. Egy hálátlan szerepet, a megbántást. De annak a valakinek szüksége volt rá.

Még egy lépés: Veled is azért történnek a dolgok, hogy valamit megtanulj a helyzetből. Tehát ne korhold magadat, hanem okoskodd ki, hogy mi az, amit ebből tanulnod kell. Minden történésnek célja van, és minden cél a lelki fejlődés.

2010. febr. 3. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Már attól, hogy elolvastam őket, erőt adott, sokkal jobban érzem magam! :-) És egyébként mindegyik válaszban van igazság...
2010. febr. 5. 12:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!