Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A mentális állapot megítéléséb...

A mentális állapot megítélésében a magyar jogszabályok alapján hogy néz ki a hierarchia?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy hogy néz ki a különböző szakemberek egymás alá/fölé rendeltsége, ha valaki mentális állapotának megítéléséről van szó?

Esetleg erre létezik konkrét jogszabály?


Hogy egy szélsőséges példát mondjak:

Pl egy pszichiáter szakorvos állítja, hogy XY dilis (most szakmaiatlanul, de oké legyen "pszichotikus beteg"), míg mondjuk egy tőle független, PhD fokozattal rendelkező, igen elismert klinikai szakpszichológus azt állítja, hogy az ő vizsgálatai alapján ugyan nincs semmi mentális gond az illetőnél.


Most akkor melyiknek van igaza vagy egy ennyire ordító ellentét esetén mégis melyiket kell figyelembe venni?


Ennek a kérdésnek sokszor lehet fontos szerepe, mert gondoljunk bele, egy csomó foglalkozáshoz kapásból kizáró tényező a pszichés alkalmatlanság, na de mi van olyankor, ha az illető páciensről ennyire eltérő szakvélemények születnek?


Az már csak + hab a tortán, ha még lesz egy iü. diliszakértő is, mert akkor lesz egy harmadik verzió is :)


De tehát kell lennie valami objektív, feltehetően jogszabályi leírásnak, amely ezt a kérdést rendezi.


Aki otthon van a témában, felvilágosítana?



2015. jan. 4. 12:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
A munkáltató kijelöli az üzemorvost, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat. Gondolom, az ő szakvéleménye lesz mérvadó, akkor is, ha a munkavállaló esetleg lefizette, hogy épnek titulálja.
2015. jan. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Ha a klinikai szakpszichológustól kérnek egy szakvéleményt (ami leginkább úgy fordulhat elő, hogy ő is a kórházban dolgozik orvosok mellett), a végső bno szerinti besorolást és a diagnózist a kezelőorvos (a pszichiáter) kell, hogy jóváhagyja.
2015. jan. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Talán ameddig eljut a beteg. Ha a háziorvosig jut el, akkor ő.....
2015. jan. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

egy mezei háziorvos?

ne vicceljetek már, az összes háziorvosi képesítésével, nulla pszichológiai ismerettel? az azért úgy szép lenne ...


Csak létezik erre valami jogszabályi kötöttség. Oké, hogy a kezelőorvos hagyja jóvá, na de itt az a nagy kérdés, mi van akkor, ha kezelőorvosok között is ordító ellentétek vannak? Vagy ha annak az egy kezelőorvosnak éppen teljesen ellentétes a véleménye a klinikai szakpszichológuséval? Hát azért vannak itt kérdések bőven sztem ...

2015. jan. 4. 22:14
 5/15 anonim ***** válasza:

Mi itt a kérdés?

Hány kezelőorvost szeretnél:) ?

Ha egy kórházba felvesznek betegként, az első interjún kiderül (vagy éppen tök egyértelmű), hogy mentális betegségről van szó, a diagnosztikai interjút pszichiáterre vagy pszichológusra bízzák. Problémás eseteknél gondolom mások véleményét is kikérik, de mivel a kezelőorvos határozza meg, hogy mivel kezeljék az adott embert, ő bólint rá az előzetesen megállapított diagnózisra. Nyilván, ha nagyon nem értenek egyet, bevonnak egy harmadik embert is, és így a team dönt majd róla.

Nem úgy kell ezt elképzelni, hogy valahol valamilyen óriásbizottság kiad rólad egy papírt, hogy skizofrén vagy és akkor életed végéig az a diagnosztikai kategóriád.

Ezt a kezelőhely állítja ki a kezelés miatt.

Én legalábbis így tudom...javítsatok ki ha tévedek.

2015. jan. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Ha valamilyen eljárás miatt kell, akkor gondolom máshogy néz ki, ott talán "csak" igazságügyi szakértők hadakoznak egymással, ha többet is felkérnek.
2015. jan. 4. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

oké értelek persze, na csak megint azt mondom fő szempontként, hogy ez nem olyan egyszerű, hogy adott egy kezelés és akkor az a konkrét hely felállít egy diagnózist, mely mentén történik a kezelés, hanem sok esetben akár életre szóló kizáró tényezőt is jelent egy adott pszichiátriai diagnózis > következtetés: nagyon nem mindegy, hogy mégis mi az.

Így aztán bizony komoly viták merülhetnek fel, ha csak példaként mondok egy ilyet: egy szegedi pszichiátria szerint az illető depressziós, míg egy debreceni szerint bipoláris zavarban szenved, aztán egy pécsi szerint skizofrén, majd egy budapesti szerint az ég világon semmi baja.


Most akkor ha az elmeállapotról kell szakvélemény, mégis melyiket veszik figyelembe? Azt hogy skizofrén és örökre eltiltva mindentől avagy azt hogy kutya baja, és semmi akadálya semmilyen alkalmasságnak.

Ugye nem könnyű a helyzet?

Ezért bíztam benne, hogy létezik vmi jogszabályi kötöttség, hogy mégis mi mit ír felül, stb ...

2015. jan. 5. 10:00
 8/15 anonim ***** válasza:
Ezért mondom, hogy ha jogról van szó, megint más a tészta. Mondjuk erősen kétlem, hogy bármelyik pszichiátrián ennyire tévednének... egy bipolárist még nézhetnek unipolárisnak, de azért a depresszió tényére mindenhol rá fognak jönni.
2015. jan. 6. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

oké, ha a tiszta tudományterületről van szó, talán ez még el is fogadható, bár akkor is lehetnek igen ellentétes vélemények.

Na de amint érdekek (és ez aztán ezerféle lehet, nem is részletezem, a gyógyszercégektől kezdve az ilyen-olyan összeköttetésekig) mentén megy a diagnosztizálás, na ott már kezd érdekessé válni minden, és ekkor merül fel az én nagy kérdésem ....


Tulajdonképpen mi tekinthető ma Magyarországon a legmagasabb szintű pszichés alkalmasságnak, amit nem lehet megkérdőjelezni már vagy legalábbis hierarchiában első körben mindenképpen a többi vélemény felett áll?

2015. jan. 6. 11:05
 10/15 A kérdező kommentje:

de most nézem, ez a mondatrészed azért eléggé kiakasztó ... most nem?


"ha jogról van szó, megint más a tészta. "


mert ha jogról van só, akkor más lesz az illető megítélése és más diagnózisai lesznek?


Akkor azt kéne kérdeznem, hogy mi az, ami ma Magyarországon a legmagasabb pszichés alkalmasságot igényli, amin ha vki átmegy, akkor tuti nincs semmi gond?

2015. jan. 7. 12:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!