Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Félek a pszichiáteremtől, mit...

Félek a pszichiáteremtől, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Félek a pszichiáteremtől, amikor rá gondolok, meg ott vagyok, hogy most még nagyobb adag gyógyszereket akar írni, pedig csak tőle félek, máskor mástól nem. FÉlek a gyógyszereléstől, ezért gyógyszert ad, attól még jobban félek, még több gyógyszert ad. Csak vele kapcsolatban van bajom, mással nem. Az a baj, hogy ha így lát, akkor emeli az adagomat, pedig nem biztos hogy rosszul lennék ha nem hozzá járnék. Kicsit ilyen ördögi kör ez. Mit lehetne csinálni? A gyógyszer egyébként olanzapine (zprexa). A nő aállandóan mondja, súlyos az állapotom, a gyógyszert szedni kell., stb. Nem tudom, de lehet ebbe a félelembe benne van a pszichiátriától unblock egy félelem, meg attól hogy "mi lesz ha nem leszek jobban... előtte", plusz a gyógyszertől való félelem is.

2015. márc. 17. 12:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Váltsál orvost, menj el egy másikhoz és kérd ki az ő véleményét a betegségedről.
2015. márc. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Az elősző pszichiáteremhez mentem. Teljesen mást mondott. A diagnózis is más, más gyógyszereket adott volna, tőle nem féltem, de nem tudom h ő tudna-e hosszú távon segíteni, bár azt se tudom hogy ez a jelenlegi mennyit tudna. Kicsit össze vagyok zavarodva.
2015. márc. 17. 13:11
 3/12 anonim ***** válasza:

Mindenképp olyan szakembert keress, akiben megbízol, akitől nem félsz, akinek őszintén tudsz beszélni és nem a legrosszabb állapotot hozza ki belőled ha hozzá kell menned! Van olyan, hogy két ember nem passzol így össze és a mentális betegségeknél fontos, hogy orvos és beteg között működjön a kommunikáció. Szóval ha nála ilyen rossz, ne járj hozzá, akár jó szakember akár nem. Nem éri meg, nem érdemes.


A gyógyszerektől miért félsz? Gondolom már szeded őket, szóval ezért nem értem annyira... Nem használnak? Rosszabb tőlük? Te hogy érzed, vannak olyan rossz fizikai tüneteid, hogy szükséged van gyógyszerre?

Az hogy két orvos két különböző gyógyszerelést javasol, nem olyan meglepő. Elég nagy biznisze van a gyógyszeriparnak ebben az ágazatban és jönnek ki az újabb és újabb gyógyszerek, mindegyik egy kicsit más. Jellemzően minden orvosnál lesznek gyógyszerek, amiket rutinosabban ír fel, mint a többit. Ez a személyes véleménye illetve a páciensek általszerzett tapasztalatán alapulhat, vagy esetleg azon, ha "megvásárolták" a véleményét valamelyik gyógyszer gyártói.

Te hogy érzed, a jelenlegi gyógyszereid hatékonyak vagy sem? Mert ez a legfontosabb. Egyébként pszichoterápiára jársz?

2015. márc. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ez a jó kérdés: " Egyébként pszichoterápiára jársz?"
2015. márc. 17. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

A nő pszichiáter és terapeuta egy személyben. Ez kicsit olyan, mint az a bicska, minek 50 funkciója van, és akkora hogy nem fér el már sehol szinte. Ezzel azt akarom mondani hogy az hogy egy személyben pszichológus és terapeuta nem biztos hogy a legjobb, mert a pszichológus előtt az embernek meg kell tudnia nyílni, a pszichiáter előtt meg el kell fogadnia a gyógyszert (ha jár hozzá) és sokszor ez a két szerep nem mindenben összeegyeztethető szerintem.

Lehetséges lenne az a megoldás, hogy veszek gyógyszert mint a páciense, de máshoz járok pszichológushoz?

Hogy bízok-e benne? Nos nehéz megítélni 3 alkalom után, lehet ehhez is idő kell, sajnos pont a legrosszabb időszakomba kapott el (pánikrohamok, szorongás, félelmek) így nehéz megítélni, de most nem tudom elképzelni hogy alakulhatna ki egy ilyen krízisben a bizalom felé. Jó szakembernek tartom, de nem tudom hogy az elég-e ahhoz hogy terápiát csináljak vele? Az nem biztos hogy gond, hogy megmondja a szemembe ha valami nem tetszik neki (mint Csernus), ez sokszor hasznos lehet, de nem tudom hogy ez nem-e kelt olyan mértékű távolságot ami akadálya lehet egy terápiának.

2015. márc. 17. 16:33
 6/12 A kérdező kommentje:
3-as: De ha nem hozzá járok, akkor elutasítom azt amit mond, pedig az lehet hogy jó. Vagy te arról beszélsz, hogy szedhetem a szerét amit felír, csak a terápiát nem vele csinálom?
2015. márc. 17. 16:45
 7/12 anonim ***** válasza:

#3 vagyok

Tudom, hogy van ilyen, hogy pszichiáter, meg terapeuta is egyben, csak ezeket a dolgokat nem tisztáztad a kérdésedben, hogy most milyen módon jársz hozzá és mióta. Az én személyes véleményem, hogy én nem bírnék se pszichiáterhez (csak gyógyszerért) se pszichoterápiára úgy járni, hogy a másik személytől én félek és nem nyílok meg neki. Persze ha csak gyógyszerért jársz hozzá, akkor még egy fokkal normálisabb a helyzet, mert ott nem kezdtek annyira lelkizni de én akkor se tenném. Én külön járok két szakemberhez, ez nem az én választásom, így alakult, de mindkettőjük felé maximális bizalommal vagyok és igazából ilyen szempontból a pszichiáterem is lehetne a pszichoterapeutám, szerintem ez így van rendben. Miért rettegjek pont attól az orvostól, akihez havonta be kell néznem és azért mégiscsak belsőséges dolgokról beszélgetünk? Nekem a félelem nem fér össze egy ilyen funkciójú kapcsolattal. De ha csak gyógyszerért mész az még oké lehet, ha neked megfelel. Terápiára viszont sose járj olyanhoz, akinél már az elején arról az érzelmi szintről indultok, amit itt leírsz. Hogy nem mersz beszélni vele, hogy félsz tőle és nem mondod el őszintén a dolgokat. Ezt talán le lehet küzdeni, de nem éri meg. Rengeteg szakember van és nem mindig működik a pácienssel a kapcsolat, néha egyszerűen csak a két ember kicsit összeférhetetlen ebből a szempontból. Van ilyen. Amelyik szakember ezen besértődik, ott vele van a probléma. Ha pedig egyáltalán nem jársz tovább még gyógyszerért se ehhez az emberhez, azzal nem feltétlenül utasítod el az ő kezelési módját. Mert mint mondtam, van hogy nem jó a kémia köztetek. Amelyik szakember ezt nem tudja elfogadni, az nagyon gáz (én találkoztam ilyennel). Ha máshoz mész, azzal nem azt mondod, hogy ő rossz és béna és rosszul kezelt, hanem azt mondod, hogy neked nem segít annyira, mert emberileg nem tudsz neki megnyílni, nehéz őszintének lenni, inkább mész olyanhoz, akivel könnyebb. Ő neki kell neked segítenie és nem neked kell számára megfelelővé válnod.

2015. márc. 17. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Helló! Ne szedjél zyprexát/olanzapint mert az skizofréniára van elsősorban.Ha gyógyszert akarsz,akkor ajánlom a >velaxin< hatóanyagot,az jobb mint az SSRI típusú antidepresszánsok.
2015. márc. 17. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nem érted hogy fér meg a félelem egy ilyen kapcsolatban. Akkor biztos velem van a baj, de nekem nem megy. Félek tőle. Ez persze az alapproblémám is lehet, és lehet hogy mástól is félnék mivel pont hogy a félelem a problémám.

Itt nehéz szétválasztani hogy mi az ami félelem nélkül lenne és mennyire kavar bele a félelem a dolgokba. Nyilván az alapján kéne eldöntenem a dolgot, hogy ha nem félnék, mennyire lenne szimpi, vagy sem, de ez nem kivitelezhető, mert a félelmem is ott van. Nos tényleg nehéz a helyzetem, nem mondom, és kell pszichiáter meg bogyó is, csak azt nem tudom hogy a pszichoterápiás munka vele jól menne-e. Az nyilvánvaló hogy nem mondhatja meg nekem a nő, hogy kötelező hozzá járnom heti 2x, mert az szabadságjogokba ütközik. Persze lehet hogy azt gondolja, hogy nekem az lenne a legjobb. A szubjektív érzések betegen mások mint nem betegen. PL. betegen jól jönne ha le tudnék szállni a villamosról a pánikroham miatt, de egészségesen meg lehet hogy rossz lenne (mert elkések onnan ahová megyek).

2015. márc. 17. 17:23
 10/12 anonim ***** válasza:

még mindig #3-as

Tévedsz, én értem hogy hogyan fér meg egy ilyen kapcsolatban a félelem, sőt valamilyen szinten ismerem is hogy milyen az. De nem hiszem, hogy az egy maximálisan segítő kapcsolat, amiben ekkora félelem van, mint amiről te beszélsz. Ennél jobb is lehetne. És ez egyikőtök hibája sem, csak van ilyen. Szóval az egyetlen amit nem értek, hogy úgy állítod be, hogy rettegsz ettől az egésztől és nagyon rossz, de közben mégis makacsul ragaszkodsz hozzá. Miért ragaszkodsz valamihez, ami rossz? Értem, hogy nem teljesen az és hogy bízol a szaktudásában, de elég sok másik jó szaktudású pszichiáter létezik még akiktől talán kevésbé félnél. Nem az a kérdés, hogy félelem nélkül megfelel-e neked, hanem az, hogy ez a félelem ez a problémád része, tehát a mindennapokban is így félsz az emberektől, vagy csak vele kapcsolatban van így. Ha tőle félsz akkor nem értem miért ragaszkodsz hozzá. Talán mégse félsz annyira... talán valamiért elkezdtél kötődni. Ha így van, akkor az egy lépés a jobb kapcsolat irányába.

Én nem azt mondom hogy hagyd ott (bár így tűnhet) csak gondold át a helyzetet, azt hogy tényleg mit akarsz, hogyan a legjobb. Gondolom magánba jársz, tehát fizetsz neki. Ez azt jelenti, hogy minél tovább húzódik a gyógyulás, annál többe kerül ez majd neked. A terápia biztos hogy sikeresebb egy olyan szakembernél, akitől nem félsz, akivel őszinte vagy és maximálisan bízol benne, hogy bármit elmondhatsz, nem lesz baj. Mert ez a terápia lényege. Ha ez az alaphelyzet nincs meg, akkor küzdeni kell már a kialakulásáért is, ami rengeteg idő, energia és pénz. És talán sikerül, talán nem.

De mint kiderült még csak nem rég jársz hozzá, szóval tényleg gondold át min alapszik a félelemed és másik szakembertől ugyanígy félnél-e vagy sem. Érdemes esetleg még pár alkalomra elmenni, hogy biztosabban tudj dönteni. És kitartás, olyan nincs, hogy valaki gyógyíthatatlan, ha tényleg akarod helyre fogsz jönni és jönnek még könnyebb napok az életben. Szóval ne félj, hogy nem fognak tudni segíteni rajtad :) (és gondold át azt is, hogy velem szemben miért kezdted a szakemberedet ennyire védelmezni)

2015. márc. 17. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!