Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez a különbség a szociopata...

Ez a különbség a szociopata és a pszichopata között? (lent)

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy majdnem ugyanaz a kettő, de a pszichopátia inkább öröklődik, a szociopátia pedig külső hatások, például traumák következtében alakul ki az embereknél. A pszichopaták könnyebben be tudnak illeszkedni a társadalomba, és nagyon megnyerő személyiségek, általában a gyilkosságaikat is alaposan megtervezik, a szociopatáknak viszont nehezebben megy a beilleszkedés, és általában ösztönből, véletlenszerűen gyilkolnak. Ez tényleg így van, vagy rosszul tudom?

2015. nov. 22. 18:38
 1/5 anonim ***** válasza:
33%
Rosszul tudod.
2015. nov. 22. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
51%
Ezek eltérő személyiségek zavarai . A gyilkosságokat se minden esetben e két csoport követi el . Fanatizmus bárkit képes megváltoztatni . Leromlott állapotukban folyamatos stressz és ingerszegény hatások ( alkohol , kábszer ,trauma) miatt rögzül és viselkednek így . Jó Will Hunting találóan bemutatja mi a háttere és mi oldja fel .
2015. nov. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor valaki elmagyarázná, hogy pontosan mi a különbség a szociopata és a pszichopata között?
2015. nov. 22. 18:52
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy helyen nagyjából azt találtam, amit írtál:


A hétköznapi életben a pszichopata kifejezés mellett a szociopata megnevezés is igen gyakran előfordul. Egyes pszichiáterek szerint a két megnevezés közt nincs különbség, ugyanazt az embertípust jelölik, míg mások szerint ezek az antiszociális személyiségzavar két altípusát képviselik. A pszichopatának nevezett altípus örökli a betegséget, míg a szociopatákat a körülményeik, az elhanyagoló szülői magatartás, iskolai traumák, a szegénység vagy a rossz társaság viszi tévútra. Egy harmadik megközelítés szerint szociopata az a pszichopata, akinél a törvénnyel és a társadalmi szabályokkal való szembehelyezkedés dominál. (WEBBeteg - Dr. Veress Dóra)


[link]

-----------------.

Robert Hare, Kímélet nélkül c. könyvében pedig ezeket találtam:


„Néha azért használják a szociopátia kifejezést, mert kevésbé keverhető össze a pszichoticizmussal, avagy elmezavarral, mint a pszichopátia.”


„…egyes klinikusok és kutatók - csakúgy, mint a szociológusok és a kriminológusok többsége -, akik szerint a szindróma kialakulásában teljes egészében a társadalmi erők játszanak szerepet, a szociopátia kifejezést részesítik előnyben, míg azok - köztük e könyv szerzője -, akik úgy érzik, hogy pszichológiai, biológiai és genetikai tényez ők szintén hozzájárulnak a szindróma kifejlődéséhez, általában a pszichopata terminust használják. Ennek folytán ugyanazt az egyént az egyik szakértő szociopataként, egy másik pedig pszichopataként diagnosztizálhatja. Gondoljuk végig az alábbi beszélgetést, amely egy bűnelkövető (B) és az egyik hallgatóm (H) között hangzott el:


H: - Kapott valamilyen visszajelzést a börtön pszichiáterétől, aki megvizsgálta?


B: - Azt mondta... nem azt mondta, hogy szociopata vagyok ... hanem, hogy pszichopata. Komikus volt. Azt mondta, ne aggódjak miatta, mert egy ügyvéd vagy egy orvos is lehet pszichopata. Erre azt mondtam: aha, értem. Ha egy eltérített repülőn utazna, inkább mellettem ülne-e, vagy valami szociopata vagy neurotikus mellett, aki összeszarja magát, és mindnyájunkat megölet? Majdnem leesett a székről. Ha valaki diagnosztizálni akar, én inkább pszichopata lennék, mint szociopata.


H: - A kettő nem ugyan az?


B: - Nem. A szociopata azért nem fér a b őrébe, mert rosszul nevelték. Lehet, hogy baja van a társadalommal. Nekem nincs bajom a társadalommal. Bennem nincs ellenségesség. Egyszerűen ilyen vagyok. Aha, azt hiszem, inkább pszichopata lennék.”



„Az Amerikai Pszichiátriai Kollégium által közzétett Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - DSM-III, 1980), valamint annak javított kiadásában (DSM-III-R, 1987) leírt antiszociális személyiségzavar volt az a kifejezés, amelynek jelentése jobbára azonos kellett volna, hogy legyen a „pszichopata" vagy „szociopata" terminusokéval.2 Az antiszociális személyiségzavar diagnosztikai kritériumai elsősorban az antiszociális és bűnelkövető magatartásformák hosszú listáját tartalmazzák, Annak idején, amikor a felsorolás először megjelent, úgy vélték, egy átlagos klinikus nem képes megbízhatóan felmérni az olyan személyiségvonásokat, mint az empátia, az én-centrikusság, a bűntudat és így tovább. Ennek folytán a diagnózis arra alapult, amit a klinikusok feltehetőleg nehézség nélkül is képesek felmérni, nevezetesen az objektív, társadalmilag deviáns magatartásformákat. Ennek eredménye az elmúlt évtizedben a zűrzavar lett, mivel számos klinikus tévesen azt feltételezte, hogy az antiszociális személyiségzavar és a pszichopátia szinonim kifejezések. A DSM-III és a DSM-III-R csakúgy, mint a nemrég megjelent DSM-IV (1994) diagnosztikai kritériumai szerint az „antiszociális személyiségzavar" elsősorban bűnelkövető és antiszociális magatartásformák együttesére utal. Ugyanakkor a „pszichopátia" definíciója mind a személyiségvonások, mind a társadalmilag deviáns magatartásformák együttesét jelenti. A legtöbb bűnöző nem pszichopata, míg sokan azok közül, akik a törvény árnyékos oldalán ténykednek, és el kerülik a börtönt, valóban pszichopaták. Ön ne feledje ezt, ha az alkalom úgy hozza, hogy klinikussal vagy tanácsadóval kell konzultálnia egy pszichopatáról, aki része az életének. Győződjön meg róla, hogy az illető szakember tisztában van az antiszociális személyiségzavar és a pszichopátia közötti különbséggel.

2015. nov. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Jól tudod...de nem osztonbol gyilkolnak...csak hirtelen felindulásból vagy ilyesmiből...továbbá


A pszihopatábol TELJESEN HIÁNYZIK AZ EMPÁTIA,BŰNTUDAT,ÉRZELMI KÖTŐDÉS,


míg egy szociopata KÉPES ERZELMILEG KÖTŐDNI EGYES EMBEREKHEZ,EMPÁTIÁT IS EREZ VALAKI IRÁNT...


a pszihopata viszont jobban be tud illeszkedni a társadalomba,mert kiválóan színleli az érzelmeket,szimpatikusnak mutatja magát,manipulál,holott nem érez szeretetet senki iránt.

2019. ápr. 25. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!