Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszeres ellenőrzés ellen...

Kényszeres ellenőrzés ellen mit lehetne tenni?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Szóval három éve már szedtem gyógyszert fél évig, aztán abbahagytam. Pár hónapig utána nem volt gond, majd megint kezdődött. Most új melóhelyen vagyok, és kezd megint súlyosbodni, de nem akarok gyógyszert szedni. Nehezíti a helyzetet, hogy idegen országban vagyok, a nyelvtudásom még nem elég egy terápiához :(

Szóval, a problémám, hogy ha elmegyek itthonról, vagy hazajövök a munkahelyről, vagy 15-20 percig ellenőrzök. És ez van bennem: biztos lekapcsoltam? Egyszerűen már kezd bosszantani, és ritkán ugyan, de ott tudom hagyni hamarabb, mert tudatosítom magamban, hogy igen, lekapcsoltam. Kinrk hogy sokert ezen túllendülnie?

Ezért is gondolom, hogy nem feltétlen kellene még gyógyszer, vagy doki, mert valamikor tudom uralni. Három éve sokkal, de sokkal rosszabb volt.


2016. jún. 6. 08:53
 1/8 anonim ***** válasza:
menj el pszichiáterhez mert megint rosszabb lesz
2016. jún. 6. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A stressz mindig fokozza a kényszeres tüneteket. Gondolom feszültség most van bőven, más ország, új munkahely, bizonytalanság, hogy megfelelsz-e. Azt lenne jó tudni mi váltotta ki , mi az alapja. Esetleg csinálj egy listát arról,amit ellenőrizni szoktál és pipáld ki, amikor megnézted, tartsd magadnál és bármikor rá tudsz pillantani később is. Így lehet rövidebb lesz és nem tart 20 percig.
2016. jún. 6. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Szia kedves utolsó! Akkor kezdődött, amikot otthon egy kis boltban dolgoztam egyedül, és nekem kellett bezárni mindig. Innen indult ki az egész.
2016. jún. 6. 21:22
 4/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen lehet hogy ez volt az előhívója: nagy felelősség szakadt a nyakadba, jól illetve inkább hibátlanul akartad csinálni, megfelelni az elvárásoknak. De ez korábbi "sérülés". Nem tudom milyen volt otthon a szülői elvárás, amolyan jó gyereknek kellett-e lenned stb
2016. jún. 6. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Anyám szerette volna :) de az igaz, hogy nagyobb koromban sok mindent várt el, otthon a háztartással kapcsolatban.

Meg lehet, nem? Hogy az önbizalmam is közrejátszhat? Ami tulajdonképpen nincsen.

2016. jún. 7. 07:40
 6/8 anonim ***** válasza:
70%

Az ember az önbizalmának egy részét a szülőktől szerzi, mégpedig akkor, ha elismerik egész kicsi korától, hogy ő egy értékes ember, jól csinál dolgokat, azaz a szüleitől kap elismerést, dicséretet. Ha ez a visszajelzés elmarad akkor bizonytalanná válik illetve kétkedővé. Már gyermekkorban érzi az ember, hogy a szülei nem bíznak benne eléggé, nem tartják őt egyes cselekedetei miatt szerethetőnek. Az, hogy szeressenek minket az mindent felülír. Egy idő után pedig saját magában sem tud megbízni az ember,mivel a visszajelzések alapján ez a kép alakul ki. Lehet anyukádtól kaptál olyan visszajelzéseket, hogy Te semmit nem tudsz jól csinálni stb. Ez tulajdonképpen akkor azt jelentette, hogy nem az csináltad, amit ő elvárt tőled, ami elvileg róla szólt. De az ember saját magában ezt másképp fordítja le, leginkább úgy hogy az én hibám, engem nem lehet értékesnek elfogadni és ez szépen elültetődik benne. Később pedig visszaüt pl ilyen kényszeres cselekedetekben. A te procedúrád is arról szól, hogy mikor például elmész valahonnan nehogy valami miattad történjen, amit nem tudsz felügyelni vagy kijavítani, mert már nem vagy ott és mi lesz, ha miattad kigyullad, beázik és hasonlók. Egyébként biztos vagyok benne, hogy tudod hogy gondos ember vagy mégis bizonytalan vagy magadban, mert ezt valamikor elültették benned. Gondolom sokszor én idegennek érzed a gondolataidat, sőt lehet az a gondolat is jött már , hogy na én ebbe beleőrülök. Viszont, ha nem csinálod meg ezeket az ellenőrzéseket akkor meg nagy feszültség keletkezik benned és inkább megcsinálod mert akkor jobb. Hú, remélem nem nagy összevisszaság, amit írtam :)


A Popper Péternek van itt a youtube-on egy jó előadása a kényszeres cselekedetekről, mindjárt megkeresem. Ha lesz időd hallgasd végig. Egyébként szerintem a gyógyszer nem igazán oldja meg, lehet átmenetileg segít valamelyik szorongásoldó, de amint elhagyod ismét jelentkezik. Sajna ez a szokása .

2016. jún. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2016. jún. 7. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!

Értettem a levezetésedet, és szerintem ez igaz, így van. Én is kaptam ám kisebb koromban, hogy rakás szerencsétlenség vagyok meg olyenek... Pozitív meg semmi.

Szóval ezen kellene dolgozzak, hogy ezeket valahogy elrendezzem magamban. A nagyobb falat a hit létrehozása saját magamban. Megmézem a linket, amit küldtél.

Köszönöm :)

2016. jún. 8. 11:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!