Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alvászavaraim vannak, nehezen...

Alvászavaraim vannak, nehezen alszok el, szorongok. Frontint javasolt a pszichiáter, de nem mertem elkezdeni. Most már a háziorvos is erőlteti. Érdemes beszedni? Rendszeresen vagy időnként szedjem?

Figyelt kérdés

Ha egyszer elalszom, utána elég jól tudok aludni, viszont nagyon nehezen megy. Hiába vagyok akármilyen fáradt, hiába dolgozok, jövök-megyek egész nap, akkor is csak a testem fárad el, az agyam csak pörög. Ha depressziós vagyok, akkor a folyamatos szorongástól, félelemtől, kétségbeesett megoldáskereséstől nem tudok aludni, ha meg pörögtem előtte, jól éreztem magam a barátaimmal, zenét hallgattam, lányok társaságában voltam, akkor meg ez a felhangoltság nem szűnik, még órákkal utána is mint aki drogozik olyan vagyok. Aztán van amikor összeborul a dolog és a kellemes, felpörgött állapot hirtelen megszűnik (pl. mikor véget ér a buli) hirtelen depresszióba esem.

Van hogy alig merek megszólalni mások előtt, van amikor meg észre se veszem és pillanatok alatt összeismerkedek mindenkivel.

Frontint még sosem szedtem de kiváltottam és sokat gondolok rá hogy meg kéne próbálni.

Viszont két okból is félek tőle:

1. valeriánát, orbáncfüvet, meg ilyen enyhe gyógynövényes cuccokat próbáltam, de azoknak is brutál kiszámíthatatlan hatásai voltak nálam. (pánikroham, túlpörgés, depresszió fokozódása, hallucinációk, stb.)

2. A család mindkét ágán előfordult alkoholizmus, apám is sokat ivott, és a pszichológus szerint nekem is van függőségi hajlamom. Tudva a hátteret, cigizni el sem kezdtem, inni változóan szoktam, de mindig csak keveset, max egy sör vagy egy feles és részeg sem voltam még soha. Ha érzem hogy kezd hatni az ital, azonnal abbahagyom. Szórakozóhelyre ritkán járok, mert egy idő után rosszul leszek a villódzó fényektől. Szerencsejátékot ritkán játszom, de ebből sem volt még gond. Viszont a zene, a videojátékok, sorozatok, TV, írás, festés, csetelés, az nagyon el tud kapni, nehezen tudok velük leállni. Inkább az ilyen kevésbé káros dolgokra kattanok rá, de ezekre nagyon, és túl is pörgetnek olyan szinten, hogy álmomban is tovább folytatom ezeket. Zene nélkül szinte élni sem tudok, otthon, a kocsiban, a munkahelyen, mindenhol hallgatom, a fejemben is folyamatosan beugranak dallamok, szövegrészletek, teljes számok vagy részleteik, tök mindegy hogy tegnap hallgattam vagy 5 éve sem, váratlanul, mindentől függetlenül, kiszámíthatatlanul. Előfordul hogy csak úgy eszembe jutnak nem létező dallamok, amik csak úgy jönnek a semmiből, de sajnos semmilyen hangszeren nem sikerült megtanulnom játszani így nem tudom kijátszani őket. Alkohollal, droggal sosem volt gondom, de azért a Frontintól tartok, nehogy rászokjak.

0,25-öset írtak csak, azt mondták fél is elég, ha erősnek érzem. Mennyire lehet hozzászokni? Ha mondjuk esténként beveszek egy felet és egyre kevésbé hat, majd egy egészet, és amikor annak is kevés lesz a hatása és szép lassan csökkentem az adagot, visszaáll a tolerancia, vagy ha egyszer az egész is kevés volt, akkor a fél soha többet nem fog hatni? Hogy van ez? Egy barátom azt mondta hogy ő a Rivotrilhoz szokott hozzá és hiába állították le, csak ritkán szedi, most se nagyon hat neki még a 2 mg-os sem.

Okoznak-e maradandó károsodást az ilyen szerek? Lehet rendszertelenül szedni őket?


2016. aug. 26. 11:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Úristen!

Megőrülök mostmár az ilyen kérdésektől. Természetesen rád van bízva, hogy a kiváltott gyógyszert elkezded el szedni, mert felnőtt független ember vagy. Viszont ugyanezen oknál fogva két dologra képesnek kéne lenned:

1) Felelősen viselkedni, és nem abuzálni a gyógyszert amit felírtak, nem kísérletezni hogy háát most csak egy felet veszek be, mint valami c-vitaminból, meg csak időszakosan... az ilyen gyógyszereknek van egy beállási idejük. Orvos írja fel, természetesen konzultálni kell vele, ha tapasztalsz mellékhatást. Természetesen szólni kell neki, ha erősnek érzed, vagy épp nem hat.

2) Meg kéne tanulni kérdezni... nem hiszem, hogy sok orvos ül itt a gyk előtt és válaszolgat, úgyhogy egy egészségeddel kapcsolatos döntést talán nem valami anonim társaságra kéne bízni...

Kérdezd meg az orvost, a pszichológussal pedig oszd meg a félelmeidet, basszus erre van...Ha az én klienseim fordulnának a gyk-hoz mondjuk eléggé el lennék keseredve, hogy valahogy nem jött át a szerepköröm (én is segítő szakmabeli vagyok, és most is igyekezlek nagyon empatikusan lecseszni...), hogy ténylegesen bármi probléma, félelem stb esetén a szakembernek kell feltenni először ezeket a kérdéseket...

2016. aug. 26. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Elég furcsa, hogy a gyógynövényes készítményektől hallucináltál... A lényeg, hogy próbáld ki. A 0,25-ös frontin nem olyan vészes, szedd egy hétig rendszeresen, aztán meglátod, hogy hogyan érzed magad tőle. Ha nem jó, akkor abbahagyod. 1 hét alatt nem leszel gyógyszerfüggő.


Egyébként egyénfüggő, hogy hogy fog hatni. Ha elhiszed, hogy nem hat a fél, akkor nem is fog hatni... A legfontosabb, hogy a szorongást kell megszüntetni (vagy megtanulni kezelni), a frontin csak a tüneteidet enyhíti. Jársz pszichoterapeutához? Tanulsz autogén tréninget? Ha szimplán csak a kezedbe nyomtak egy frontint, azzal sz.rt sem érsz, önmagában terápia nélkül nem éri meg elkezdeni szedni.


A saját példám, hogy érettségi előtt 0,5-ös xanaxot szedtem fél évig, amivel később leálltam, majd egyetem alatt csak a vizsgák és prezentációk előtti este vettem be egy 0.25-öset és teljesen jól hatott, egyébként meg nem volt rá szükségem egyáltalán.

2016. aug. 26. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 soma9111 ***** válasza:
👋 Jobb lett azóta?
2022. febr. 19. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!