Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ismertek borderline betegeket?...

Ismertek borderline betegeket? Ha igen, hogyan próbáltatok segíteni nekik vagy mik a tapasztalataitok?

Figyelt kérdés
Légyszi vegyük figyelembe, hogy ez egy betegség.

2016. okt. 23. 16:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Nem ismerek.
2016. okt. 23. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
62%
Nekem egyszer volt dolgom egy borderline lánnyal, randiztunk 3x. Akartam neki segíteni, de megérezte a szándékot, amitől még vegyes érzései voltak, de mikor látta, hogy valószínűleg tényleg _tudnék_ is segíteni, akkor elmenekült olyan módon, hogy nagyon durván támadásba ment át. (Tipikus borderline "önvédelmi" reakció.)
2016. okt. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
68%

Nem, nem betegség, hanem személyiségzavar.

Én például szívesen megadom egy kiváló pszichológus elérhetőségét, de nem tekintem feladatomnak, hogy ennél többet tegyek az érdekükben. Egyrészt nem vagyok szakember, másrészt szeretném jól érezni magam az emberi kapcsolataimban, az pedig egy border mellett nehezen megy.

Mindenki önmagáért felel elsősorban!

2016. okt. 24. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim válasza:
93%

Betegség, különben nem tömnék őket gyógyszerrel. A személyiségzavarok is betegségek, attól még, hogy nem szervi.

Senki nem mondta, hogy kötelességet lenne, stb, a kérdező nem ezt kérdezte.

2016. okt. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%
Mi a rák az a bornerline?
2016. okt. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
60%
Utolsónak: A bornerline az egy új HBO-s sorozat. Nem igaz hogy még ezt se tudod!
2016. okt. 25. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
"Igen". De nem. Ez nem betegség, személyiségzavar. 2 embert is ismerek aki ilyen. Manipulativok, megmagyarázzák a dolgokat. Az egyik tudja kezelni valamelyest az állapotát a másik pedig úgy beszél róla mintha emiatt ő különc lenne es élvezi. Beleeli magát. Amit tudok mindkettorol h gyerekkorukban el voltak nyomva viszont okosak es megnyeroek voltak ami a mai napig érvényes (különben nem leetnenek manipulativak nyilván) hasonlítanak szemelyisegjegyekben de ennyi. Ez nem disorder mivel rengetegen vannak ilyenek. Az egyik a barátom. Es én nem vagyok narcisztikus :D viselkedj vele úgy mint egy emberrel es ne vedd fel a hangulatingadozasait. Ha manipulálni próbál döntsd el hogy hagyod neki vagy nem. Velem volt olyan h tisztán láttam h mit akar elérni de hagytam mert igazából átgondoltam h az nekem is úgy lesz a legjobb. De sokszor csinálja csak ismerd fel. De ez nem csak rajuk hanem mindenkire vonatkozik. Szeretet, megértés, törődés, játék, figyelem..olyan dolgokkal tudsz segíteni nekik mint mindenki mason.
2016. okt. 26. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Utolsonak:

"Ez nem disorder mivel rengetegen vannak ilyenek"


Mar hogyne lenne disorder, az angol megnevezes: BPD vagyis Borderline Personality Disorder!

2016. okt. 26. 14:53
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Én borderlineos vagyok.

Igen, manipulálok embereket, ha az érdekem úgy tartja. (A családomat, ismeröseimet és az orvosakt is.) Mivel én így viselkedem, honnan tudjam, hogy velem nem így tesznek?

Gyógyszerekkel meg csak azokat lehet tömni, akik engedik. Én is szedek bogyókat, de az orvosommal együtt álítottuk be. Így ameddig én azt nem mondom, hogy nekem ez jó, addig emeljük és csökkentjük. Ő csak felírja a gyógyszert, de az ember érzi, hogy mikor elég.

És a végén, amit nagyon utálok, az az, ha úgy kezelnek mint egy beteget és ha hülyének néznek.

2016. okt. 26. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
67%

A borderline személyiségzavaros emberek a pszichológusok számára is nagyon nehéz feladatok.

Erről viszont nem a wikipédiáról illetve "tudományos"-nak gúnyolt internetes oldalakról kéne informálódni, hanem hiteles szakkönyvekből, feljegyzésekből, gyakorlati jelentésekből.


A borderline személyiségzavar több szintre osztható. Alap esetben 3-ra (többre is, de ennyi az alap).

1. FBPD - Fine Borderline Personality Disorder

2. BPD - Borderline Personality Disorder

3. BBPD - Border-borderline Personality Disorder


A legtöbb ember akit borderline-osnak ismernek/ismertek a 2. szinten vannak. Az 2. és 3. szint nem változhat. Az 1. szint viszont igen.

Én az 1-es és 2-es típussal még nem találkoztam, csak a 3-assal (sajnos).


1. FBPD - Általános hangulatingadozási zavarok, esetleges öngyilkossági kényszerek, illetve ez az egyetlen változtatható. Ők egy nárcisztikus személyiségzavarú (túlzott gondoskodási kényszerű) személy hosszútávű társaságában 3. típusúba léphetnek át. Ők általában nem manipulatívak, ha öngyilkosságról van szó, azt csendben, szinte "észrevehetetlenül" teszik.


2. BPD - Ez az általános amivel a leggyakrabban találkoznak (mégsem ebből van a legtöbb), mert ők azok akik nyíltan vállalják fel néha. Kihasználják enyhébb manipulációkra azt, hogy mások tudják, hogy megölnék magukat, ha nem kapnák meg amit akarnak. Azonban őket hosszútávú ismertség után könnyebb kiismerni, mert stabilan meghatározható egy szint, ami alatti dolgok elvesztéséért/nem megkapásáért igazából nem követne el öngyilkosságot. Ez van akinél egy ember, van akinél valamilyen eredmény, van akinél viszont olyan alacsonyan van, hogy már egy nem megkapott ételért is megölné magát. Ezt hosszadalmas, nehéz, és veszélyes meghatározni, de ha megvan, akkor utána olyan, mintha nem is lenne probléma. Őket még rá lehet venni arra, hogy ne is akarja azt, ami ezen a határon felül van, így szinte teljes mértékben elkerülhető az öngyilkosság lehetősége.


3. BBPD - Ez a lehető legrosszabb, legveszélyesebb, legkomplikáltabb eset. Hiába találkoznak a legtöbben a 2. típussal, mégis ez, a 3. a leggyakoribb.

A BBPD-s személy hangulatingadozásai óriási kilengésűek lehetnek egy szempillantás alatt. Ők tudatosan használják manipulációra az öngyilkossági kényszert. Néha előjön "csak úgy" is, de legfőképpen egy adott esetben. A BBPD-s személynek van egy úgynevezett "Nap" az életében. Ez a Nap a BBPD megjelenésétől kezdve nem tud változni. A Nap a BBPD-s személy számára legközelebb álló, legelfogadóbb, legmegértőbb személy. A 3. típusba tartozóknál nincs olyan öngyilkossági határvonal, mint a 2. típusúaknál. Itt a Nap az egyetlen amit látni képesek. Egyszerre dühösek és félnek, ha azt érzik, hogy a Nap elhagyná őket. A félelem miatt, hogy elhagyja, önmagára lesz dühös, ezért próbálkozik öngyilkossággal, bár ha a Nap időben reagál, megakadályozhatja nagyon könnyedén. A 3. típusnak azonban van egy óriási hátulütője. Méghozzá hogy ez is két részre osztható.

3./1. - OBBPD - Opened Border-Borderline Personality Disorder

3./2. - CBBPD - Closed Border-Borderline Personality Disorder

A 3/1-nél az illető nyíltan mutatja, hogy ki az ő Napja. Ez a típus kevésbé veszélyes, mint a másik. Itt az OBBPD-s ember nyíltan, közvetlenül fenyegeti a Napot az öngyilkossággal.

A 3/2 viszont a lehető legveszélyesebb. Ő elzárja magában, hogy ki a napja. Általában valamilyen művészeti tevékenységben kifejezi, azonban próbálja titokban tartani. Ez azért problémás, mert ő a Napját úgy akarja magával tartani, hogy a Napja körül lévőket üldözi el. Emiatt azonban nagyon könnyen téveszthető össze egy a Nap felé irányuló kissebségi komplexussal, hiszen kívülről úgy tűnik, hogy szimplán meg akarja szerezni azokat a dolgokat, amik a Napjáé voltak. A CBBPD-s emberek leggyakoribb Napja az idősebb lánytestvér, vagy az anya. Ezek hiánya esetén a szűk családi körben legtöbbet vele lévő más személy. Ám ha van idősebb lánytestvér, akkor hiába van vele leginkább az anya, hiába törődik vele ő a legjobban, akkor is az anya helyett az idősebb lánytestvér lesz a Nap.


Nekem eddig csak a 3-as típussal volt dolgom, abból is többször a CBBPD-vel (3/2). Ha szeretnéd szívesen elmondom a tapasztalataimat, de mivel már nem napokta nem jött válasz, nem tudom, hogy olvasnád-e még, úgyhogy feleslegesen nem írok többet. :)

2016. okt. 31. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!