Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy pszichiátert lehet pszicho...

Egy pszichiátert lehet pszichológusként is igénybe venni?

Figyelt kérdés
Szóval sima beszélgetésre is alkalmas mint egy pszichológus?
2017. febr. 10. 15:08
 1/10 anonim ***** válasza:
73%

Huh, itt eléggé összekuszálódtak a fogalmak, de megpróbálom kibogozni.

Szerintem a szó, amit keresel, az a pszichoterapeuta.

Sem a pszichológus, sem a pszichiáter végzettséggel nem jár automatikusan az, hogy lehet vele beszélgetni... például egy munkahelyi pszichológusnak, trénernek abszolút nem ez a szakterülete. Ha azonban van pszichoterapeuta képesítése IS, akkor már folytathat "beszélgetős" terápiát. Ugyanígy a pszichiáter is. Önmagában ez egy orvosi végzettség: diagnosztizálhat, írhat fel gyógyszert, de pszichoterápiát akkor folytathat, ha van ilyen végzettsége IS.

Mind a pszichológusok, mind a pszichiáterek továbbképzésen szereznek erre jogosultságot. Ugyanakkor nekem az a tapasztalatom, hogy általánosságban azért a pszichológusok jobbak a terápiában... más a képzés felépítése, más megközelítésben dolgoznak. Nyilván lehetnek kivételek, de én ezt tapasztaltam és több ismerősöm is.

2017. febr. 10. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Természetesen bármelyik alkalmas a beszélgetésre, és nem kell hozzá pszichoterapeuta végzettség, a legtöbb szakembernek nincs ilyen papírja (kimondottan drága képzés) ha kijárják az egyetemet már fogadhatnak pácienseket, sőt egyetemistaként is, de ezt ilyenkor közölni kell, hogy nincs diplomájuk.
2017. febr. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

# 2: Én úgy tudom, hogy nem fogadhatnak pácienseket csak akkor, ha valamilyen szervezett keretek között praktizálnak. Saját magánpraxisuk például egészen biztosan nem lehet.

Egy apró megjegyzés: azért ha választani lehet egy képzett terapeuta, vagy egy BsC végzettségű, a szakmát éppen elkezdő, nulla gyakorlattal rendelkező segítő között, akkor azért a sorsomat nem biztos, hogy pont az utóbbi kezébe akarnám tenni... (mert egy terápia, ha jól csinálják, gyökeresen megváltoztatja az ember személyiségstruktúráját... egy amatőr pedig ne nagyon nyúlkáljon bele az ilyesmibe).

2017. febr. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
3 nem fog tudni senki belenyúlkálni a személyiség struktúrádba csak azért, mert van egy diplomája, pszichoterapeuta nagyon jó és áktalában nagyon drága is, de nemcsak ő praktizálhat, hanem mesterdiplomával bárki.
2017. febr. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ne vicceljél már... nagyon sok különböző terápiás módszer létezik, ezeket a mesterképzésben csak nagyon érintőlegesen tanítják, nem lehet benne érdemi gyakorlatot szerezni.

Ha én elmegyek egy terapeutához, akkor az egyik első kérdésem az, hogy konkrétan milyen terápiás módszerrel dolgozik.

Az meg hogy "drága" az relatív. A nőgyógyászom is drága, de tudom róla, hogy kiváló szakember, az életemet bíznám rá. Egyszer a szabija alatt kénytelen voltam elmenni egy másik nőgyógyászhoz, aki úgy akarta megállapítani, hogy van-e méhen kívüli terhességem, hogy azt mondta, vegyek terhességi tesztet! Ultrahangot nem csinált, mert nem volt meg hozzá a végzettsége, felszerelése.

Szóval én úgy vagyok vele, hogy a minőségért szívesen fizetek többet, olcsó húsnak híg a leve, stb.

De a terápia esetében még ez sem feltétlenül igaz: évekig jártam olyan terapeutához, akinek VAN terapeuta végzettsége, és egyáltalán nem volt drága, összehasonítva más terapeuták áraival. Emellett pedig kiváló szakember és ember is.

2017. febr. 10. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
5 nézd, én szakmabeli vagyok, csak szociális területen dolgozom, de mivel ugyanarra az egyetemre jártunk, ismerek sok kiváló szakembert, akinek nincs pszichoterapeuta végzettsége, lehet azonkívül sok más, de most nem fogom felsorolni, mondjuk ott van a kilinika szakpszich., az is egy 3 éves, kőkemény képzés, viszonylag jó neve van, nem szokták megkérdöjelezni, h miért csak a klinikait csinálta meg valaki, sőt a legtöbben azt sem csinálják meg, mert nem kötelező, a ba és ma képzéssel teljes értékű szakember az illető. És a legtöbb esetben nem is pszichoterapeuta vezetése kell, ami alkalmanként 20 ezer ft, az már nem a sima beszélgetős szint. Szerintem amúgy kicsit összekevered a dolgokat. Különböző képzések fent vannak az egyetemek honlapjain, ha érdekel.
2017. febr. 10. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

[link]


Így talán egyértelműbb.

2017. febr. 10. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
20 ezer? Csernus annyi, de gondolom inkább a hírneve miatt. Azért ennél jóval olcsóbban is lehet terapeutát találni. Amúgy van "kiskapu" - elvégezheti valaki úgy is a terapeuta képzést, hogy nincs még meg a klinikai szakpszichológus végzettsége, de önálló praxisa nem lehet, csak "felügyelet" alatt praktizálhat. De így legalább az adott terápiás módszerhez biztosan ért.
2017. febr. 10. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Első válaszolónál a pont. Pszichoterápiát csak pszichoterapeuta végezhet.


68%, az általad linkelt cikkből idézem:

"Miből lesz a cserebogár: a pszichoterapeuta?


Magyarországon pszichoterapeuta kizárólag csak az a szakorvos vagy klinikai pszichológus lehet, aki sikeresen letette a Pszichoterapeuta Szakvizsgát. Ez egy speciális, un. ráépített szakvizsga, melyet egy másik szakvizsga megléte esetén lehet megszerezni.

A pszichológus, az egyetem után évekig jár klinikai szakképzésre, szakmai gyakorlatot szerez, leteszi a klinikai szakvizsgát. Közben, vagy ezt követően képződik pszichoterápiából egy (vagy több) módszerből, az adott pszichoterápiás egyesületnél levizsgázik, majd ezt követően elvégzi a Pszichoterapeuta Képzést és csak ezután teheti le a Pszichoterapeuta Szakvizsgát, ennek függvényében használhatja a pszichoterapeuta címet.

Az orvosok esetében egy alapszakvizsga (pl. pszichiáter, belgyógyász stb.) megléte és ugyanezen képzések után lehet valaki pszichoterapeuta."


Beszélgetni természetesen lehet nem szakemberrel is, frissen végzett orvossal, pszichológussal, egyetemistával, sőt, a szomszéd nénivel is lehet, de ezt nem szabad pszichoterápiának nevezni.

2017. febr. 11. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

# 6: Szerintem benned keverednek a fogalmak, ha azt gondolod, hogy a pszichoterápia lényege a beszélgetés. Beszélgetni lehet egy baráttal, családtaggal, ismerőssel, sőt, még idegennel is - ingyen. Ez bizonyos mértékig segít, megkönnyebbülést hoz, de ahhoz, hogy valaki megküzdjön az elakadásaival, korlátozó hiedelmeivel, maga a beszélgetés édeskevés. A terápia nem, vagy nem CSAK a beszélgetéstől működik, hanem számtalan egyéb tényező játszik benne szerepet.


Ugyanakkor a végzettség önmagában kevés! A pszichológusképzés hangsúlyos eleme a saját élményű terápia, amikor is a pszichológus a saját bőrén tapasztalja meg mindazt, amit majd a páciensei is. Meggyőződésem, hogy a JÓ terapeuta a saját élményű terápiában szerzi meg tudása legjavát. Terápiázni lehet felszínesen, vagy mélyen bevonódva is: aki CSAK beszélgetni jár, abból egészen biztosan nem lesz jó terapeuta, mert csak ennyire képes a pácienseivel is. És akkor visszautalok a hozzászólásom első felére: ehhez nem kell pszichológus, tökéletesen megfelel egy barát is. (Csak csodát ne várjunk tőle...)

2017. febr. 12. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!