Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mitől lehet, hogy nem tudok...

Mitől lehet, hogy nem tudok felidézni arcokat?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy furán hangzik, de nem tudok felidézni magamban arcokat nagyon sokszor. Mármint még a hozzám közel álló emberek arcát se. Már kb. 1 éve észrevettem magamon, hogy nehezen megy, pl. a srácot aki tetszett amikor próbáltam felidézni az arcát nem ment. (pedig minden nap láttam a suliban meg beszéltünk is) Van, hogy édesanyám arcát nem tudom felidézni. Sokszor már erőlködök magamban de nem megy, és borzalmas érzés. Odáig mindig eljutok,hogy akit felszeretnék idézni azt magam előtt látom, az alakját, a ruhákat amibe lenni szokott, már a haja is megvan, de az arc nem jön elő. Sokszor érzem, hogy már majdnem megvan még egy kis erőlködés, de semmi...

Ez mitől lehet? Meg az is szokott lenni, hogy akarok mondani egy szót ami épp passzol a beszédhelyzetbe, de nem jut eszembe akármennyire erőlködök (mondjuk ez ritkább) De ez az arc felidézős nagyon rossz...tényleg van, hogy fél órán keresztül erőlködtem, hogy feltudjam idézni édesanyám arcát, akit 18 éve szinte minden nap látok..

18/L


2017. márc. 19. 20:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem vagy egyedül. Szerintem mi ilyenek vagyunk.
2017. márc. 19. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én még egy filmen szereplő szinészeket sem tudom megkülönböztetni. Nálam ez mind zavaros. És az arcokra sem tudok visszaemlékezni. De akit jól megismerek, azt viszont az életem végéig a memóriámban tartok.
2017. márc. 19. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 jeverezi ***** válasza:

prosopagnosia nevű zavar okozza és az agy egyik lebenyében van az eltérés!


[link]

2017. márc. 19. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 jeverezi ***** válasza:

Bemásomolom wiki-ről hátha nem tudsz angolul!



"Prozopagnózia, más néven arc vakság, [2] a kognitív zavar arc észlelés , ahol képes felismerni ismerős arcokat , beleértve a saját arcát (önismeret), károsodott, míg más szempontból vizuális feldolgozás (pl tárgy diszkrimináció) és szellemi működését (pl döntéshozatal) változatlan marad. A kifejezés eredetileg említett feltétel az akut agyi károsodást (szerzett prozopagnózia), de a veleszületett vagy fejlődési formája a betegség is fennáll, amelyek közül legfeljebb 2,5% -a él. [3] A konkrét agyi terület általában kapcsolódó prozopagnózia a fusiform gyrus , [4] , amely aktiválja kifejezetten válaszul arcok. A funkció a fusiform gyrus lehetővé teszi a legtöbb ember felismeri az arcokat részletesebben, mint ők hasonlóan összetett élettelen tárgyakat. Azoknak a prozopagnózia, az új módszer az arcok felismerése függ a kevésbé érzékeny objektum felismerő rendszer. A jobb agyfélteke fusiform gyrus gyakrabban vesz részt ismerős arc felismerés, mint a bal. Nem világos, hogy a fusiform gyrus csak specifikus elismerése az emberi arcok, vagy ha azt is részt vesz a magasan képzett vizuális ingerek.


Két fajta prozopagnózia: szerzett és veleszületett (fejlődési). Szerzett prozopagnózia eredményei atlasz-temporális lebeny károsodás és a leggyakrabban megtalálható a felnőttek. Ez tovább bontható apperceptive és asszociatív prozopagnózia. A veleszületett prozopagnózia, az egyén nem megfelelően alakul ki a képesség, hogy felismeri az arcokat. [5]


Bár már több kísérlet helyreállítás, nem terápiák bizonyították tartós valós javulást érjenek el a csoport prosopagnosics. Prosopagnosics gyakran megtanulják használni "apránként" vagy a "feature-by-funkció" elismerést stratégiákat. Ez magában foglalhatja a másodlagos nyomokat, mint a ruházat, járás, hajszín, bőrszín, testalkat, és a hang. Mivel az arc látszik működni, mint egy fontos azonosító vonás a memória , ez is nehéz az emberek ezzel a feltétellel, hogy nyomon követhesse információkat az emberek, és szocializálódnak általában másokkal. Prozopagnózia is társul más betegségek, amelyek kapcsolatban vannak a közelben agy területeken: bal hemianopsia (látásvesztés a bal oldalról a tér, összefüggő sérülés a jobb nyakszirti lebeny), achromatopsiát (a hiány színérzékelést gyakran társul egyoldalú vagy kétoldali elváltozás a temporooccipitalis csomópont) és topográfiai tájékozódási zavar (veszteség környezeti ismerete és használata nehézségekbe ütközik közelében található, összefüggő elváltozások a hátsó része a parahippocampális gyrus és elülső része a nyelvi gyrus a jobb félteke). [6] Ez a görög "prosopon" = "arc" és "agnózia" = "nem tudja". "

2017. márc. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszokat! Ez a prozopagnozia betegseg kizarva, en felismerem az arcokat azzal nincs gond, meg altalaba jo az arcmemoriam is. Azzal van a gond, hogy nemtudom felidezni oket magamban..
2017. márc. 19. 22:16
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem az emlékezeti rendszered azon része sérült, ami ezért felelős. Semmi mással nincs gondod, csak az arcokkal? Lehet, hogy ezt egy neurológussal ki kéne vizsgáltatnod.
2017. márc. 20. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!