Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez evészavar vagy nem?

Ez evészavar vagy nem?

Figyelt kérdés

Hello! Egy 13 éves lány vagyok és észrevettem egy pár dolgot. Ez nyár végén kezdodött, amikor úgy döntöttem, hogy "egészségesen" fogok étkezni. Szóval megpróbáltam gyümolcsöt enni, és a cukorokat kizárni az étrendembol. De ez a dolog addig fajult, hogy elkezdtem keveset enni, kalóriákat számoltam, száraz, repedezett volt a tarkóm, ujjaim. És folyamatosan minden nap sportoltam megállás nélkül. És amikor megettem egy normális adagú kaját, akkor buntudatom volt. Félek megenni egy szalncukrot vagy 1 db cukrot vagy bámrmilyen édességet. És utána néztem az anorexia tüneteinek és nálam ezek mind jelen vannak. Ez még mindig tart. És attól félek, ha ezt így folytatom, akkor tényleg anorexiás leszek. Nem tudok nyugton maradni, ha nem tudom hogy mennyi kcal-t ettem. De azt tudom hogy szinte mindig 1500 kcal-nál kevesebbet eszek. Sokszor irigykedem a barátaimra akik buntudat nélkül megesznek egy kakaóscsigát vagy édességet stb.. Szeretnék kigyógyúlnj, de pszichológushoz nem akarok menni..

Ez nagyon hosszúra sikeredett és szerintem eltértem a pontról.



2017. dec. 19. 17:23
 1/6 A kérdező kommentje:
+ nagyon is testképzavaros vagyok..
2017. dec. 19. 17:29
 2/6 anonim ***** válasza:
66%
Beteg vagy, igen.
2017. dec. 19. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
71%
Igen, pont ilyen problémával küzd egy közeli rokon kislány, 12 éves. Bizony, ehhez szakember kell, beszélj a szüleiddel, vagy iskolaorvossal, vagy valamelyik tanároddal a problémádról, mert az anorexia nagyon veszélyes! Ha nem kezdik el időben kezelni, visszafordíthatatlan egészségügyi problémákat okoz, sőt akár halálhoz is vezethet!!!
2017. dec. 19. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 jeverezi ***** válasza:
33%
Nem gondolnám hogy kevés 13 évesen naponta 15000 kalória mint ahogy azt sem hogy evészavarod lenne! Ez nem betegség csak ilyen tinédzser kori hóbort :)
2017. dec. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nem akarlak megijeszteni de ez már az anorexia kezdeti szakasza. Sajnos én is keresztül mentem ezeken a dolgokon, és minél tovább húzódik, annál nehezebb kigyógyulni belőle, és nagyobb a kockázata a maradandó egészségügyi problémáknak. Nehéz beismerni, hogy baj van, de minél előbb segítséget kérsz annál jobb, ne félj tőle. A napi 1500 kalória viszont igenis kevés egy 13 éves fejlődő (!) szervezet számára. Bármilyen kérdésed van írj nyugodtan, segítek!
2017. dec. 21. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Ez bizony evészavar, ez teljesen egyértelmű... Az írásod alapján orthorexiával vegyes anorexia jelleg, ami ráadásul edzésfüggőséggel társul. Nem "tényleg anorexiás leszel", hanem sajnos már pontosan azokat a viselkedéseket produkálod, ami a legfőbb ismérve a betegségnek. Sokszor azzal kezdődik, hogy csak egészségesebben akarsz enni, majd kezdesz edzeni, és mire észbe kapsz, már teljesen elveszítetted önmagadat, és kinyírtad az anyagcseréd.


Nem kell ahhoz feltétlenül pszichológushoz fordulnod, hogy kigyógyulj ebből az állapotból. Képes vagy Te magad talpra állni, hiszen ha ahhoz elég erős vagy, hogy fenntartsd ezt az állapotot, akkor gondolj bele, micsoda kitartásod van és mennyi erő rejlik benne! Csupán jó irányba kell használnod!


Mennyit kellene enned a gyógyuláshoz?

Bármennyit, amennyit csak kívánsz (kakaóscsiga pl.). Nincs olyan, hogy túl sok étel bármilyen evészavarból gyógyulásban. Egyszerűen csak enned kell, mindent, főleg azokat, amiktől félsz. Amit kívánsz. Bármikor, amikor úgy érzed, szükséged van rá. Márpedig szükséged van rá! És mielőtt a testedre hivatkoznál, mentálisan ugyanannyira szükséged van erre, mint fizikailag.


A minimum – amit a szakemberek átlagosan javasolnak az evészavar klinikákon – napi körülbelül 2500-3500 kalória, de ez egyénfüggő. Ezek az értékek akkor is reálisak és megfelelőek, ha a diétás időszak csak rövid ideig tartott, ha nem vontad meg magadtól “súlyosan” a táplálékot, ha nem vagy sovány, ha csak az egészséges mánia zavarta össze ennyire az éhségérzeted, és ha nem érzed komolynak a helyzeted. Van, akinek több kell ennél, főleg amikor ehhez már hozzászokik a szervezet. Ha híznod is kell az ideális testsúlytartományhoz, akkor bizony könnyen lehet, hogy még ez is édeskevés neked. Nekem az volt.


Ha éhes vagy, egyél, akár kétszer ennyit, és a legjobb, amit tehetsz, hogy egy időre a minimum felett tartod a beviteled, hogy felgyorsuljon az anyagcseréd, visszatérjen az éhségérzet, elengedd a korlátokat és helyrebillenjenek a dolgok! Hogy megadd magadnak azt, amire őszintén vágysz. Miért vonnád meg magadtól a plusz kalóriákat, ha egyszer így is energiahiánytól szenvedsz?


Fokozatosan 2-3 naponta emeld 200-300 kalóriával, amíg eléred a 2000-t onnan már ugorhatsz 3000-re. Hidd el, az anyagcseréd az első két hét után baromi hálás lesz érte, és felgyorsul, beindul az emésztésed, és elkezdi regenerálni a dolgokat, hogy egészségessé tegyen. :)


Emellett pedig mindenféle edzés és nem kívánt aktivitás megszüntetendő, mert a testednek pihenésre van szüksége. Hiába eszel több kalóriát, ha a testedet nem hagyod pihenni és reparálni a szöveteidet.

Ha elérted a 2500 kalóriát és már legalább egy hete tartod, elég szénhidrátot, zsiradékot és fehérjét eszel, és nem tapasztalsz különösebb problémát, onnantól minden rendben lesz. Merj segítséget kérni, ha bármilyen különös reakciót tapasztalsz és elbizonytalanodtál! A tested nem játék, és ha már eldöntötted, hogy meg fogsz gyógyulni, ne ezen múljon a teljes gyógyulásod.

A kalória csak egy szám, és nem a kalóriákat számolva fogsz meggyógyulni. Ha megoldható, hogy te semmilyen módon ne számolj, ne mérd a testsúlyod, mégis eleget egyél és megkapd, amire szükséged van, az a legideálisabb. Nem vagyunk egyformák, és igen, a kalóriaszámolást lehet pozitív irányba használni… de meggyőződésem, hogy egy idő után el kell engedned.

Mindegy, mennyi ételre vagy éhes, legyen ez akár fizikai vagy mentális éhség, enned kell, nincs más opció. Még fejlődésben van a szervezeted,és nagyon sok mindent kockára teszel azzal, ha most nem eszel eleget.

Persze fejben is meg kell változtatnod a gondolkodásodat, és a fekete-fehér hozzáállásodat az ételekhez. Nem lesz könnyű, de nagyon megéri. Sokkal több energiád lesz másokra, energikus leszel, végigalszod az éjszakákat, és ha az ideális súlyodnál vagy, gyakorlatilag annyit eszel, amennyire vágysz,és simán tartod a súlyodat. Ez így működik. Nem kell, hogy az életed csak az evésről és számokról szóljon! Nem kell, hogy így legyen. Képes vagy rá! xx

2018. febr. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!