Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezek a szokások mire utalnak?

Ezek a szokások mire utalnak?

Figyelt kérdés

Kiskorom óta rágom a körmöm, egyszerűen képtelen voltam leszokni róla, pedog próbálkoztunk sok dologgal. Volt olyan, hogy egy hónapig kibirtam (nyáron), de mikor újra kezdődött a suli, visszaestem. Ebből következik, hogy habár tv nézés közben, akaratlanul is rágom a körmeim, főleg akkor csinálom ezt, ha ideges vagyok valami miatt. Aztán pár éve (kb négy) elkezdtem a körmöm mellett lévő bőrt is rágni, de van hogy csak kaparászom, tépkedem a kiallo darabokat. Ezt szerintem azért kezdtem el, mert már nem volt körmöm amit raghattam volna. Persze állandóan véresre kaparom az ujjaimat, de annyira nem zavar, még élvezem is a pillanatnyi fájdalmat, pedig amúgy nem bírom a sérüléseket.

Néha van, hogy a hajamat tépkedem, vagy csak "húzogatom", hogy minél több hajszál kijojjon, ami már meggyengult.

És kb 1-2 éve kezdtem el csúnyán elvakarni a pattanásaimat az arcomon. Túl sokat nyomogatom, piszkálom őket, állandóan véresre kaparom a sebeket, amik persze mindig nagyobbak lesznek (jelenleg is van kettő az arcomon). Anyám állandóan lecsesz érte, amit megertek, de egyszerűen nem bírom megallni, sokszor észre se veszem hogy újból felszakitom az apró kis sebeket.(ezt nem az idegesség váltja ki belőlem, csak úgy csinálom mert jól esik) Úgy érzem erre is raszoktam, szinte függő lettem.

Apám is rágja a körmét, mégis közölte velem hogy pszichopata vagyok (pedig nem), mert csak ők olyan idegebetegek hogy ragjak a körmüket.

Nem tudom mit gondoljak ezekről, mások is csinálnak ilyeneket. Én megprobaltam leszokni ezekről, de semmi akaraterom nincs.

Van olyan ismerősötok aki ilyeneket csinál? Tényleg főleg lelki okai vannak ezeknek?

19/L



2018. jan. 2. 01:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Köröm meg a bőr az nálam is megvan, illetve én az ujjamat rágom konkrétan, mármint nem rendesen, csak önkéntelenül sokszor van a számban az ujjam. :) Nálam utóbbi talán a körömrágást váltja ki, arról felnőtt fejjel többé-kevésbé leszoktam. A tépkedésről nem.

Idegesség, de szimplán pótcselekvés is, ha nem figyelek oda, tv-zés, olvasás, akármi közben simán ösztönös a dolog.

Gyerekfejjel hajszáltépkedés megvolt, azt mostanra tudatosan hagytam abba, sajna magától is hullik eléggé. De ha meglátok egy kósza hajszálat, akkor azt muszáj pici golyóba gyürmölnöm. (Gyerekként ez odáig fajult, hogy sokszor ökölnyi hajgyürmőt őrizgettem...)


Én ezt a szüleim válására, az elfojtott stresszre vezetem vissza. Elég sok balhé volt otthon akkoriban, de valahogy pszichológusig soha nem jutottam, talán azért, mert az a fajta gyerek voltam, aki befelé vezeti le a feszültséget, szóval nem voltam agresszív meg semmi (max nebáncsvirág, de az meg nem olyan egyértelmű ok-okozat).


Pszichopata semmiképp sem vagy, de az igaz, hogy lelki okok állnak a háttérben. Amiket leírtál, azok mind kényszerbetegség kompulzív formái - de nagyon enyhék. Komoly problémát akkor jelent, ha "belebetegszel", ha nem csinálhatod. Azaz mondjuk, ha rád szólnak, hogy ne rágd a körmöd, akkor felstresszeled magad, ideges leszel, és MUSZÁJ megtenned csakazértis, különben kiborulsz.

Ha ez fennáll, akkor érdemes orvosi segítséget kérni, van terápiás megoldás: a szorongások feloldásával, leginkább.

Viszont a fent leírt enyhébb formája nagyon sok embernél megvan pótcselekvésként. Ha a mindennapi életvitelben nem gátol, akkor nem kell vele túl sokat foglalkoznod. Természetesen, ha téged zavar, akkor érdemes utánajárni. :)

2018. jan. 2. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Én is inkább befelé forduló típus vagyok. Mármint... Így neten, írásban nagyon könnyen megnyilok, akár vadidegeneknek is. A barátaim tudnak minden problémámrol, nem bírok semmit sem magamban tartani, különben megorulok. De úgy érzem eloben képtelen lennék ezekről beszélni, például egy pszichológussal (akihez évek óta jó lenne elmenni). Talán 1-2szer sikerült már, de akkor részeg voltam.


Hat igazából ezek nem tudnak gátolni a mindennapokban. :D De tény, hogy ha ramszolnak hogy ne ragjam a körmöm mert undorító, akkor nem tudom megallni hogy ne folytassam és utána csak azért is... Meg sokszor nem is gondolok rá, nem hiányzik, olyan mintha alig ragnam amúgy a körmöm. De van amikor ilyen pánikszeruen nekiesek a kezemnek és nem tudom abbahagyni, tövig, véresre rágom az összeset, utána meg szarul érzem magam, amiért képtelen voltam abbahagyni.

2018. jan. 2. 03:42
 3/5 anonim ***** válasza:
Arra nem gondoltál,hogy flashbackjeid vannak?
2018. jan. 2. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Hogy micsodáim? Ezt kifejtendéd?
2018. jan. 2. 04:08
 5/5 anonim ***** válasza:
A kényszerbetegségnek olvass utána, amit leírtál, azok arra tendálnak.
2018. jan. 3. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!