Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alexitímia - mit tudnék...

Alexitímia - mit tudnék tenni? Pszichológust ellenzi, szóval szakemberek tanácsai nagyon jól jönnének!

Figyelt kérdés

Kezdjük ott, hogy 16 évesről van szó.

Állítása szerint nem igazán vannak érzelmei. Empátiát nem szokott érezni -vagyis erre volt egy kivétel, amikor azt mondta, hogy de. Amikor egy barátjáról kiderült, hogy súlyos mentális beteg.

Jól meg tudja játszani az érzelmeket, maximum az a feltűnő, hogy nem tudja átérezni azt, ha például hiányzik nekem, nem tud rá megfelelően reagálni (vagyis legfeljebb azzal, hogy én is hiányzom neki), veszekedéskor mintha minden érzelme eltűnt volna, nem tud örülni nagyjából semminek (cuki állatok és a kaja kivételt képeznek, de az más...) és sokszor ismételte ugyanazokat a mondatokat az "érzelmei" kifejezésére. Visszagondolva, sosem engedte, hogy megismerjem teljesen, de talán mintha picit ezt akarta volna.

A probléma minden bizonnyal a családjából indul ki, habár egészen pici korában még nem ismertem őt, de a mostaniak alapján nem csoda, hogy olyan, amilyen.

Van egy nagyon erős függősége (nem szeretném kiírni ide pontosan, ha nem fontos) és sok-sok negatív gondolata. Azt mondta, hogy ebben az alexitímia-dologban szerinte is igazam lehet, és habár a pszichológust kézzel-lábbal ellenzi, azt mondta, szeretne változtatni (vagyis főleg a függőségen), én pedig minden lehetséges módon támogatni fogom őt ebben, erről őt is biztosítottam.

Szóval... Tudom, bonyolult, de legalább egy picit segíteni szeretnék neki, utána pedig remélhetőleg beismeri, hogy . Én ez a tipikus nagyon érzelmes és empatikus személy vagyok, szóval hátha esetleg ez jó hatással lenne rá... Állítólag az én vidámságom őt is egy picit feldobja, habár nem tudom, ezt pontosan hogy kellene értelmeznem, mármint, hogy ő ezt hogyan éli meg lelkiekben.

Szóval, minden segítség jól jönne: hogyan működnek a hozzá hasonló emberek, hogyan tudnék én segíteni neki (azt már haladásnak tekinthetem szerintem, hogy néha legalább a negatív érzelmeiről beszél nekem, habár lehet, hogy ez nem nagy dolog), vagy bármi egyéb.

Sajnos hajlamos egyszerűen kizárni az embereket az életéből, nem tudom, hogy ezt velem is képes lenne-e megtenni, szóval nem akarok semmit erőltetni nála, mert semmiképp sem akarom elveszíteni őt.



2018. jún. 9. 16:24
 1/9 A kérdező kommentje:
*remélhetőleg beismeri, hogy érzelmekkel szebb az élet
2018. jún. 9. 16:31
 2/9 A kérdező kommentje:
Segítsetek, kérlek...:((
2018. jún. 9. 18:26
 3/9 anonim ***** válasza:

Olyan pszichológust keressél, aki KIP (Katathim Imaginatív Pszichoterápia) módszerrel kezel, ezzel lehet megkerülni a tudat - tudattalan kapcsolatot, így reményt adhat az érzelmek valós megismerésére. Megmutathatja, hogy milyen kezelés hozhat eredményeket.

Kérdezhetsz.

2018. jún. 9. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ott kezdődik a probléma, hogy ilyenekről hallani sem akar.
2018. jún. 9. 19:05
 5/9 anonim ***** válasza:

16 évesen még kiskorú, és ha a szülő úgy látja, nem sok választása van a gyermeknek.


Egyébként miért ellenzi a pszichológust, terápiát?

2018. jún. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Kis István Balázs ***** válasza:
75%
Szerintem itt vagy antiszociális magatartás zavarról van szó vagy kóros nárcizmusról. Azért ellenzi a pszichológust mert nem szeretné leleplezni magát.
2018. jún. 9. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Jóideig azt mondta, hogy pszichopata, de rengeteg dolog nem illett rá. Elkezdtem keresgélni, kutatni a neten, hogy akkor mi lehet vele és ezt találtam. Ami durva, hogy szerinte is igazam lehet ebben, pedig eddig szinte bármit vetettem fel, hogy "talán ez vagy ez lehet veled", azt mondta, nem jól gondolom.

+1 kérdés, mert ezt még mindig nem értem: akkor vannak érzelmeik, csak még ők sem ismerik fel őket/nem veszik észre, vagy egyáltalán nincsenek? Konkrétan a kérdés az, hogy néha láthattam boldogságot/szeretetet az arcán, amikor ránéztem (tehát például miután rengeteget nevettünk valamin és, azt hiszem, tényleg ő is oldódott egy picit), vagy ezt csak bemeséltem magamnak/megjátszotta? végülis az a lényeg, hogy vannak érzelmeik, csak ezeket nem ismerik fel, hanem maximum külső jelek alapján lehet látni, nem?

Bocsánat a sok buta kérdésért, neten átolvastam rengeteg erről szóló cikket és végül már minden összekeveredett a fejemben. Fájdalmas így látni őt, ha nem sikerül legalább picit segítenem neki, vagy rávenni a pszichológusra (amit mellesleg szerintem a szülei nem támogatnának, valószínűleg neki is ez a baja vele), én is szét fogok hullani. :/

2018. jún. 10. 09:32
 8/9 anonim ***** válasza:
Túl három ilyen kapcsolaton, én azt mondom neked, jobb, ha "elveszíted" magad mellől.
2018. jún. 10. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Kis István Balázs ***** válasza:
Szerintem az érzelmeit valóban megjátszotta.
2018. jún. 10. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!