Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tegyek? Hogyan győzzem le...

Mit tegyek? Hogyan győzzem le a szociális fóbiámat? 17/f

Figyelt kérdés

Bár,hivatalosan diagnosztizálva,szinte biztos vagyok,hogy sz.f-m vagy ehhez hasonló problémám van.

Röviden:

-nem tudok se osztálytársakkal,se tanárokkal beszélni

-max ilyen egy szavas Igen/Nem válaszokat adok

-nagyon feszült vagyok,ha osztály előtt kell beszélni(felelés,kiselőadás stb),általában előtte 2-3 napig is ezen szorongok

-nem szeretek csoportmunkában részt venni

-nem szeretek bemutatkozni

-szorongok órákon is,hogy ne szólítsanak fel

-ha felszólítanak gyakran rontok,a teljesítményemhez képest rosszabb módon szerepelek

Ezek nem 1-2 éve,hanem sztem,már általános iskola óta fennálló dolgok.Eddig is nagyon zavart,irigyeltem a többieket,hogy milyen könnyen beilleszkedtek az osztályba(általános és most középsuli is).

Szeretnék megváltozni,de nem megy :(

Eddig voltak(kb 2-3 héttel ezelőttig)volt 2 "jó"barátom,akikkel még úgy-ahogy elbeszélgettem,de most már ők is elfordultak tőlem a "furcsaságom"(zárkozottság)miatt..pedig már évek óta ismertük egymást(ezért nem értem,hogy miért csak most lett problémjuk ezzel)..



2019. jan. 6. 00:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Ehhez pszichológus kell, aki önbizalmat önt beléd. Valószínűleg a szüleidtől nem kaptál elég dicséretet, elismerést. Első körben keresd meg az iskolapszichológust, aki tovább tud irányítani. Ha nincs, akkor van pedagógiai szakszolgálat a lakóhelyeden. De a szüleidnek is tudniuk kell, ha pszichológushoz akarsz hosszabb ideig járni.

Ettől függetlenül mindig vegyél magadon erőt és igenis szólalj meg társas helyzetben, az se baj, ha csak két szót szólsz. Minden ilyen megszólalás erősít abban, hogy nem történik semmi negatív, nem néznek hülyének a mondanivalód miatt. A többiek semmivel nem tehetségesebbek nálad.

2019. jan. 6. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:

Pszichológusra lenne szükséged. Próbálj meg felkeresni az iskolapszichológust a problémáddal vagy beszélj a szüleiddel, hogy szeretnél elmenni egyhez, mert képtelen vagy túllendülni ezen a problémán.


Egy szakember nagyon sokat tud segíteni már pár alkalom alatt is. Akárhogy is teszel, remélem sikerrel jársz és sikerül legyőzni a fóbiádat. :))

2019. jan. 6. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Én is ilyen vagyok, szóval teljesen átérzem a helyzeted. Talán pszichológus segíthet. Az utóbbi időben én is egyre többet gondolkodom rajta, hogy érdemes lenne felkeresni egyet.
2019. jan. 6. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szia!


17 éves vagyok, és nekem is volt /van hasonló. (social anxiety.)

Ha felszólított egy tanár, megdermettem, mint egy őz, akit megvilágít az autó - nem szóltam, nem mozdultam, konkrétan úgy tettem, mintha szobor lennék. Vagy meghaltam volna. Vagy mintha nem hallottam volna. Vagy mintha ott se lennék... Ha egy tanár hozzám beszélt, sose néztem rá, sőt, volt, hogy eltakartam az arcom, mert úgy éreztem ha én nem látom, ő se lát engem. Idegennyelv órán engem soha senki nem hallott beszélni. (pedig az az egyik kedvencem.)

Ha valamire tudtam a választ órán, akkor sem jelentkeztem, vagy mondtam be, csak kipirult az arcom, és úgy éreztem lázas vagyok, aztán nem mertem bemondani és ettől csalódott lettem, meg tiszta depi. (:

De nem mertem magamnak a boltban húst kérni a pultnál, popcornt venni a moziban, újságot kérni az újságosnál, egyedül buszozni, az osztályban bárkihez szólni, nem hogy programot csinálni anélkül, hogy ne érezzem úgy, hogy mindenki utál.

Ha előadást kellett tartanom, nem hogy szorongtam - ment a hasam mint állat (🤣), szabályosan pánikoltam. Haza kellett jönnöm, annyira taccsra vágott az ideg. Úgyhogy nem tartottam előadást körülbelül soha. A verseket privátban mondtam el, a prezentációkat szintén, vagy sehogy, vagy csapatban, amiben én meg csináltam a prezentációt, a párom pedig kiegészítette és elmondta.


Végül kézremegéssel kerültem (háziorvos-neurologus-) pszichológushoz, és igen. Baromi sokat segített. Ezeknek a dolgoknak a nagy része már nem okoz problémát. Bár még most sem tartok prezentációkat. (és azt igazából nem is tervezek. c: csak az érettségit éljem túl...)


Szóval ajánlom, hogy keress meg egyet, és beszélgess vele. Hajrá!

2019. jan. 6. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
4-es, és kiderült, hogy mi okozta? Megállja a helyét az a feltételezésem, hogy az otthonról kapott elismerés hiánya?
2019. jan. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nekem is van. Nem szeretem masokra aggatni a felelosseget, de ezertt hatarozottan a csaladi hatter felel szerintem. Egy egeszseges kornyezetben felnovo gyereknek nem kell ilyen problemakkal megkuzdeni.
2019. jan. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Hasty ***** válasza:
Nem feltétlenül jelent bajt amit érzel. Egyszerűen csak introvertalt vagy. Nézz utánna mi is ez. :) Én is introvertalt vagyok. Számos helyen hátrányt jelent de meg lehet tanulni vele együtt élni, és az ilyen cselekvesek rutinná válnak. A lényeg akármennyire is szorongsz menj be az oradra és add le az amyagot amit le kell, ha menekülsz később rosszabb lesz. Azonnal keress meg egy házi orvost és kérj tőle vérvétel t, ha nem találnak semmit úgyis tovább küldenek az arra illetékes orvosnak.
2019. jan. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Hasty ***** válasza:
Orvoshoz+
2019. jan. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ne hallgass az olyan kommentekre hogy "így vagy jó" stb meg introvertáltság (lehet hogy az vagy) de ezek a tünetek amiket leírtál gátolnak az életben.

Tudom mert nekem is ez van/volt.

Csak én annak idején nem mertem beszélni róla senkinek így nem kértem segítséget.

Beszélj a szüleiddel iskolai orvossal vagy akivel szeretnél róla és kérd segítséget szakembertől.

Szépen helyre lehet jönni csak az eleje nehéz :)

Sok sikert!

2019. jan. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!