Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan jöhetnék rá, hogy...

Hogyan jöhetnék rá, hogy borderline személyiségzavarom van-e?

Figyelt kérdés
Egyik nap valaki itt, Gyakorin mondta nekem, hogy szerinte borderline személyiségzavarom van. Valamit hallottam már erről ezelőtt is, ezért azt mondtam, hogy ez hülyeség, biztos, hogy nincs ilyenem. A bűnügyi dokumentumfilmekből, amiket nézek, azt láttam, hogy nagyon sok bűnöző szenved ebben, tehát olyan, mintha szinte az össze borderline-os bűnöző lenne. Én pedig mélyen elítélem az ilyen embereket, tehát biztos, hogy nincs hozzá semmi közöm. Mégis eléggé foglalkoztatott ez a dolog az utóbbi pár napban, és utánaolvastam, és vannak tünetei, amik igazak rám. Honnan tudhatnám meg, hogy most akkor mi van?

2019. febr. 21. 00:57
 1/6 anonim ***** válasza:
Menj el pszichológushoz, és ha az vagy, akkor tovább küld egy pszichiáterhez. De Édesanyám is borderlineos, elmondhatod, miért tartod magad annak, vagy miért nem.
2019. febr. 21. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hát, ezeket a tüneteket vettem alapul, bemásolom, zárójelben lesz a saját megjegyzésem:

- Kétségbeesett erőfeszítést tesznek a valós vagy képzelt elhagyatás elkerüléséért. (Ez igaz, volt már, hogy egész fura dolgokkal próbáltam megtartani valakit, akit szeretek)

- Interperszonális kapcsolataik instabilak és intenzívek, az idealizálás és a lebecsülés szélsőséges váltakozása jellemző rájuk. (Intenzívnek nem mondanám, de az összes többi igaz)

- Identitászavaruk van, tehát kifejezetten és tartósan instabil az önképük vagy az önértékelésük. (Igaz, egy nagy senkinek tartom magam, semmi önbizalmam nincs, ezt mások is szokták mondani)

- Impulzívak, és legalább két potenciálisan önkárosító vagy önveszélyeztető cselekedetet követtek el az alábbi területeken: költekezés, szex, szerabúzus, gondtalan autóvezetés vagy falás. (Nem tudom, hogy az, amit én csinálok, az még normális-e, vagy már ide tartozik, de ha igen, akkor falás és költekezés)

- Jellemző rájuk az ismétlődő szuicid viselkedés, továbbá erre utaló gesztusok, fenyegetés vagy önsértő viselkedés érzékelhető. (Ohh, na ez nagyon igaz. Többször is próbáltam már öngyilkos lenni, illetve minden pillanatban ezzel "poénkodok" önirónikusan)

- A jelentős hangulatváltozások miatt érzelmileg instabilak, ami könnyű ingerelhetőségben vagy szorongásban egyaránt megnyilvánulhat. (Úristen, na ze a másik, ami nagyon igaz. Nagyon érzelmes vagyok, mindent a szívemre veszek, és azt is rengetegszer megkaptam már másoktól, hogy túlérzelmes vagyok. Én eddig betudtam annak, hogy rák vagyok, illetve a depressziónak, mert az vagyok. És ha megbántnak, van, amikor elsírom magam, van, amikor elkezdek hisztizni, és kiabálni a másik személlyel.

- Mindez rendszerint néhány órán át tart, és csak ritkán áll fenn néhány napnál tovább. (Ha itt a hangulatingadozásra gondol, akkor az is megvan. Bár van, amikor több, mint pár napig tart.)

- Krónikus ürességérzés jellemző rájuk. (Ezt is a depresszió tüneteként kezeltem eddig. Szerintem mostanában nem nagyon volt ilyen, de 1-2-3 hónappal ezelőtt rendszeresen úgy éreztem, hogy nem érzek semmit. Csak vagyok, de minek. De még az se.)

- Nem megfelelő a haragkezelésük, illetve a harag kontrollálása nehézségekbe ütközik. Ez gyakori dühkitörésekben, állandó haragban, ismétlődő verekedésben egyaránt megnyilvánulhat. (Verekedni nem szoktam, továbbra sem vagyok rossz ember, meg idegenekkel se szoktam kiabálni, de ha valami ismerős felba..sz, vele igen)

- Átmeneti, stresszhez kapcsolódó paranoid gondolatok vagy súlyos disszociatív tünetek jelentkeznek náluk. (Hát, bevallom, ez fogalmam sincs, hogy mit jelent)


Elégé megijedtem, amikor ezeket elolvastam, és rájöttem, hogy az összes igaz rám. Meg amit nem említenek a felsorolásban, de szerintem említésre méltó, hogy nagyon ellentmondásosak a gondolataim, érzéseim. Erre már régen rájöttem, csak nem tudtam hova rakni. Pl az, hogy egy senkinek tartom magam, és még a kutyának se kellek, de ha mondjuk esetleg lenne kapcsolatom, akkor ki lennék békülve azzal a gondolattal, hogy megcsalnak, mert egyáltalán örüljek, ha hozzámszólnak. Viszont egyszerre érzem azt is, hogy nem vagyok hajlandó a továbbiakban megalázni magam valaki miatt, és egy fiú után se fogok futni, egyik se ér ennyit. Illetve én vagyok az egyetlen a munkahelyemen, aki kiáll magáért, ha ba...szogatják.

Ami miatt nem gondolom, hogy borderline-os lennék, az az, amit fentebb írtam, hogy az ilyenekből lesznek a gyilkosok, meg a bűnözők, és én az ilyeneket nagyon elítélem, és egy időben bűnügyi dolgozó szerettem volna lenni.

2019. febr. 21. 06:58
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem vagy az, kulonben nem lett volna tuelmed mindezt ide masolni es kiertekelni magad.
2019. febr. 21. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Menj föl a bura.hu oldalra. Ott találsz borderline tesztet. Töltsd ki, kiderül.
2019. febr. 21. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kitoltottem. A maximalis 60 pontbol 52-m lett... Es ha jol emlekszem, 24-tol vagy az.
2019. febr. 21. 11:43
 6/6 anonim ***** válasza:

A leírásod alapján csak bemeséled magadnak és már annyira belelovalltad magad ebbe, hogy mindenben cselekedetedben keresed, hogy mit lehetne még beleilleszteni ebbe a betegségbe. A teszted is azért lett pozitív, mert direkt arra koncentráltál, mert már magad is elhiszed ezt az egészet és folyamatosan magyarázod bele a viselkedésedbe.

Ha úgy érzed, hogy valami gond van veled, ami akadályt jelent a hétköznapokban, akkor menj el a pszichiátriára, semmibe nem kerül, semeddig nem tart. Ő pedig diagnosztizálni tudja, hogy baj van e, és ha igen, akkor segíteni is tud.

2019. febr. 24. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!