Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Jöhet ennyire hirtelen a klimax?

Jöhet ennyire hirtelen a klimax?

Figyelt kérdés

48 éves vagyok. Júniusban védekezés egyeztetése céljából voltam nőgyógyásznál. A korom alapján rávágta, hogy nincs már rá szükségem, de az ultrahang alapján módosította a véleményét, azt mondta, abszolút termékeny vagyok és várhatóan még évekig az is maradok. Akkor egy fertőzés miatt elhalasztódott a spirál felhelyezése. Miután a fertőzést kikezelték, egy másik nőgyógyász vizsgált meg, a ciklusom közepén jártam éppen, látott érett tüszőt, felépülő nyálkahártyát és megbeszéltük, hogy a következő menstruációm után rögtön fel is teszi a spirált. De azóta nem jött meg...

Korábban teljesen rendszeres ciklusaim voltak, 25-26 naposak, néha-néha egy 20 naposnál rövidebb, de ez már vagy húsz éve előfordul évente egyszer-kétszer. A nőgyógyász szerint ez normális, belefér, ilyenkor nincs peteérés. Az előző ciklusom is ilyen volt, mindössze 18 napos. Most viszont már közel 40 napnál járok. Soha életemben nem késett vagy maradt ki menstruációm (a terhességeket leszámítva). Teljesen összeomlottam, mert hónapok óta azt hallgatom az orvosoktól, hogy még évekig nem kell számítanom menopauzára, semmilyen egyéb tünetem nincs. Van pár kisebb miómám, de ezek is már megvannak évek óta, nem igényelnek kezelést, nem nőnek és nem voltak hatással a ciklusomra sem. Tény, hogy egy nagyon stresszes időszakban vagyok, de volt már ilyen is életemben és olyankor általában inkább hamarabb megjött, nem késett a menstruációm. Egy rakás terhességi tesztet is csináltam (két naponta) és mind negatív.

Értetlenül állok afelett, hogy pár hete még egy tökéletesen működő méhet, petefészket mutatott az ultrahang, aztán egyik pillanatról a másikra nem jön meg... Elbizonytalanodtam a spirállal kapcsolatban is, hogy most akkor egyáltalán kell-e.

Jöhet ennyire váratlanul a klimax, vagy csak a stressz miatt lehet?



2023. okt. 3. 09:19
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
32%

Persze johet, az orvosok se tudjak sokszor nem is erdeklik oket h mikor lepsz oregasszony korba mert nem elet/halal kerdese

Udv itt Magdi neni a spiralozasd hagyd a termekenyekre

2023. okt. 3. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Jöhet, igen.

De ha ennyire nincs önreflexiód, érzelmi tartalékod, és kiborulsz egy olyan miatt, ami az élet velejárója, inkább egy terapeutát keress, aki beránt a valóságba.

2023. okt. 3. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

1: Igen, úri hobbiból terveztem százezret költeni spirálra... Még véletlenül sem azért, mert minden elvégzett ultrahangon érett tüszőket láttak...

2: A halál is az élet velejárója, mégis meg szokta viselni a hozzátartozókat. Hidd el, fel voltam készülve arra, hogy előbb-utóbb eljön ez is. Csak amikor HÁROM különböző nőgyógyász mondja azt, hogy ez még évek múlva fog bekövetkezni, akkor hadd érjen már váratlanul a dolog... Az első két éve volt, ő konkrét évet mondott, hogy meddig leszek még termékeny. Furcsálltam, de tényleg így volt. Amikor idén elmentem egy másikhoz (a régi már nem praktizált ott, ahol voltam), akkor ő is simán rávágta látatlanul, hogy a korom alapján már nem kell védekezés. Aztán az ultrahang alapján módosította. Egy másik nőgyógyász szintén azt mondta, hogy igen, termékeny vagyok és még évekig az leszek. Ez pár hete volt. Nem magamtól gondoltam, hanem orvosi vélemények alapján. Egy amúgy is stresszes, érzelmileg megterhelő időszakban pedig igenis sz@rul érint a dolog. Ha neked ennyire nincs empátiád, akkor neked sem ártana egy terapeuta, aki segít elsajátítani ezt a képességet, mert hidd el, az emberek többségének pont azért van szüksége terápiára, mert ilyen érzéketlen ítélkezők veszik körül. Tudom, mert jártam terápiára és tudod, a terapeuták szerint teljesen normális az, ha az ember rosszul érzi magát a veszteségei miatt.

2023. okt. 3. 09:58
 4/19 anonim ***** válasza:
36%
Nemtudom miert erint ez rosszul, a termeszet felrakta neked a spiralt ingyen
2023. okt. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
4: És tudod ezt garantálni? Hogy akkor innentől kezdve nyugodtan lehet védekezés nélkül szexelni és nem fogok teherbe esni 48 évesen, 10-12 érő tüszővel a petefészkeimben?
2023. okt. 3. 10:06
 6/19 qborka ***** válasza:

Nekem éppen 4 hónapos a spiálom,44 eves vagyok,soha nem voltam terhes. Vérzés zavaromra kaptam,eddig elégedett vagyok


Sajnos,a hormonok bármikor megkattanhatnak.


Az én spirálom 59.000 huf volt májusban és ingyen tette fel a Dokim állami kórházban. Egy barátnőmnek 25.000 huf volt a felhelyezés budapesti magán eüben. Ez a 100 ezer kicsit sok. 🙂

2023. okt. 3. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Nőgyógyász vagyok, ultrahangozni is tudok, de egy UH vizsgálatból biztos nem mondom meg, hogy valakinek hány év van még a menopausáig, ez egy bullshit.


Egyébként mindig is 25-26 napos ciklusaid voltak? Mert jellemző, hogy a menopausa közeledtével előbb rövidülnek a ciklusok, utána hosszabbodnak majd marad el a vérzés.


Viszont ha 100 ezres tételről beszélsz, akkor gondolom hormonos spirált javasoltak.

Szerintem függetlenül attól, hogy valójában mekkora esély van már a terhességre (48 évesen teljesen szabályos ciklusokkal egy év alatt 10% körül), a hormonos spirál kifejezetten hasznos a változókor környékén. Ilyenkor a leggyakoribbak a vérzészavarok, nyálkahártya megvastagodás, polypok, rosszindulatú daganatok, melyek ellen nagyon jól véd a spirál.


Szóval pont ezt az átmeneti szar időszakot lehet vele nagyon jól kibekkelni.

2023. okt. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó vagyok. Egyébként 45-50 ezer körül van egy spirál, szakrendelőben meg felteszik ingyen. Felesleges ehhez 100 ezret költeni.
2023. okt. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem 3x elment magánnőgyógyászhoz (mint írta) úgy gyorsan összejön a 100fölötti összeg. tapasztalatom szerint, ha magánba megyek, akkor jobban hajlamosak elhinni az "elme bajomat" ezesetbe sztem a posztolónak az volt, hogy "ugye még sokáig leszek termékeny?"és ha így mész oda, akkor már csak azért is, hogy megnyugodjon, azt mondták persze, de tudták h hiába van még petesejt, az nem mindig életképes/fog beérni mert kiszárad a pinád
2023. okt. 3. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a releváns választ. Igen, a spontán ciklusom (amikor nem védekeztem hormonálisan, mert akkor ugye nyilván az állította be 28 naposra) mindig is 25-26 napos volt. Ilyen ciklusok mellett tudtam teherbe is esni. Kb. 30 éves korom óta vannak évente egyszer 20 naposnál rövidebb ciklusaim, ilyen már a gyerekvállalás előtt is volt, ezt biztosan tudom.

És igen, Mirena spirált javasoltak, pontosan amiatt, hogy a menopauza környékén rendbeteszi a dolgokat, karbantartja a miómát (ami amúgy évek óta megvan és nem nőtt). 40 évesen a ciklusom 5. napján, egy petevezetékkel teherbe estem, annak sem volt túl sok esélye, ezért a 10% pont elég, hogy védekezéssel foglalkozzak. (A terhesség nem maradt meg egy fatális fertőzés miatt, ami már a 12. heti genetikai uh-n derült ki.)

Ami engem kiakaszt, az az, hogy EBBEN a jelenlegi ciklusban voltam nőgyógyásznál és érett tüszőt, felépülő nyálkahártyát látott. Pontosan ott tartottam, ahol tartanom kellett. Az mennyire lehetséges, hogy a ciklus első fele még normálisan zajlik le, aztán a közepén kavar be valami?


9: Szövegértést javasolnám... az első vizsgálat 2 éve volt. Rákszűrés miatt, illetve volt egy fertőzésem. A második a spirál egyeztetése miatt volt és AKKOR találtak egy fertőzést, amit ki kellett kezelni. Harmadszor azért mentem, hogy ellenőrizzék, sikerült-e kikezelni a fertőzést, fel lehet-e tenni a spirált. Nem volt kérdés, hogy termékeny leszek-e, a kérdés az volt, hogy az VAGYOK-e, és az voltam minden egyes vizsgálatnál. Tisztában vagyok vele, hogy nem minden tüsző érik be, de akkor, mikor nézték, már beért. És nem értem, hogy a peteérésnek mégis mi köze lenne a hüvelyszárazsághoz (amim egyébként nincs) a te rosszindulatodon kívül?

2023. okt. 3. 19:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!