Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Jöhet ennyire hirtelen a klimax?

Jöhet ennyire hirtelen a klimax?

Figyelt kérdés

48 éves vagyok. Júniusban védekezés egyeztetése céljából voltam nőgyógyásznál. A korom alapján rávágta, hogy nincs már rá szükségem, de az ultrahang alapján módosította a véleményét, azt mondta, abszolút termékeny vagyok és várhatóan még évekig az is maradok. Akkor egy fertőzés miatt elhalasztódott a spirál felhelyezése. Miután a fertőzést kikezelték, egy másik nőgyógyász vizsgált meg, a ciklusom közepén jártam éppen, látott érett tüszőt, felépülő nyálkahártyát és megbeszéltük, hogy a következő menstruációm után rögtön fel is teszi a spirált. De azóta nem jött meg...

Korábban teljesen rendszeres ciklusaim voltak, 25-26 naposak, néha-néha egy 20 naposnál rövidebb, de ez már vagy húsz éve előfordul évente egyszer-kétszer. A nőgyógyász szerint ez normális, belefér, ilyenkor nincs peteérés. Az előző ciklusom is ilyen volt, mindössze 18 napos. Most viszont már közel 40 napnál járok. Soha életemben nem késett vagy maradt ki menstruációm (a terhességeket leszámítva). Teljesen összeomlottam, mert hónapok óta azt hallgatom az orvosoktól, hogy még évekig nem kell számítanom menopauzára, semmilyen egyéb tünetem nincs. Van pár kisebb miómám, de ezek is már megvannak évek óta, nem igényelnek kezelést, nem nőnek és nem voltak hatással a ciklusomra sem. Tény, hogy egy nagyon stresszes időszakban vagyok, de volt már ilyen is életemben és olyankor általában inkább hamarabb megjött, nem késett a menstruációm. Egy rakás terhességi tesztet is csináltam (két naponta) és mind negatív.

Értetlenül állok afelett, hogy pár hete még egy tökéletesen működő méhet, petefészket mutatott az ultrahang, aztán egyik pillanatról a másikra nem jön meg... Elbizonytalanodtam a spirállal kapcsolatban is, hogy most akkor egyáltalán kell-e.

Jöhet ennyire váratlanul a klimax, vagy csak a stressz miatt lehet?



2023. okt. 3. 09:19
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Hát miután képes volt a doki egy UH alapján azt mondani, hogy x évig termékeny leszel, azt is megkérdőjelezem, hogy mennyire látott érett tüszőt:D Mégis mikor volt pontosan a vizsgálat? Mit ír pontosan az UH lelet?
2023. okt. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Hajaj. 10-12 érő tüsző egy ciklus alatt? Akkor azért nem tudom milyen dokiknàl jártál, de ha ezt mind normálisnak találta, akkor az gáz. Amúgy a változó kor közeledtének egyik tipikus jele, ha 28 napnál rövidebb ciklusaid vannak (pl 25 vagy annál kevesebb nap). Mondjuk én a sok tüsző miatt jobban aggódnék (PCOS akár), meg a miómàk miatt is, mert mind a két probléma alapból zárja ki nagy eséllyel a teherbe esést, bár Szerintem nálad eljött a klimax ideje.
2023. okt. 3. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

11: Két különböző doki, két év különbséggel.

12: Nem 10-12 érett, hanem sok kis tüsző, amiből egy érett. MINDIG így van, amióta ultrahangra járok, kb. tizenéves korom óta. És a ciklusom is MINDIG ilyen hosszúságú volt. Pontosan tudom, mert 15-20 évvel ezelőtt voltam többször tudatos családtervezésben, 24 és 26 nap közötti ciklusaim voltak, 12. napi ovulációval. Háromszor estem így teherbe, illetve egyszer tervezetlenül, az egészen biztosan a ciklusom 5. napján volt. Ha a 25-26 napos ciklus a változókor jele, akkor én 28 éves korom óta változókorban vagyok és kész csoda, hogy szültem.

A miómákat ellenőrzik, három orvos mondta egymástól függetlenül, hogy nem kell miattuk aggódni, csak évente egyszer ránézni. Nem vagyok totál idióta, ismerem a szervezetem működését és tudom, hogy kicsi a teherbeesés esélye, de mivel már estem úgy teherbe, hogy alig volt esélye, ezért gondoltam, hogy felelősségteljesen védekezem. Voltam már nőgyógyászaton együtt olyan nővel, aki azért volt abortuszon, mert "azt hitte", hogy ő már a kora miatt nem eshet teherbe, aztán mégis... Meg olyanról is tudok, aki már egy éve nem menstruált, aztán gyereket szült (spontán esett teherbe). Szóval ez nem olyan dolog, hogy 48 éves vagyok, akkor tuti nem, tekintve, hogy az előző ciklusomig teljesen pontos volt a menstruációm és a jelenlegi ciklusom közepén is még egy normál ciklust láttak uh-n.

2023. okt. 3. 23:19
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Hát akkor most kezdődtek el a jelek arra vonatkozóan, hogy közeleg a "banyakór". Egy orvos sem jós, hogy megmondja fixre, hány éves korodik vagy termékeny. Még egy hormonpanel vizsgálat sem mutatnà tutira. De nyilván védekezz, nehogy megint "véletlen" ess teherbe, mert az senkinek sem jó .

12-es voltam.

2023. okt. 4. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
Ő amúgy igen, jöhet így a klimax. Anyukámnak 41 évesen jött és 5 évig tartott.
2023. okt. 4. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Maga a klimax pár évtől 10-15 évig is eltarthat egy nő életében. Én 46 évesen valószínűleg már évek óta benne vagyok. Nem csinálok ügyet belőle, időnként elmegyek orvoshoz, de lehetőleg nem akarok olyan erőszakos módszereket igénybe venni, mint a hormonkezelés és a spirál. A klimax nem betegség. Félni se kell tőle. Az élet rendje. Sok nő még szereti is, ha átesik rajta, mert utána nem lehet teherbe esni és nyugodtabban lehet hancúrozni. Természetesen, ha kórosan zajlik és sok a panasz, vagy veszélyes betegségek ütik fel a fejüket, akkor ajánlott gyógyszereket szedni.

Nem tudom, hogy ma mi van, de azt látom, hogy a nőgyógyászok erőltetik a nőkre a spirált vagy a fogamzásgátló tablettákat. Pedig egy bizonyos kor felett lehetséges, hogy előnyösebb a petevezeték elkötése, vagy a vazektómia a férfi partner részéről. Egyszeri műtéti kockázat, utána nem terheli a szervezetet hormonokkal. A spirál elég kockázatos jószág, pl. olyan mellékhatásai lehetnek, mint elmozdulás, fájdalom, gyulladás, perforáció, méhen kívüli terhesség. Ráadásul jó drága is, mint feljebb olvasom. Nem lehetséges, hogy sok orvos azért preferálja ezt vagy a hormontablettákat, mert üzleti érdekeket szolgál? Nem vagyok orvosellenes, több orvos családtagom is volt (nem élnek már), köztük nőgyógyász is (kár, hogy már meghalt, mert kikérdezném ezekről a dolgokról).

Ki tud nekem Budapesten vagy a környékén olyan nőgyógyászt ajánlani, aki nem erőlteti a hormonkezeléseket, vagy a spirált, valamint nem nézi a beteget hülyének, lehet vele úgy konzultálni, hogy tiszteletben tartja az önrendelkezési jogomat?

2023. nov. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 qborka ***** válasza:
100%

Kérlek szépen saját tapasztalatom a következő: Budapesten I. és XII kerületben 4- ből 3 SZTK-s nődoki ki akarta venni erős menzesz,miómák miatt a méhemet, mivel nem akarok gyereket és így csak kivéreztet. 43 évesen még ragaszkodnék azért az összes gyári alkatrészemhez.


Csak egy javasolt volna hormonterápiát. Azt végül nem tudtam megbeszélni vele, hogy spirál vagy tabletta,mert következő kontrollomon már nem dolgozott ott.



Szerintem a petevezeték elkötése csak a teherbeesés ellen véd,a változókori problémák ellen nem. Nem vagyok otthon a témában, elnézést,ha butaságot írok.

2023. nov. 21. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

17-es, valóban a petevezeték elkötése nem óv meg sok esetleges problémától.

Érdekes, én felvetettem egy magánorvosnak mint opciót, hogy vegye ki a méhemet, de ő ezt nem akarta. Én se ugranék bele egy ilyen műtétbe csak úgy, de tájékoztatást kértem.

Úgy látszik, ahány orvos, annyiféle.

2023. nov. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Nekem egy gyulladás miatt az egyik petevezetékem már kivették. Azért ez egy komoly műtét, eléggé megviselte a szervezetem. A spirál felhelyezése kb. fél perc volt és ez kezeli a miómáimat és a változókor esetleges negatív hatásait is.
2023. nov. 21. 15:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!