Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Hogyan kell szedni ezt a...

Hogyan kell szedni ezt a fajta fogamzásgátlót? (Zoely)

Figyelt kérdés
A nőgyógyász nem volt beszédes kedvében (rohadjon meg érte) és annyit mondott, hogy ha megjön szedjem 21 napig, azután 7 napig ne, aztán megint 21 napig igen és 7 napig ne. A betegtájékoztatóban viszont azt van a levél egész tartalmát be kell szedni, és utána egyből szedni a következő levelet. Na már most a levélben összesen 28 tabletta van, ebből 4 placebo, tehát nincs hatása, a másik 24 viszont rendes fogamzásgátló. Szed valaki ilyet? Most a nőgyógyász mondott hülyeséget, vagy én értettem félre valamit?

2016. jan. 19. 15:16
1 2
 11/20 anonim válasza:

Én külföldön élek, itt alap dolog fogamzásgátló szedése előtt a Leiden mutáció tesztelése, mint ahogy előttem írta valaki.

Otthon meg el akarják dönetni abból, hogy szedhetsz-e fogamzásgátlót, hogy kitöltetnek veled egy tesztet? Lol. Hát nem csodálom, hogy már amerikai újságokban is azt írják, a magyar egészségügy az összeomlás szélén van.

Jó dolog a fogamzásgátló tabletta, de csak körültekintően alkalmazva! Semmiféleképpen hasraütésszerűen meg mindenféle vizsgálat nélkül.. Tesztet töltögetnek ki? Na menjenek már a fenébe! Kíváncsi vagyok a saját lányának is ez alapján írja-e fel a tablettát. De lefogadom, hogy nem.

2016. jan. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"#7, Leiden mutáció tesztről hallottál már?"


Igen. Ezt a vizsgálatot csak akkor végzik el, ha fennáll a trombózishajlam lehetősége és a kérdezővel kitöltetett kérdőív pontosan ezt a témakört feszegeti.

2016. jan. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim válasza:

A trombózishajlam lehetőségét nem lehet eldönteni annyiból, hogy anyukámnak volt-e vagy a nagynénémnek, basszus. :))) Az én 25 éves barátnőm úgy kapott agyvérzést a fogamzásgátlótól, hogy a családjában soha senki nem volt trombózisos. Így aztán nem is ment el kivizsglásra, mert minek? Nem veszélyeztetett..


Illetve én meg úgy szedek már lassan 10 éve tablettát, hogy sem anyukám, sem a nővérem nem szedhet, illetve apai ágon a nagypapámnak és a nagybátyámnak is volt trombózisa. Tehát a teszt alapján én eléggé veszélyeztetett lennék és simán nem írtak volna fel nekem tablettát.

Nem kell ilyenekkel szarakodni, mert nem tictacot szedünk. Egy 10 perces vizsgálatról van szó, emberek! Ha az orvos nem ajánlja fel, el lehet menni privátban megcsináltatni.

Akinek meg ennyit nem ér meg az egészsége, az vállalja a következményeket.

2016. jan. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
A legtöbb országban nem végeznek semmilyen vizsgálatot a fogamzásgátló felírása előtt.
2016. jan. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Siralmas, hogy magánba kell mennem azért, hogy foglalkozzanak is velem :(
2016. jan. 19. 15:52
 16/20 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, én még nem hallottam ilyet, hogy egy kérdőív kitöltése elég ahhoz, hogy valakinek felírjanak gyógyszert. Nekem is, anyukámnak is, a három nővéremnek is és kivétel nélkül az összes barátnőmnek is javasolták, hogy menjünk el erre a vizsgálatra, mert addig a doki is csak sötétben tapozatógik és egyáltalán nem biztos, hogy jó az a gyógyszer, vagy hogy szedhetünk-e egyáltalán hormontartalmú fogamzásgátlót.

Szerintem nem véletlenül vannaki itt a gyiken is naponta olyan kérdések, hogy nem jó a fogamzásgátló, nem érzem magam jól tőle stb.. Mert csak hasraütésszerűen kapnak egy tablettát..

2016. jan. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Kérdező, hát igen. :( Pedig évi több, mint 80 ezret fizetünk be a TBre, ennyi pénzért már úgy gondolom elvárható lenne, hogy rendesen foglalkozzanak velünk.
2016. jan. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
57%

Kérdező, nem kell feltétlen privátban. A háziorvostól kérhetsz beutalót haematológiára, ahol elvégzik TB alapon is ezt a tesztet. Ez lényegében egy vérvétel, csak nem azkat nézik, mint a sima labornál, hanem speciális dolgokat, meg több vért vesznek le.

Nem muszáj fizetned érte, jár neked ez is amennyiben rendesen fizeted a TBt:)

2016. jan. 19. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
90%

Azért látom van itt gond a fejekben rendesen.


1. A nőgyógyász SEMMILYEN vizsgálattal nem tudja megállapítani azt, hogy egy adott nőnek melyik tabletta fog beválni. Hormonális "alkat" alapján lehet tippelgetni (pl. ösztrogén-túlsúlyos nőknek gesztagén túlsúlyos tabi adása javasolt), de az sem garancia semmire. A hormonális alkatot pedig nem hormonvizsgálattal néznek, csupán egyszerűen ki kell kérdezni a nőt a ciklusáról (hossza, vérzés hossza, erőssége), ciklus alatti panaszokról stb.

Ezek alapján felír egyet az orvos, és ha nem válik be, akkor vált, ennyi.


2. Magyarországon nem kötelező fogamzásgátló felírása előtt vérvételt csinálni. Egyébként egy rutin laborból csak annyit lehet megítélni, hogy rendesen működik-e az illető mája és veséje, ugyanis ha nem, akkor nem javasolt semmilyen hormonális fogamzásgátló szedése.


3. Lehet, hogy sokak számára meglepő, de bizony annak megítélésében, hogy az adott nőnek javasolt-e a tabletta vagy sem, pont a részletes anamnézisfelvétel nyújtja a legtöbb segítséget. A páciensnél és a családban előforduló betegségek, szedett gyógyszerek, dohányzás stb. az, ami igazán fontos, ennek megítélésére pedig tökéletesen alkalmas egy kitöltős teszt. Pont ugyanolyan az is, mintha az orvos kérdezné ki egyesével, csak így gyorsabban halad a dolog, ami a mai világban azért valljuk be, nem hátrány.


4. Magyarországon nem kötelező fogamzásgátló felírása előtt annak megállapítása, hogy az illetőnek van-e Leiden mutációja vagy sem. Nyilván ha az anamnézis alapján felmerül, akkor azért el szokták végezni a vizsgálatot, de minden egyes nőnél rutinszerűen nem. Ennek egyszerű oka van: nem éri meg. A magyar eü nem áll éppen fényesen, és feltehetőleg nagyobb a költsége annak, hogy mindenkit leszűrjenek, mint annak, hogy azt a néhány tabi miatt kialakult trombózist kezeljék. Hogy ez mennyire jó vagy nem jó, azt mindenki ítélje meg maga, de jelenleg ez van és kész. Lehet tüntetni, hogy több pénzt szánjon a kedves kormányunk az eü-re.


5. A Leiden mutáció sem az egyetlen olyan genetikai mutáció, ami hajlamosít a trombózisra, csupán a leggyakoribb. De mellett még ezer másik mutáció is fokozott hajlammal jár. Mindre leszűrni meg aztán kész vagyon lenne. Példának okáért volt egy ismerősöm, aki tüdőembóliát kapott fogamzásgátló szedése mellett, majd az eset után kiderült, hogy protrombin mutációja volt. Őt aztán szűrhették volna Leiden-re, semmire se mentek volna vele.

De ennek ellenére természetesen egyáltalán nem haszontalan vizsgálat, érdemes megcsináltatni, ha az embernek van rá módja.


A kérdésre válaszolva:

Mivel a legtöbb gyógyszer 21+7 kiszerelésű, így nyilván az orvos szimplán rutinból ezt mondta. Elég kevés olyan van forgalomban, aminek más az adagolása, azonban az orvos pechjére a Zoely spec. pont ilyen.

Természetesen úgy kell szedni, ahogy a tájékoztató írja. Mind a 28 szemet beszedni (először a 24 aktív tablettát, majd a 4 placebót), ezt követően szünet NÉLKÜL a következő levelet. A placebókat nyilván ki is lehet hagyni, és helyette szünetet tartani 4 napig. De a placebó tabiknak pont az a lényege, hogy ne essen ki az ember a ritmusból.


Szóval annak ellenére, hogy az orvos (feltehetőleg véletlenül, és nem azért, mert egy kókler) rosszul mondta, nem gondolnám, hogy rögtön le kell szarozni. Sokkal több értelme van egy megfelelő kérdésekkel összerakott kérdőív kitöltésének, mint egy teljesen sima rutin vérképnek.

2016. jan. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek!
2016. jan. 19. 17:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!