Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Ha nem említeni az orvos,...

Ha nem említeni az orvos, hogyan lehetne neki szólni?

Figyelt kérdés

Ha első fogamzásgátló felírása előtt nem említené a vérvételt a nőgyógyász orvos, akkor hogyan lehetne udvariasan mondani neki mégis, hogy ne gondoljon okoskokónak?

Úgy tudom a vérvétel azéft is fontos ebben az esetben hogy elkerülhető legyen a trombózis.



2018. jan. 29. 19:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
81%

Ha fel sem merül benne,akkor nem a legjobb orvosnál kopogtatsz.

Érdemes egy jól felszerelt magánrendelőbe menni, ott nemhogy kihagyja, hanem helyben meg is csinálják neked a vérvételt!

Sztk-ban sajnos sokszor csak írják fel és jöhet a következő.

2018. jan. 29. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
84%

1. Egy rutin vérvételen csak máj- és vesefunkciót, ionokat, vérképet néznek. Ez egyrészt kb. teljesen felesleges, ha egyébként fiatal vagy és semmi bajod, másrészt semmi plusz információt nem ad. Ha nagyon gáz a máj- vagy vesefunkciód, akkor esetleg semmilyen tablettát nem lehet felírni, de azért ha ilyen bajod lenne, arról jó eséllyel tudnál.

De ha annyira megnyugtat egy rutin labor, akkor a háziorvos is ki tudja írni.


2. Amire te gondolsz, ahhoz speciális vérvétel kell, ami NEM kötelezően elvégzendő vizsgálat a fogamzásgátló felírása előtt. Ennek egészen egyszerűen anyagi oka van: a tabletta nem növeli olyan mértékben a trombózis kockázatát, hogy emiatt érdemes legyen minden egyes nőt leszűrni drága pénzért.

Azokat szokták elküldeni, akiknek volt a családjában trombózis, mert azoknak feltételezhető, hogy van genetikai hajlamuk.

Azt is hozzátenném, hogy jellemzően csak APC rezisztencia vizsgálatot végeznek ilyen esetben is, ami a leggyakoribb, de közel sem egyetlen genetikai oka a trombózisnak. Tehát nem elkerülhető a trombózis egy ilyen vizsgálat végzésével, hanem csökkenthető a kockázat.


Persze, egyébként érdemes elvégeztetni, csak tudomásul kell venni, hogy minden egyes nőt leszűrni nincs pénze ennek a frankó magyar egészségügynek. Tehát ha a családban nem volt trombózis, akkor kicsi a valószínűsége, hogy az orvos elküld rá, ha igen, akkor is max APC rezisztenciát nézet.

Ilyen esetben egy magánlabort javasolnék.

2018. jan. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképp kérj vérvételt, barátnőmnél is így szűrték ki a trombózisra hajlamosító génmutácioja van. Azt hiszem, pár hetet kellett várni az eredményre.
2018. jan. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

#1: A magánorvos se garancia arra hogy rendesen kivizsgál. Én is magánorvoshoz mentem feliratni a fogamzásgátlót. Persze nem tudtam magamtól hogy vérvétel is kéne mert nem olvastam ennek utána. Mondtam neki hogy miért mentem. Egy szó nélkül felírta nekem. Persze kérdezte hogy volt-e trombózis a családban. Mondtam hogy nem.

Több mint egy éve szedem, szerencsére nincs semmi bajom. Lassan esedékes a következő rákszűrés, fogok kérni vérvételre beutalót, bár tudom már késő.

23N

2018. jan. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
61%

Utolsó:

Most írtam le részletesen, hogy NEM KÖTELEZŐ vérvizsgálat (se rutin labor, se trombofília szűrés) fogamzásgátló felírása előtt. Nincs benne a szakmai protokollban, nem követ el hibát az orvos, ha nem küld el.

Azt hiszem elég részletesen leírtam, nem tudom, mi nem volt benne érthető. De szívesen elmagyarázom, ha konkretizálod.

2018. jan. 29. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Mert te orvos vagy?
2018. jan. 29. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
35%
Igen, történetesen éppen az vagyok. Persze nem kötelező elhinni, de attól még nem kötelező a laborvizsgálat fogamzásgátló felírása előtt.
2018. jan. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
62%

Dehogy orvos, el ne higgyétek már. Szimplán egy okoskodó. Pont egy komoly orvos itt osztja az észt. Ráadásul tévesen. Mi van ha valaki felelőtlenül felírja a gyógyszert,nem kér vérvételt, majd szerencsétlen nő, ha elkezdi szedni, trombózisa lesz, illetve valamelyik súlyos mellékhatást tapasztalja magán. Akkor kinek a felelőssége?? Ez nem játék, vagy nem egy cukorka amit bárki kedve szerint szedhet.

Kérdező, ragaszkodj csak a vérvételhez! Jobb megelőzni a bajt!

2018. jan. 30. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
77%

1. Nagyon szívesen lefényképezem neked az orvosi diplomám, de ha megteszem, úgy is ki fogsz találni valamit, hogy miért is nem vagyok orvos. ("Biztos netről szedted a képet", "Biztos nem a tiéd, csak egy ismerősét fényképezted le", "Biztos az ecserin vetted"). Úgyhogy ha nem probléma, ilyen fajta bizonygatásba nem mennék bele, nem gondolom, hogy egy vadidegennek kellene bizonyítanom bármit is egy anonim fórumon.


2. Bármilyen hihetetlen, az orvos is ember. 7 órától 15:30-ig tart a munkaidőm, tehát a nap többi részében bizony azt csinálok, amit szeretnék. Úgy gondolom, hogy a gyakorin való kérdésmegválaszolás is egyfajta hobbi, nem hiszem, hogy ez bírálatot érdemelne.


3. Úgy gondolom teljesen értelmesen, összeszedetten leírtam, hogy miért nem releváns egy szimpla vérvételi eredmény, és miért nem végeznek minden egyes, egyébként egészséges nőnél trombofília szűrést rutinszerűen csak azért, mert fogamzásgátlót szeretne szedni.

De szívesen elmagyarázom, leírom még egyszer. Persze főként nem a te kedvedért, mert feltételezem neked mondhatok bármit, úgy is csak a magad vélt igazát hajtod, de hátha idetéved más, aki szeretne tájékozódni.


Fogamzásgátló felírása előtt, ami tényleg szükséges:

1. Részletes anamnézisfelvétel.

2. Fizikális vizsgálat (amihez hozzátartozna a vérnyomásmérés)

3. Amennyiben az illető szexuális életet él (mivel fogamzásgátlót nem csak és kizárólag szexuálisan aktív nőknek írnak fel!), akkor cytológiai vizsgálat. Mondjuk ehhez hozzátenném, hogy ez is csak itthon ennyire egyértelmű tényként kezelt dolog, külföldön erősen vitatéma, hogy rögtön az első felírás előtt szükséges-e vagy sem. (Lásd.: [link]


Ami a legeslegfontosabb dolog lenne, az a részletes anamnézisfelvétel. És pontosan ez az, amit az orvosok - ki tudja miért - a legtöbbször kihagynak. Ugyanis a gyakorlatilag az összes kontraindikációt ki lehetne szűrni ezzel az egésze egyszerű dologgal.

a. Ismert jelenlegi és korábbi betegségek, mivel bizonyos betegségek esetén nem javasolt, vagy kifejezetten ellenjavallt a fogamzásgátló szedése. Ilyen pl. az urával járó migrén, az érszövődményekkel tárult cukorbetegség, a megelőző thrombosis, magas vérnyomásérték, májbetegség.

b. Rendszeresen szedett gyógyszerek, ugyanis bizonyos készítmények hatással vannak a fogamzásgátló vérszintjére. Ilyen pl. számos, epilepsziában használt gyógyszer.

c. Családi anamnézis, főként a thromboemboliás és kardiovaszkuláris betegségek lényegesek ilyen szempontból.

d. Élvezeti szerek. Remélem mondanom sem kell, hogy a dohányzás fokozza a thrombosis kockázatát, így annak, aki cigizik, marhára nem kellene fogamzásgátlót szednie.


Ehhez képest jó esetben annyit szoktak megkérdezni, hogy volt-e trombózis a családban. De én még olyat nem hallottam, hogy valakitől megkérdezte volna az orvos, hogy ugyan van-e aurával járó migrénje. Pedig ha van, akkor nem szabadna felírni a tablettát.

És igen, jött már az ambulanciára beteg úgy, hogy:

Rendszeresen szedte a tablettát, állítása szerint nem hagyott ki szemet soha, nem szedett antibiotikumot stb.

Elkezdtem kikérdezni, mire kiderült, hogy antiepileptikumot szed a pszichiátriai betegségére, ami köztudottan csökkenti a fogamzásgátló vérszintjét, és ezáltal csökkenti a hatását, nyilván ettől volt a vérzése is. Majd mikor felvilágosítottam róla, akkor közölte velem, hogy a doktornak is elmondta, hogy milyen gyógyszereket szed, aki felírta neki a tablettát...

Vagy mondjuk ott van az egyik barátnőm húga, aki elkezdte szedni a fogamzásgátlót, és az addig havonta előforduló aurás migrénje egy héten két-három alkalommal jelentkezett. Aztán mikor barátnőm panaszkodott, hogy szegény húga milyen szarul van, felvilágosítottam róla, hogy talán aurás migrénnel nem kellene fogamzásgátlót szedni, mert jelentősen növeli a stroke kockázatát. Persze az orvos nem kérdezte meg tőle, hogy van-e ilyen problémája, ő meg magától annyira nem tartotta fontosnak.


"Mi van ha valaki felelőtlenül felírja a gyógyszert,nem kér vérvételt, majd szerencsétlen nő, ha elkezdi szedni, trombózisa lesz, illetve valamelyik súlyos mellékhatást tapasztalja magán. "


Attól, hogy valaki nem kér vérvételt, még nem "felelőtlenül írja fel" a fogamzásgátlót. Mert mint mondtam, egészséges nő esetén nem kell laborvizsgálat a fogamzásgátló szedése előtt, mert semmi relevanciája nincs.

1. Egy rutin vérképből és vérkémiából nem derül ki a trombózishajlam.

2. Azt, hogy milyen mellékhatása lesz az adott személynél a fogamzásgátlónak, azt SEMMILYEN vizsgálat nem mutatja ki. Teljesen egyéni dolog, hogy ki mire hogyan reagál. Ezért lehet az, hogy míg nekem az xy tabletta tökéletesen bevált és semmi bajom vele, addig a barátnőmnek az összes kellemetlen mellékhatás előjött (libidócsökkenés, hüvelyi fertőzések, mellfeszülés stb.). Ezek nem megjósolható mellékhatások! Nincs olyan vérteszt vagy bármi más, amiből kiderülne, hogy neked majd az xy tablettától éppen milyen mellékhatás fog előjönni...

3. Mint mondtam, egy rutin vérképből, vérkémiából maximum a jelentős májbetegség az, ami kizárná a szedést. Ha valakinek olyan súlyos májbetegsége van, hogy az kizárja a fogamzásgátló szedését, az jellemzően tud róla, mert van tünete. Az meg, hogy 10 év múlva szétcseszi-e a máját a fogamzásgátló, az a szedés előtti laborból nem fog kiderülni. Tehát ha már minden áron labort akarunk, akkor inkább a szedés elkezdése után egy évvel kellene, hogy valami relevanciája is legyen a dolognak...


Azt is leírtam már, hogy rutinszerű trombofília szűrés nem szükséges olyan nőknek, akiknek az egyéni és családi anamnézise thromboemboliás megbetegedés szempontjából negatív. És ezt nem csak én állítom, hanem a szakirodalom is.

Tessék:

[link]

("Indeed, as population screening is not carried out and the family history may be negative for VTE, many factor V Leiden heterozygotes are currently using oral contraception.")

[link] (Láthatóan itt sem szerepel az indikációk között)

[link] (Itt elég részletesen leírja, hogy miért nem kell mindenkit rutinszerűen szűrni, csak azt, akinek a családjában előfordult).


Tehát még egyszer mondom: nem követ el hibát az az orvos, aki részletes anamnézisfelvétel után, egészséges nő esetén, thromboembolia irányában negatív családi anamnézissel nem kér labor, ill. trombofília vizsgálatot. Ugyanis a szakirodalom szerint sem szükséges.

Az az orvos követ el hibát, aki úgy ír fel fogamzásgátlót, hogy egy k.va szót nem kérdez a betegtől...

És elhiheted, a problémák is ebből adódnak.

Olyannal még soha életemben nem találkoztam, akinek a fogamzásgátló okozta panaszát/szövődményét meg lehetett volna előzni egy rutin laborvizsgálattal, olyannal viszont elég sokszor, akin egy normális anamnézisfelvétel segített volna.

2018. jan. 30. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
8%

Netről bármit be lehet másolni. Nem hiszek neked. Elég szomorú hogy nőket így csapsz be itt ezzel a szöveggel.

Inkább aki tud,menjen el vérvételre és a saját orvosára hallgasson, ne egy névtelen okoskodóra, aki szerint vicces itt hazudozni. A diplomádra meg kíváncsi lennék. Jaa de egyből írtad hogy nem bizonygatod. Fura :)

Nyilván az orvosok anonim fórumon osztogatnak tanácsokat. Te beteg vagy..

2018. jan. 30. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!