Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Hogyan mukodik a fogamzasgatlo?

Hogyan mukodik a fogamzasgatlo?

Figyelt kérdés

Termeszetesen az alap dolgokat, mint hogy milyen hormonokat tartalmaz es mindent amit a leiras ir rola, tudom.

Mindig is hianyoltam, de az iskolaban (sem altalanosban, sem kozepiskolaban) nem mentunk bele a fogamzasgatlo tabletta reszletes mukodesebe. Mindig csak felmerult, mint egy modszer a nem kivant terhesseg elkerulesere, sosem beszeltunk masrol ezzel kapcsolatban.

Az olyan dolgok erdekelnenek, hogy peldaul a tablettaban talalhato hormonok hogyan hatnak a szervezetre, mi miatt nem lehet teherbe esni mellette, hogy mi valtja ki a trombozis kialakulasanak kockazatat, hogy a tablettamentes heten mi ved a terhessegtol, stb.

Ugy gondolom, hogy egy nonek, aki minden nap bevesz egy tablettat, tudnia kellene ilyen dolgokrol, es nagyon kellemetlenul erzem magam, de a fent emlitett kerdesek tobbsegere nem tudom a valaszt. Interneten sokat keresgeltem a temaval kapcsolatban, de sehol nem talaltam semmi hasznalhatot.

Elore is koszonok szepen minden (normalis) valaszt. Tovabbi szep napot kivanok mindenkinek!:)



2018. júl. 11. 03:53
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Én elsőre találtam róla cikket, szóval nem tudom, h te milyen dimenzióban keresgéltél :)

2018. júl. 11. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"A kombinált tabletták, mint ahogy azt nevük is jelzi, ösztrogén hormon és progesztint kombinációját tartalmazzák. A progesztin a progeszteron hormon szintetikus formája. Az ovuláció általában akkor történik, mikor az ösztrogénszint eléri a csúcsot, így jelezve a petefészeknek, hogy itt az ideje egy pete kibocsátásának. A kombinált tabletta a hormonszintet úgy állítja be, hogy ne legyen ilyen kiugróan magas érték, így akadályozva meg az ovulációt.


Emellett megvastagítja a méhnyak nyákot, hogy megakadályozza a spermát a pete elérésében. Ezen felül megváltoztatják a méh nyálkahártyáját is, hogy megnehezítsék az esetlegesen megtermékenyített petesejt beágyazódását."



" Az ösztrogén fokozza a vér alvadását, azaz a rögképződést."-nagyobb trobózis kockázat.


tablettamentes hét:

"A hormonháztatásod ennyi idő alatt nem változik oly mértékben, hogy ovulációd legyen.

Úgy van beállítva a tabletták hormontartalma,hogy kitartson 7 napig a védelem.


Én ezeket az információkat,elsőre megtaláltam a google-ben,pedig csak 2-2 kifejezést írtam be a keresőbe.

2018. júl. 11. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Felvilágosító órán azért nem mennek bele a részletekbe, mert úgy sem értené senki. Némi alapvető biológia nem árt hozzá, a részletesebb tudáshoz meg még több alapismeret lenne szükséges.


1. Ahogy már leírták: A fogamzásgátló az ovuláció gátlása révén hat. Ha nem szabadul ki érett petesejt a petefészekből, akkor nincs mit megtermékenyíteni, ergo nem jöhet létre terhesség.

Tulajdonképpen a folyamatos, alacsony dózisú ösztrogén és gesztagén adása megakadályozza az LH-csúcs létrejöttét és ezáltal az ovulációt. Emellett hatással van a méhkürt csillóinak mozgására, megváltoztatja a méhnyakban lévő nyákot (kevésbé lesz átjárható a spermiumok számára), valamint a méhnyálkahártyát is (a beágyazódást gátolja).


Az, amit gyakran olvasok ezen az oldalon, hogy a tabletta "álterhességet okoz", meg "elhiteti a szervezeteddel, hogy terhes vagy" az egy oltári nagy baromság. A tabettaszedés alatt mérhető hormonszintek köszönőviszonyban sincsenek a terhesség alatt mértekkel, ráadásul terhesség alatt termelődnek olyan hormonok is, amik normál esetben nem.


Az ösztrogénnek meg van egy csomó szervezetre kifejtett hatása: pl. növeli a májban az alvadási faktorok előállítását, így az egész alvadási rendszert a véralvadás irányába tolja el, ezért lesz magasabb a trombózis kockázata.


A tablettamentes héten pedig azért véd, mert előtte szedted a tablettát és legátolta az ovulációt, valamint a 7 nap után ismét elkezded szedni, azaz megint gátlódik az ovuláció. A kettő között pedig, ha el is indul a folyamat, az újrakezdés miatt nem következik be tüszőrepedés. Viszont ha megnyújtod a szünetet (azaz az első héten kihagysz 1-2 v. több tablettát), akkor a már a szünetben elindult folyamat bizony befejeződhet és nem kívánt terhesség lehet az eredménye.


Szóval kihagyás szempontjából az a legveszélyesebb, ha a szünet körül marad ki tabletta. Ennek ellenére minden hülye azt gondolja, hogy a csomag közepe a necces, hiszen "egyébként is ciklus közepén van ovuláció", holott a levél közepén gyakorlatilag büntetlenül ki lehet hagyni 1 (sőt, vizsgálatok szerint igazából több szemet is).

2018. júl. 11. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a valaszokat!:)
2018. júl. 12. 07:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!