Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Térdnél részleges keresztszala...

Térdnél részleges keresztszalag-szakadást + porcrepedést (törést? ruptura van írva) szoktak műteni vagy magától regenerálódik?

Figyelt kérdés

Pontosan ezt írja az MR:


- elülső keresztszalag alsó harmadában részleges ruptura (na de mekkora?)

- lateralis meniscus hátsó szarvában ferde ruptura

- medialis meniscus hátsó szarvában horizontális ruptura


Én úgy tudom, a meniscus rupturákat nem szokták műteni, igaz?


Viszont az nagy kérdés, hogy a részleges szalagszakadás ilyenkor pl szakadhat tovább és emiatt érdemes műteni vagy nagyon kímélni kell és akkor esetleg magától is "összeforr" idővel?


ha tudja valaki, írja már meg, kösz előre is.



2023. aug. 17. 08:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha az orvosod a műtétet javasolta, akkor mindenképpen megfontolandó. A ruptura latin eredetű szó és többek között szakadást is jelenthet. A szalag és a porc nem tud törni, csak a térdkalács.


Arra készülj fel, hogy több hónapos rehabilitáció vár rád.

2023. aug. 17. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Részleges szalagszakadást nem műtenek, de hosszú a gyógyulása ( 4-5 hónap) A porcrepedés más tészta, az lehet felrojtosodik, akkor van shaverezés ( leborotválják artroszkópikus műtéttel)
2023. aug. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi, de ez a több hónapos gyógyulás, rehabilitáció mit jelent? ha szépen pl 6-8 hónapot pihentetem, kímélem, akkor a keresztszalag képes teljesen helyrejönni? azaz "eltűnik" a részleges szakadás, csak idő kérdése?
2023. aug. 17. 15:23
 4/8 anonim ***** válasza:
A férjemnek volt, autószerelő, gondolhatod mennyit pihentette. 4 hónap alatt magától rendbe jött. Van egy ügyfele, ortopéd sebész, ő mondta hogy ezzel semmit nem kell kezdeni, csak türelem.
2023. aug. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#4

Érdekes felfogása volt az ortopédnek. Ezt azért merem így leírni, mert én is kereszt- és oldalszalag szakadással szenvedek hónapok óta. Igaz, hogy sportolóként engem kezelnek is. És nem a sportkórházba, hanem vidéken.


A térdrögzítő a minimum, hogy a rásérülést elkerülje, mert egy részleges szakadásból sokkal könnyebben lehet teljes szakadás, ami tényleg lehet akár 12-13 hónap is.

2023. aug. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

na de pont ez a kérdésem. akkor a részleges szakadás ezek szerint még szakadhat tovább és lehet akár teljes is egy rossz mozdulattól pl?


és ha vigyázok rá, akkor pedig akár teljesen helyrejöhet?

tehát mindkét verzió létezik?


és megkérdezhetem, hogyan kezelnek a részlegessel? kösz

2023. aug. 17. 20:27
 7/8 anonim ***** válasza:

"na de pont ez a kérdésem. akkor a részleges szakadás ezek szerint még szakadhat tovább és lehet akár teljes is egy rossz mozdulattól pl?"


Mivel nem ép a szalag, így könnyebben rásérülhetsz és hosszadalmasabb lehet a felépülés belőle.



"és ha vigyázok rá, akkor pedig akár teljesen helyrejöhet?

tehát mindkét verzió létezik?"


Egy nagyon rossz hírem van! Akár kezelik, akár nem - 100%-os sosem lesz már a térded.



"és megkérdezhetem, hogyan kezelnek a részlegessel? kösz"


Elméletileg ilyen esetekben néhány hétig min. a térdrögzítő, hogy az oldalirányú kimozdulást megnehezítse. Sőt! Egyes esetekben térdmerevítőt ajánlanak, amivel még behajlítani sem tudod a térded. Nem véletlen!



Éppen a fentiek miatt nem értem sem azt, hogy neked miért nem ajánlottak, sem azt a sztorit, amit #4-es írt.

2023. aug. 17. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Mielőbbi teljes gyógyulást kívánok!
2023. aug. 19. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!