Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » A bokatörés vagy a bokaszalag-...

A bokatörés vagy a bokaszalag-szakadás a gyorsabban regenerálódó sérülés?

Figyelt kérdés

Sajnos a nyár ezen része igencsak rosszul alakul a családunk fiataljainak.


A 16 éves fiamnak augusztus 13-án röplabdaedzésen eltört a bokája. Egy hét gipszsín, majd végleges fekvőgipsz 2 hétre. Ez van jelenleg.


Mire felocsúdtunk volna ebből a sokkból a sokkból, augusztus 18-án a 12 éves fiam a lépcsőn rosszul lépett és kibicsaklott a bokája. Estére szépen bedagadt, másnap reggel ráállni sem tudott. Irány a baleseti. Végigülve a sort, röntgen! Szerencsére (?) nem törött el, de elszakadhatott a szalag. Gipszsínt kapott, jövő hétfőn lesz egy ultrahang vizsgálata, hogy a szakadás mértékét megállapítsák!


A bokatörés vagy a bokaszalag-szakadás a jobb? Melyik után lehet stabilabb a bokája a gyereknek? Egyáltalán mi várhat rájuk a következő hetekben, hónapokban?



2023. aug. 23. 20:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nekem részleges bokaszalag szakadásom volt. 2 hét fekvő gipsz majd 4 hét járó gipsz. Nem szabadott volna. Már majdnem minden országban az ilyeneket (ha nincs teljes szakadás) akkor max rögzítővel szokás kihordani, mert erősen kell tartani a bokát, a gipszben meg csak elhalnak az izmok. Portugál ismerősömet már sérülésre egy hétre küldték gyógytornára és most teljesen rendben a bokája (gipszelve egyáltalán nem volt). Nekem évente egyszer kibicsaklik (nem is volt gyógytorna TB-re, senki nem is mondta, hogy kellene).


1. ha a bokaszalagosra mindenképpen gipszet akarnak tenni, akkor érdemes megvenni a könnyített gipszet a betegellátó boltban vagy online ( [link] az orvos megmondja mennyi tekercs kell. Nekem a TB-s járógipszet rakták föl előbb, amíg nagynéném nem mondta, hogy van ilyen. Jobban szellőzik, cipőt lehet rá húzni, és sokkal könnyebb mint a másik gipsz. A másikba kb le akartam vakarni a bőrömet olyan rossz volt, ne is mondjam milyen volt a szaga, amikor levágták. Hátránya, hogy barátok nem tudják kidekorálni.


2. meg kellene kérdezni, hogy lehet-e gyógytornát TB-re vagy ha nem akkor valaki jót, aki nem túl drágán dolgozik tudnak-e ajánlani. Akár 1-2 alkalom alatt is meg tudja mutatni a szakember, hogy milyen mozdulatokat kellene végezni, hogy erősödjön a boka.

2023. aug. 23. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A gyógyulási idő mind a kettőnél egyforma, feltéve, ha egyszerű bokatoresrol van szó(ilyen pl ha nincs elmozdulva a törés, nem kell műteni).
2023. aug. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

1. vagyok.

[link]

ezen a honlapon tök jó infókat találtam, amit talán érdemes lehet átböngészni

2023. aug. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Családtagomnak még suli befejezése előtt lett bokaszalag-szakadása. Bokarögzítőt kapott rá, az első időszakban mindig hordania kellett, ha járkált. Épp most volt controllon, már csak hosszabb utakra kell felvennie, szépen javul (de még mindig fáj neki terhelésnél. Már mehet edzésre, de egyelőre csak rögzítővel edzhet, azt mondta a traumatológus.
2023. aug. 23. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#3

Köszi a linket!


#4

Ez azért fura, mert mi a gyereknél megkérdeztük, hogy nem lenne-e elég a bokarögzítő, hisz mégis csak sportol. Erre azt válaszolta a doki, hogy ameddig be van neki dagadva, addig nem! (12; bokaszalag-szakadás)

2023. aug. 23. 23:12
 6/11 anonim ***** válasza:
4. vagyok, nálunk fel sem merült a gipsz, manuális vizsgálat és röntgen után azonnal írta fel a bokarögzítőt. Versenyszerűen sportol, e hét eleje óta újra edzhet. Egyelőre bokarögzítővel. A diagnózis nálunk is bokaszalag- szakadás. Mi megbízunk ebben az orvosban, nálunk kifejezetten jó a traumatológia.
2023. aug. 24. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#6

Milyen idős a sérültetek és mit sportol? Gyerekeknél azért szokták mindenképpen gipszelni, hogy eszébe ne jusson ráállni, mert akkor vége. Nagyon könnyen rásérülhet. Azért is fura, amit írsz egyébként mert az unokaöcsémnél (19 volt, amikor tavaly megsérült) kategorikusan kijelentette a doki, hogy a bokarögzítőben sem edzhet. Egyébként teniszezik. Az unokahúgom (20 volt, amikor tavalyelőtt bokaszalag-szakadást szenvedett) atletizál, ezen belül is az ugrószámokat csinálja. Neki is kategorikusan tiltotta a kezelőorvos, hogy bokarögzítőbe edzen.

2023. aug. 25. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
A csont képes összeforrni, a szalag nem. Ha az sérül, akkor instabil marad(hat) a bokaízület egy életre. A "csak ne törjön" helyett sokkal jobb, hogy "csak ne szakadjon".
2023. aug. 25. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Aerobik, 15 éves. 2,5 hónapig nem edzhetett, és az elején pihentetni kellett. Fokozatosan kezdte használni, rögzítővel. Pár napja volt kontrollon, azt mondta az orvos, gyönyörűen gyógyul. Ugyanehhez az orvoshoz jártam én is anno a válltörésemmel, 3 hét rögzítés után már küldött gyógytornára és kezelésekre. Nem igazán hittem, hogy használható lesz még, de igaza lett az orvosnak, teljesen meggyógyult. Pedig én már igencsak idős vagyok. Ebben a korban nehezebben gyógyulnak a törések. Szóval én bízom benne.
2023. aug. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

#2

Laterális bokatörés. A fibula és a talus találkozásánál törés látható. A csont elmozdulási szöge, mértéke műtétet nem igényel.


Nem műtötték.

2023. aug. 25. 21:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!