Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Félreléptem! A bokám bedagadt!...

Félreléptem! A bokám bedagadt! Lehet valami komoly?

Figyelt kérdés
Fáj is, be van dagadva...

2013. júl. 2. 14:31
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Amikor azt láttam: "félreléptem", mondom, mit keres ez az egészség kategóriában? :D

Amúgy pihentetni kell. Ne állj lábra egy napig, ha teheted, vagy akkor is nagyon óvatosan. Tegyél rá jeges borogatást vagy valamilyen krémet, kösd be kötszerrel. El fog múlni, megesik az ilyesmi...

2013. júl. 2. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor nem árt egy röntgen, bár nekem már többször volt és nem volt semmi komoly, de jobb ha megnézeted a sebészeten. Ha csak rándulás, akkor fel kell polcolni és borogatni, minimum 1 hét míg kezd helyrejönni.
2013. júl. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz a hűség..


Szalag húzódás lehet. Komoly, de nem fogsz belehalni.


Hetekig fájni fog, kímélni kell, és ki tudja meddig gyengébb lesz ezért újra megsérülhet.


Hogy nekem ez hogyan múlt el amikor újra és újra meghúzódott (kibicsaklott) az egyik bokám?


Az életmódomba egyre több taichi edzés került. Ez valahol kíméletes, nagyon kontrollált mozgás is, de erősítő, nagyon úgy tűnik hogy jó a lábnak. Ennyi változott, lényegében ha ez nem lenne akkor még mindig legalább félévente egyszer kibicsaklana, hiszen sokszor próbára van téve a bokám..


Valahogy ez jó mozgásnak tűnik, én így tapasztaltam. Ezért is ajánlom sokszor. Talán speciális 'ín-izom-velő' torna, ennek nevéből is látszik a funkciója. Csak az én bokám előbb rendbe jött minthogy ezt rendszeresen kezdtem gyakorolni.


Most első legyen neked a pihentetés, és egy darabig ne önfeledten járj, hanem a lépéseidre odafigyelve.

2013. júl. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm...Hát majd ha hazajön anyukám szerintem átmegyünk a háziorvosomhoz...addig is egy vizes ruhát rakok rá...
2013. júl. 2. 14:48
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
ne háziorvoshoz, kórházba, baleseti osztályra menjetek. a háziorvosoknak nem ez a dolguk, sokszor nem is értenek ezekhez, csak továbbküldenének kórházba. ha rögtön odamentek időt spóroltok, meg felesleges sorbanállást..
2013. júl. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

szerintem bokaszalagsérülés lesz. erről némi infó:

a gyógyulás: A standard 6 hét szokott lenni, de ha könnyű a sérülés, akkor pár nap is lehet. A duzzanat néhány nap esetleg egy hét alatt már elég jól le szokott apadni, teljesen „eredeti” azonban csak hónapokkal később lesz. Természetesen a rehabilitációs gyakorlatokat jóval korábban el kell kezdeni és lehet ezzel a sérüléssel is óvatosan és ésszel mozogni. Az ugrálást, futást és minden olyan mozgást, ami a láb és a talaj ütközésével jár, lehetőleg teljesen mellőzni kell, főleg az elején. Később óvatosan fokozatosan el lehet kezdeni terhelni. Úszás, bringa, elliptikus tréner és olyan súlyzós gyakorlatok amik nem a vádlit dolgoztatják ilyenkor jók lehetnek. A diszkomfort érzés még elfogadható, de a fájdalom nem! Fájdalom esetén a gyakorlatot azonnal abba kell hagyni!


Sérülési fokozatok


I. fokozat „rá tudsz lépni de fáj” (gyógyulás kb. 1-2 hét)

a szalagok minimális húzódása

instabilitás nincs vagy minimális

gyenge fájdalom

enyhe duzzanat

kicsit merev a boka és a futás / járás kissé nehézkes


II. fokozat „rá tudsz lépni de piszkosul fáj” (gyógyulás kb. 2-3 hét)

a szalagok részleges szakadása

instabilitás van

közepes vagy erős fájdalom

duzzanat és merevség továbbá járási nehézség egyértelmű

szemmel is jól látható a zúzódás


III. fokozat „totálkár – nem tudsz ráállni” (gyógyulás min. 6 hét)

Teljes szakadás

Súlyos instabilitás

Erős kezdeti fájdalom után eltűnik/nincs fájdalom

Erős duzzanat

szemmel is jól látható, jelentős zúzódás


A sérülés után a duzzanat eltűnéséig pihentetés, szorítókötés, hűtés/ jegelés és emelés (polcolás). Amint a duzzanat lemegy mehet a rehabilitáció és erősítés.

Pihentetés: gondolom ezt főleg csak az I-es fokozatú sérülteknek kell elmondani, hogy most pár napig nem kéne ugrálni, a II-es III-asok maguktól is rájönnek.

Szorítókötés: nagyon sok helyen (Decathlon, sportboltok, egészségügyi kellék boltok) lehet kapni direkt a bokára húzható elasztikus/gumi rögzítőket. Hagyományos pólya is kiválóan használható.

Hűtés: ilyenkor jót tesz egy kis hűtés, jó lehet a borogatás vagy egy mélyhűtőből kivett zacskó fagyaszott borsó :-)

Polcolás: gondolom nem mondok el újat azzal, hogy a duzzanat csökkentése érdekében a sérült részt meg kell emelni, mégpedig elvileg a szív magassága fölé kellene.


Ha már sikerült a duzzanatot nagyrészt eltüntetni, akkor óvatosan nekiállhatunk a mozgástartomány / mozgáspálya visszaállításához – azaz mozgatni kell a lábfejet. Ha már a mozgástartomány helyreállt, mehet a fokozatos terhelés.

Kicsit hosszú lett, de remélem, segítettem :)

2013. júl. 2. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hú köszönöm a válaszokat, voltunk a traumatológián és megröngenezték..nincs törés csak zúzódás...jegelni kell meg flektorral kenegetni meg pihentetni...de gondolom lassú folyamat lesz ez a gyógyulás
2013. júl. 2. 23:10
 8/8 anonim ***** válasza:
93%

Mint ahogyan az utolsó, tökéletesen körültekintő válasz sejtette is :)


Így szokott ez lenni, azért rugalmas annyira (főleg fiatal korban) az emberi test, hogy általában ilyenkor nincs teljes 'halál', nincs törés vagy brutális zúzódás. Van az a reflex, ami a rándulás pillanatában ahogyan sérülnek a szalagjaid elgyengíti a lábadat. Azaz ahelyett hogy teljesen tönkremenne a bokád, az inak-szalagok konkrétan megszűnik a terhelés a sérült lábadról és összeesel/vagy ráállsz az ép lábadra ha sikerül.


Szerintem csodásak ezek a védelmi mechanizmusok.

Én harcművészetekkel foglalkozom, és több ilyen reflexet is ismerek. Ezeket harctechnikában a test manipulálására használják. Ha adott esetben nem sikerül valakit szemtől szemben leszúrni vagy leütni, akkor kisebb találatokkal még ki lehet váltani ezeket a reflexeket és mondjuk egy élet-halál küzdelemben nem kicsit kiszolgáltatottá válik az ember ha egy töredék másodpercre kimegy a lábából az erő és elkezd összeesni :)

Hasonlóan reagál a test ha a nyakat (csigolyákat) érné feszülés, elernyed mint a lábad amikor megbicsaklott a bokád.

2013. júl. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!