Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Igaz, hogy a mentősök nem...

Igaz, hogy a mentősök nem adhatnak vért?

Figyelt kérdés

Egy Jehova Tanújával folytatott vita kapcsán jött elő ez a téma:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..


Azt írja, hogy soha senki nem halt még meg amiatt, mert nem kapott vért. Alternatív módszerekkel nagyobb az esély a túlélésre. Illetve hogy a mentősök nem is adhatnak vért, helyette más térfogat növelőket adnak, ha valaki súlyos vérveszteséget szenvedett egy baleset miatt. Ez igaz?


2018. máj. 9. 06:55
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
75%
Ha kell, a mentősök is adhatnak vért. De sok Jehova halt meg, mert nem kapott vért. Alternatív módszer nem létezik, legfeljebb rövid ideig lehet hatásos.
2018. máj. 9. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
72%

Hagyjuk már a Jehova-bromságot, jó?!


Az a gyerekét is hagyná meghalni, mert ellenkezik a transzfúzió a vallás... bocs, agybajával.

2018. máj. 9. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
87%

A mentösök azért nem adhatnak vért, mert egyrészt a mentöben NINCS vér tartalékban, másrészt meg nem tudják a vércsoportot meghatározni, bemondásra meg nem adhatnak sehol. (Ugyanis ha rossz vércsoportos vért adnak, az sokkal nagyobb bajt okoz)


Ezért a mentösök csak sóinfúziót adnak, hogy a vérkeringést fenn tudják tartani, és a kórházban döntenek a véradásról.


De az infúzió csak átmeneti megoldás, elsösegélynyújtás, ha valaki sok vért vesztett, akkor csak ezzel nem lehetne életben tartani, szüksége van a vér pótlására is.


A jehovások közül meg igen sokan haltak meg éppen a véradás elutasítása miatt.

2018. máj. 9. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
89%

A mentősök tényleg infúziót adnak. 1 liter vízben 9 g steril só (NaCl). De ez csak pártíz percre megoldás.


A jehovák örült vallási fanatikusok, butaság bárminemü vita velük. Súlyos vérveszteség esetén az emberi vér egyetlen alternatívája az állati vérből készült vérkészítmény (Dél-Afrikában szarvasmarhából készültet használnak).

2018. máj. 9. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
89%

A kérdésedet úgy értelmeztem, hog aki mentősként dolgozik az nem adhat vért, mint személy :D


A mentőben! valóban nem lehet vért adni :)

2018. máj. 9. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
75%

Elég sokan haltak már meg azért mert kivéreztek. A sóinfúzióban és térfogatnövelőkben nincsenek sejtes elemek.

A mentőben nem adnak vért.

2018. máj. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szóval a mentőben nem, csak a kórházban. Értem. De igazából az lenne a lényeg, hogy hogy tudnám neki bizonyítani, hogy van olyan vérveszteség, amit ha nem pótolunk rendes vérrel, akkor abba belehal az illető? Mert szerinte nincs. Azok az orvosok meg mind hülyék, meg elmaradottak, akik vért adnak a betegnek. Szerinte az alternatív megoldásokkal nagyobb eséllyel éli túl...
2018. máj. 13. 11:58
 8/14 anonim ***** válasza:
43%

Nem tudom, ez tök logikus.

Szerintem hagyd a fenébe.

2018. máj. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
75%

Az ilyenekkel nem érdemes vitatkozni, mert mindenre, ami nem passzol az ö rögeszméjükbe, arra azt mondják, hogy az "orvosi összeesküvés" és olyan nincs.


Meggyözni sosem fogod öket, mert minden érv elöl eleve elzárkóznak.

2018. máj. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:

Ha a vérveszteség gyors és nagymértékű, a vérnyomás erősen csökken, és a beteg sokkot kaphat. A legszükségesebb feladat a vérzés megállítása, és a keringő folyadék mennyiségének visszaállítása a szervezetben. Ez egyrészt a sokk megelőzését szolgálja, másrészt a megmaradt vörösvértestek és más komponensek keringését tartja fenn.


A hiány pótolható teljes vér vagy vérplazma felhasználása nélkül is.* Különböző, vért nem tartalmazó folyadékok jól alkalmazhatók a mennyiség növelésére. A legegyszerűbb a sóoldat, amely nem drága, és anyaga a vérünkkel is összeegyeztethető. Vannak más, különleges tulajdonságú folyadékok is, mint például a dextran, a haemaccel, és a Ringer-laktát oldat. A glikol-oldat (HES) szintén alkalmas a mennyiség növelésére, és „nyugodtan ajánlható azoknak a(z égési sérült) betegeknek, akik ellenzik a vérkészítményeket” (Journal of Burn Care & Rehabilitation, 1989. január—február). Ezeknek a folyadékoknak egyértelmű előnyeik vannak. „A kristályoldatok [például a normál sóoldat, vagy a Ringer-laktát oldat], a dextran és a HES nem mérgezőek, nem drágák, könnyen elérhetőek, szobahőmérsékleten tárolhatók, nem igényelnek előzetes összeférhetőségi tesztet, és mentesek a vérátömlesztéssel átvitt betegségek kockázatától” (Blood Transfusion Therapy — A Physician’s Handbook, 1989).


Felteheted a kérdést: „Miért működnek jól a vért helyettesítő folyadékok, amikor nekem vörösvértestekre van szükségem ahhoz, hogy a szervezetem oxigénellátása zavartalan legyen?” Mint már említettük, vannak tartalékaid az oxigénszállításban. Ha vért vesztesz, beindul egy csodálatos kiegyenlítő mechanizmus. A szíved minden dobbanással több vért pumpál a megszokottnál. Mivel a hiányzó vért megfelelő folyadékkal helyettesítették, a hígított vér könnyebben áramlik még a kis véredényekben is. A kémiai változások következtében a szövetek számára több oxigén szabadul fel. Ez az alkalmazkodás olyan hatásos, hogy ha vörösvértesteidnek csupán a fele marad is meg, az oxigénszállítás a normálisnak még akkor is mintegy 75 százaléka lehet. A beteg nyugalmi állapotban a vérében levő oxigénnek mindössze 25 százalékát használja fel, és a legelterjedtebb altatások csökkentik a test oxigénszükségletét.


A gyakorlott orvosok segíthetnek azon, aki vért vesztett, és így kevesebb vörösvérteste van. Ha a folyadék mennyisége visszaállt, adhatnak magas koncentrációjú oxigént. Ez az eljárás több oxigént tesz a szervezet számára elérhetővé, és gyakran figyelemre méltó eredményeket hoz. Brit orvosok ezt a módszert alkalmazták egy olyan asszonynál, aki igen sok vért veszített, s ezáltal a hemoglobinszint 1,8 gramm/deciliterre csökkent. Eredményesen kezelték . . . magas koncentrációjú oxigén belélegeztetésével és nagy mennyiségű zselatin oldat [Haemaccel] transzfúziójával” (Anaesthesia, 1987. január). A beszámoló elmondja, hogy akut vérveszteség esetén másokat is sikeresen kezeltek túlnyomásos oxigénkamrákban.


Az orvosok azt is elősegíthetik, hogy a beteg szervezete több vörösvértestet termeljen. Hogyan? Úgy, hogy vastartalmú készítményeket adnak neki (izomba vagy vénába), ami segíthet a szervezetnek a normál időnél három-négyszer gyorsabban létrehozni a vörösvértesteket. Újabban létezik egy másik módszer is. A vesék előállítanak egy erythropoietin (EPO) nevű hormont, ami a csontvelőt vörösvértest termelésére serkenti. Ma már van szintetikus (recombinant) EPO. Az orvosok adhatnak ebből anémiás betegeiknek, segítve ezzel a tartalék vörösvértest nagyon gyors termelését.


A gyakorlott, lelkiismeretes sebészek és aneszteziológusok még a műtét alatt is alkalmazhatnak vérmegtartó módszereket. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos az olyan precíz műtéti technika, mint amilyen a vérzést minimálisra csökkentő elektrokauterizálás. Bizonyos esetekben a vért a sebbe folyva fel lehet szívni, szűrni és közvetlenül visszajuttatni a keringésbe.

2018. máj. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!