Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Mit tehet baleset esetén...

Mit tehet baleset esetén valaki, aki semmihez sem ért?

Figyelt kérdés

Hívja a mentőt/segélyhívót - igen, ez egyértelmű.

De emellett mit lehetne még tenni?

Ma beszéltek erről a buszmegállóban és én is elgondolkoztam a témán.

Én nem értek különösebben semmihez, elsősegélyt sem tudok nyújtani, de eddig minden vészhelyzetben illetve olyan helyzetekben amiből baleset lehetett volna azonnal cselekedtem, gyakorlatilag a tudtom/akaratom nélkül.

(A legutóbb egy nénit szedtem ki a busz alól. Arra emlékszem, hogy beakadt a keze és elesett, utána semmi - tudom, hogy felpattantam, leszálltam a buszról és kihúztam, de nem emlékszem rá. Csak annyi van meg, hogy a hóna alatt fogom a nénit és segítek neki felállni, utána visszaszállok, 3-4 percig úgy buszozok tovább mintha mi sem történt volna, majd leszállok és egy pár pillanat után kiborulok, szédülök, remegek és hívom anyukámat, hogy hallhassam a hangját. Ezt igazából csak azért írtam le hogy értelme legyen annak amit mondtam, hogy a tudtom meg akaratom nélkül automatikusan cselekszem. Meg hát na, senkinek sem dicsekedtem ezzel mert úgy éreztem ez a minimum, nem olyasmi, amivel dicsekedni kell... Hadd dicsekedjek egy kicsit névtelenül, ha máshogy nem is. Azért egy kicsit büszke vagyok magamra :D )


A lényegre visszatérve... Egy baleset esetén esetleg el tudom képzelni azt, hogy odamegyek fogni az illető kezét, beszélni hozzá, megpróbálni annyira lenyugtatni, amennyire lehetséges. Mindenhonnan azt hallom, hogy meg kell próbálni eszméleténél tartani az áldozatot, beszélni hozzá, beszéltetni...

De miről kéne beszéljek? A családjáról, mondjuk? És ha nincs családja?

Kérdeznem kéne, vagy inkább beszélnem? Nem csinálok vele nagyobb bajt, ha beszéltetem? Nem pazarol el erőt a beszédre? Mit csináljak, ha kezdi elveszíteni az eszméletét, hogy tudom valahogy ott tartani?

Mi az, amit még ezeken kívül meg tudok tenni úgy is, hogy gyakorlatilag semmit sem tudok csinálni? Mi az, amivel nem csinálok nagyobb bajt, amit különösebb tudás meg gyakorlat nélkül is képes vagyok megtenni?


A jövőben egyébként tervezek elmenni egy elsősegély nyújtó tanfolyamra, de jelenleg még nem tehetem más okokból. De nincs garancia hogy addig nem leszek egy baleset helyszínén, és a telefonálásnál többet szeretnék tenni.


Ui. Bocsánat ha valamit elírtam, telefonról vagyok



2019. jún. 26. 23:56
 1/2 anonim ***** válasza:
Biztositod a helyszint ha olyan van, ha semmihez sem értesz jobb ha nem motgatod mert lehet hogy törése vagy ha be van szorulva valahova ahol veszélyben van kihúzod. Hivod a mentőket az alap. Meg ha látod hogy nagyon vérzik (artériás) akkor szerintem eszedbe jutna oda szoritani vmit lehet hogy nem egy steril kötést csak a pulcsidat de az is jó kezdetnek.
2019. jún. 27. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Amennyire tudom, a diszpécserek is otthon vannak a témában. Elmondod neki mit látsz, mit tapasztalsz és ő elirányít hogy mit tegyél amíg a mentősök oda érnek.
2019. jún. 29. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!