Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Nyelési nehézséggel mit lehet...

Nyelési nehézséggel mit lehet kezdeni? Mit csináljak hogy ne féljek a félrenyeléstől?

Figyelt kérdés

Mostanában elkezdtem parázni a félrenyeléstől, elsőnek csak nagyon lassan kezdtem el enni, de most már minden kis falat ami a garathoz vagy gégémhez ér az irritálja a torkom, illetve bepánikolok, rettegek hogy félremegy és megfulladok. Nem történt velem semmi megrázó vagy ilyesmi, csak úgy magától előjött ez. Aztán mostmár odáig jutottam hogy elkezdek fulladozni evés közben. Akkor mindig probálom lenyugtatni magam hogy nem lesz ebből semmi baj.

Mondjuk mostanság úgy érzem, hogy valami gombóc lenne a torkomban, illetve az élet is nehezebben megy le.

Probáltam időpontot kérni a háziorvosomhoz, de ő csak annyit mondott minderre, hogy ennek lelki okai lehetnek, fiatal vagyok bárminemű garat betegséghez. Hát köszönöm szépen, de ettől nem változott semmi sem. Szerintetek mit tegyek? Illetve hogyan tudnám legyőzni a félrenyeléstől, illetve megfulladástól való félelmemet?



2022. okt. 2. 20:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

De mi valtotta ki h elkezdtél ettől félni?

Van más szorongasod is?

Pszicchológust kéne megkerdezned...

2022. okt. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Talán az váltotta ki, hogy egyszer nem akart valamiért lemenni a c vitamin és végül hirtelen lecsúszott víz nélkül és bepánikoltam ettől hogy ugye nem a tüdőmre ment. Elkezdtem szédülni és úgy éreztem mindjárt megfulladok, lementem a sürgősségire ahol közölték hogy akkor fulladoznék és sípoló légzésem lenne. Akkor ez megnyugtatott és ennyi volt de utaná egyszer kajálás közben kezdtem azt érezni hogy szédülők és mindjárt megfulladok. Azóta meg ez már állandósul, minden étkezésnék ezt érzem.
2022. okt. 2. 20:33
 3/5 anonim ***** válasza:
Szorongás.. Keress fel egy szakembert.
2022. okt. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Egy ismerősöm konkrétan erre a problémára kapott pszichiátertől gyógyszert, azt mondta, azóta újra tud enni.


Én is küzdök ezzel a problémával, de egyelőre úgy érzem, bírom a "harcot" gyógyszer nélkül, úgyhogy nem kértem ilyesmit. (A családomban sok a gyógyszerfüggő, és magamat is akaratgyengének tartom.)


Másik lehetőségnek nekem azt ajánlották, hogy pszichológushoz járjak viselkedésterápiára, hogy megtanuljak szorongást oldani. Ha találsz személyiségedhez passzoló szakembert, ez jó lehetőség lehet.


Tudom, ezt konkrétan nem kérdezted, de ha esetleg jobban szeretnéd érteni, mi történik veled: konkrétan ezt a problémát/szorongás tünetet phagophobia-nak, vagy még inkább/pontosabban Pseudodysphagia-nak hívják. Már elég régen olvastam utána, de a magyar oldalak inkább tévesen ugyanúgy diszfágiának hívják, mint a fizikai okokra visszavezethető nyelési nehézséget, úgyhogy nagy eséllyel így találsz magyar írásokat/ fórumbeszélgetéseket, vagy ha "félelem a nyeléstől" és hasonlóakat írsz be. (Sőt, orvosi diagnózisnak is diszfágiát írtak nekem a kórlapra, a kifejtésben volt csak benne, hogy szorongás miatt, mert a pszeudodiszfágia nem volt választható opció a számítógépes rendszerben.)


Hivatalos statisztikát erről a problémáról nem vezetnek, de nem vagy egyedül, mikor információt keresgéltem akkor döbbentem rá, hogy attól még, hogy ez egy többség által soha nem hallott és eléggé abszurd probléma, sajnos nem kevés embert érint.


Sok erőt és mihamarabbi gyógyulást kívánok!

2022. okt. 19. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Elnézést, a "konkrétan erre a problémára" megfogalmazás megtévesztő lehet: konkrétan anti-diszfágia tabletta nem létezik. A pszichiáter úgy ítélte meg, hogy ez a beteg pánikbetegségének egy megnyílvánulása, szóval a pánikbetegségre kapott nyugtatót.
2022. okt. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!